LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Porównanie wydajności filtrów dla wybranych obiektów mgławicowych
[ARTYKUŁY] 2006-12-02 | David Knisely, Prairie Astronomy Club | źródło www.cloudynights.com


3. Obiekty z katalogu Messiera oraz NGC do 1999

M1 MGŁAWICA KRAB (pozostałość supernowej w Byku)
DEEP-SKY: (3) Zwiększa kontrast i uwypukla kosmykowate kolce o łukowatym kształcie na wschodnim krańcu.
UHC: (4) Przyciemnia tło i ukazuje przebłyski małych rozczochranych detali na krawędziach z dobrze widocznymi kolcami na wschodzie.
OIII: (3) Dużo ciemniejsza niż z UHC, zdaje się być nieco mniejsza i cokolwiek bardziej owalna, ale z przebłyskami charakterystycznych detali na krawędziach i w środku mgławicy przy średnich powiększeniach.
H-BETA: (0) Niemal niewidoczna.
ZALECENIA DLA M1: UHC/DEEP-SKY (H-BETA nie zalecany).

M8 MGŁAWICA LAGUNA (mgławica dyfuzyjna w Strzelcu)
DEEP-SKY: (3) Lekki wzrost kontrastu, widoczna większa część mgławicowa niż bez filtra.
UHC: (5) Duże zwiększenie kontrastu i widoczności zewnętrznych części mgławicy. Mgławica jest dużo większa (niemal na 1 stopień kątowy) z poprawą niektórych szczegółów, szczególnie w rejonach zewnętrznych.
OIII: (5) Nieco ciemniejsza niż z UHC, ale trochę bardziej kontrastowa i z większą liczbą ciemnych detali w porównaniu z UHC. Część najbardziej zewnętrznego skraju mgławicy ginie, ale detal w rejonie centralnym wyśmienity. Może to być najlepszy filtr pod miejskim niebem.
H-BETA: (2) Wydatnie pociemnia mgławicę, łatwo widoczne jedynie owalna mglista kula dookoła mgławicy Klepsydra (Hourglass Nebula) oraz zewnętrzny łuk.
ZALECENIA DLA M8: UHC/OIII.

M16 MGŁAWICA ORZEŁ (mgławica dyfuzyjna w Wężu)
DEEP SKY: (2) Blada, rozproszona część mgławicowa jest nieco łatwiejsza do dostrzeżenia niż bez filtra. Niezbyt wiele widocznych detali w mgławicy.
UHC: (4) Duży wzrost widocznej mgławicy, pokazuje szeroki, rozproszony wachlarz świetlny w kształcie wyraźnego "T". Małe, ciemniejsze obszary stają się widoczne wzdłuż północnej części.
OIII: (4) Nieco ciemniejsza niż z UHC, z trochę „uciętą” słabą, zewnętrzną częścią, ale bardziej kontrastowa, z ciemniejszym detalem wewnątrz, włączając słabe, wąskie „palce” z południowej strony aż do środka mgławicy widoczne zerkaniem.
H-BETA: (2) Znacząco pociemnia mgławicę, kształt "T" niewyraźny ale wciąż widoczny.
ZALECENIA DLA M16: UHC/OIII, H-BETA zbyt agresywnie wpływa na obraz.

M17 MGŁAWICA ŁABĘDŹ (OMEGA) (mgławica dyfuzyjna w Strzelcu)
DEEP-SKY: (3) Pewna poprawa kontrastu i szczegółu, ze słabszą mgławicową pętlą na północnym wschodzie która zaczyna być widoczna układając się w kształt „omega”.
UHC: (4) Zauważalna poprawa kontrastu i szczegółu, z widoczną sporą mgławicową częścią mgławicy w rejonach zewnętrznych i wzdłuż kształtu pętli „omega” która jest teraz całkiem łatwa do dostrzeżenia.
OIII: (5) Nieco ciemniejsza niż z UHC, ale nieco wyższy kontrast, z dość sporą ciemną częścią wyraźnie widoczną wzdłuż zachodniej części szyi łabędzia. Ciemny detal wewnątrz głównej poprzeczki jest lepiej zarysowany niż z UHC.
H-BETA: (1) Obiekt jest wyraźnie ciemniejszy w porównaniu do innych filtrów, co czyni ten filtr kiepskim wyborem na M17.
ZALECENIA DLA M17: OIII/UHC (H-BETA nie zalecany).

M20 MGŁAWICA TRÓJLISTNA KONICZYNA (rozległa mgławica emisyjno/refleksyjna w Strzelcu)
DEEP-SKY: (2) Mała różnica pomiędzy widokami z filtrem i bez, z lekkim wzrostem kontrastu z użyciem filtra, ale przy obserwacjach z obszarów zaświetlonych filtr może "pracować" lepiej.
UHC: (4) Mgławica jest nieco ciemniejsza niż z DEEP-SKY, z lekkim wzrostem kontrastu w porównaniu z DEEP-SKY i większym kontrastem niż bez użycia filtra.
OIII: (3) Mgławica jest ciemniejsza niż z UHC czy DEEP-SKY, a główna część trójdzielna wydaje się nieco mniejsza ("psuje" północną część mgławicy refleksyjnej), ale ciemny detal w wewnętrznych pasmach zarysowuje się nieznacznie lepiej.
H-BETA: (4) Mgławica jest trochę ciemniejsza niż z UHC, ale część trójdzielna pokazuje większy obszar mgławicowy niż w UHC. "Zabija" mgławicę refleksyjną i redukuje jasność szczegółu wokół gwiazdy centralnej.
ZALECENIA DLA M20: UHC/H-BETA.

M27 MGŁAWICA HANTLE (mgławica planetarna w Lisku)
DEEP-SKY: (3) Pewne polepszenie widoczności zewnętrznej mgiełki na krawędziach hantli, ale obiekt jest również nieco ciemniejszy.
UHC: (5) Duże polepszenie kontrastu i detali w części zewnętrznej, z dużymi "skrzydłami" świetlnymi na krawędziach hantli które stają się łatwe do zaobserwowania. Wnętrze wydaje się jaśniejsze i większe, z interesującą zielonkawą poświatą.
OIII: (4) Ciemniejsza niż z UHC, ale wnętrze pokazuje więcej ciemnego detalu i bardziej kontrastowa. "Skrzydła" na krawędziach nie tak rozległe, ale wciąż widoczne.
H-BETA: (1) Mgławica jest mocno przyciemniona, gasi delikatne detale zewnętrzne i pokazuje tylko wewnętrzny kształt hantli.
ZALECENIA DLA M27: UHC (OIII również użyteczny do obserwacji detali wewnętrznych, H-BETA nie jest zalecany).

M42 WIELKA MGŁAWICA ORIONA (mgławica dyfuzyjna)
DEEP-SKY: (3) Widoczne umiarkowane podniesienie kontrastu, i pojawia dużo więcej odległych obszarów mgławicy. To dobry filtr do przeglądu ogólnego, ponieważ wciąż pokazuje gwiazdy przy uwydatnieniu mgławicy.
UHC: (5) Zanotowany duży wzrost kontrastu w porównaniu do obserwacji bez filtra. Zewnętrzne części mgławicy są całkiem łatwe do zaobserwowania, z biegnącą na południe pętlą wyraźnie widoczną zerkaniem. Niebieskawy i zielonkawy odcień jest łatwy do zauważenia bez metody zerkania.
OIII: (4) Nieco zewnętrznych obszarów mgławicy przyciemnionych, ale jest większy kontrast, z wydatną poprawą jasnych i ciemnych detali, szczególnie w rejonach środkowych. Zanotowane niebieskawe zabarwienia przy większych aperturach. M43 jest nieco słabsza niż z UHC, ale wąski zakres przepuszczalności OIII może decydować o wyborze tego filtra przy obserwacjach pod zaświetlonym niebem.
H-BETA: (3) Duża część słabszych obszarów zewnętrznych zanika, ale część wachlarzowata oraz M43 są widoczne, z ciekawym kontrastem i widocznymi zmianami w detalach, łącznie z jaśniejszym lancetowatym łukiem w zachodniej części wachlarza. Pewne czerwonawe zabarwienia także są widoczne z H-BETA.
ZALECENIA DLA M42: UHC/OIII (niemal remis).

M43 (północna część Wielkiej Mgławicy Oriona)
DEEP-SKY: (3) Wyższy kontrast niż bez filtra, ale uwydatnienie detalu niewielkie z wyjątkiem obserwacji pod zaświetlonym niebem.
UHC: (3) Nieco wyższy kontrast niż z DEEP-SKY z dobrze widocznym ogólnym zarysem kształtu "przecinka".
OIII: (2) przyciemnia mgławicę, ale ogólny kształt nadal łatwo rozróżnialny.
H-BETA: (4) Istotnie wyróżnia M43, przy wysokim kontraście i pewnymi nieregularnymi ciemnymi szczegółami w całej przecinkowatej mgławicy.
ZALECENIA DLA M43: H-BETA (UHC i DEEP-SKY także pomocne).

M57 MGŁAWICA PIERŚCIEŃ (mgławica planetarna w Lutni)
DEEP-SKY: (2) Lekko przyciemnia tło i odznacza ślady bardzo mdłej mgławicowości na końcach owalu, ale poza tym niewiele pomaga.
UHC: (4) Istotnie przyciemnia tło i gwiazdy i zaczyna być widoczna bardziej wydatną poświatę we wnętrzu pierścienia, ze śladami słabej zewnętrznej mgławicowości dookoła zewnętrznych krawędzi pierścienia.
OIII: (4) Jeszcze bardziej przyciemnia mgławicę i tło, ale odnotowano nieco większy wzrost kontrastu. Zewnętrzna powłoka widoczna zerkaniem.
H-BETA: (0) Istotnie "zabija" obraz, mgławica staje się bardzo ciemna.
ZALECENIA DLA M57: UHC/OIII. Mgławica jest na tyle jasna i mała, że filtry nie wnoszą kolosalnej poprawy, ale UHC poprawia obraz o stopień (H-BETA nie jest zalecany!).

M76 MAŁE HANTLE lub MGŁAWICA MOTYL (mgławica planetarna w Perseuszu)
DEEP-SKY: (2) Pewna poprawa w porównaniu do widoku bez filtra, z elementami mgławicowymi na zewnętrznych krańcach hantli.
UHC: (4) Widoczne dużo więcej obszaru mgławicowego, włączając blade wiązki pętli "skrzydeł" przy każdym ze boków hantli, z pewnymi detalami w środku.
OIII: (3) Mgławica jest nieco ciemniejsza, ale bardziej kontrastowa, z pewnymi ciemnymi detalami widocznymi przy każdym z płatów hantli. Płaty światła na brzegach hantli wyglądają jak częściowe pętle.
H-BETA: (0) Przyciemnia mgławicę niemal do całkowitego zaniknięcia w średnich powiększeniach.
ZALECENIA DLA M76: UHC/OIII (H-BETA nie zalecany!).

M97 MGŁAWICA SOWA (mgławica planetarna w Wielkiej Niedźwiedzicy)
DEEP-SKY: (2) Lekka poprawa w porównaniu do widoku bez filtra (przebłyski "oczu").
UHC: (4) Dużo większy kontrast niż z DEEP-SKY. Widoczne jedno oko i przebłyski drugiego.
OIII: (5) Zwiększa kontrast w porównaniu z UHC. Obydwoje oczu widoczne ze śladami nieregularnej struktury na zewnętrznych brzegach.
H-BETA: (0) Niemal zaciera mgławicę.
ZALECENIA DLA M97: OIII/UHC (H-BETA nie zalecany).

NGC 40 (mgławica planetarna w Cefeuszu)
DEEP-SKY: (3) Lekka poprawa w kontraście i detalu (jaśniejsze przeciwstawne strony), ale obiekt tak naprawdę nie wymaga filtra.
UHC: (3) Nieco słabsza niż z DEEP-SKY, ale widoczny lekki wzrost kontrastu.
OIII: (2) Trochę słabsza niż z UHC, ale dysk wciąż nieźle widoczny.
H-BETA: (2) Trochę słabsza niż z UHC, ale leciutko jaśniejsza niż z OIII ("prawie" obiekt H-beta).
ZALECENIA DLA NGC 40: DEEP-SKY/UHC (niemal remis).

NGC 246 (mgławica planetarna w Wielorybie)
DEEP-SKY: (2) Rysuje ją nieco lepiej w porównaniu do widoku bez filtra, ale to wciąż głównie niemal kolista rozproszona poświata wokół kilku gwiazd.
UHC: (3) Wyższy kontrast, mgławica z widocznym teraz całkiem dobrze zdefiniowanym średniej wielkości bladym dyskiem z elementami o nieregularnej jasności w części środkowej.
OIII: (4) Zwiększenie kontrastu w porównaniu z UHC. Pokazuje kilka ciemnych plam w części środkowej i przebłyski ostro zarysowanej, włóknistej zewnętrznej krawędzi dysku.
H-BETA: (0) Istotnie "zabija" mgławicę (ledwo widoczna).
ZALECENIA DLA NGC 246: OIII/UHC (H-BETA nie zalecany).

NGC 281 (mgławica dyfuzyjno-emisyjna w Kasjopei)
DEEP-SKY: (3) Mgławica jest nieco lepiej widoczna (ledwo widoczna bez filtra), z wyraźniej zarysowanymi brzegami.
UHC: (4) Zauważalny wzrost kontrastu i detalu, wydaje się być większa niż z DEEP-SKY i zawiera pewne ciemne szczegóły.
OIII: (4) Mgławica jest ciemniejsza, ale wewnętrzne ciemne szczegóły w kształcie pasm stają się wyraźniejsze, a ogólny kształt mgławicy jest lepiej zarysowany niż z UHC.
H-BETA: (2) Pociemnia mgławicę dużo bardziej niż OIII, z detalem nie większym niż widocznym z DEEP-SKY (ciemna).
ZALECENIA DLA NGC 281: UHC/OIII.

NGC 604 (Region HII w galaktyce M33 w Trójkącie)
DEEP-SKY: (2) Lekko zwiększa kontrast w porównaniu do widoku bez filtra, ale obiekt łatwy do dostrzeżenia bez filtrów.
UHC: (3) Dużo łatwiej dostrzegalny niż z DEEP-SKY, wyróżnia się jako owalny kłębek, z wciąż widocznymi wieloma detalami w galaktyce.
OIII: (4) Wydatna poprawa kontrastu, prawie jak "mruganie" w porównaniu z UHC i widokiem bez filtrów. Galaktyka jest dużo słabsza, ale mgławica świetnie wyróżniona.
H-BETA: (2) Dużo ciemniejsza niż z innymi filtrami, ale mgławica wciąż widoczna.
ZALECENIA DLA NGC 604: OIII/UHC.

NGC 896/IC 1795 (mgławica dyfuzyjna w Kasjopei)
DEEP-SKY: (3) Zauważalna poprawa widoczności, bez filtra mgławica widoczna jedynie jako poświata. Widoczne dwa słabe, rozległe obszary mgławicowe, jeden duży (IC 1795) i drugi mniejszy (NGC 896).
UHC: (4) Dużo bardziej widoczna, lepiej zdefiniowana z niewielkim ciemnym detalem, ze wstęgą łuku zewnętrznego zakrzywioną od południowej części IC 1795.
OIII: (4) Ciemniejsza niż z UHC, ale widocznych więcej ciemnych szczegółów z widoczną bladą pętlą struktury zewnętrznej wygiętą na południe, niemal łączącą dwie łaty świetlne.
H-BETA: (1) Ledwo widoczna.
ZALECENIA DLA NGC 896/IC 1795: UHC/OIII (H-BETA nie zalecany).

NGC 1360 (duża mgławica planetarna w Piecu)
DEEP-SKY: (2) Niewielki wzrost kontrastu z lepiej widoczną mgławicą niż bez filtra (niemniej jest widoczna bez filtra).
UHC: (4) Znaczna poprawa kontrastu, mgławica wydaje się większa i zauważalnie owalna z pewnymi nieregularnymi detalami wewnętrznymi oraz widoczna gwiazda centralna.
OIII: (4) Jeszcze bardziej kontrastowa niż z UHC, z wyraźnym łukowatym szczegółem wewnętrznym, ale gwiazda centralna dużo słabsza. Ładne, ciemne tło.
H-BETA: (0) Zabija mgławicę z widoczną jedynie gwiazdą centralną i małym elementem mgławicowym dookoła niej.
ZALECENIA DLA NGC 1360: OIII/UHC (H-BETA nie zalecany).

NGC 1491 (mgławica dyfuzyjna w Perseuszu)
DEEP-SKY: (3) Umiarkowany wzrost kontrastu w porównaniu do widoku bez filtra.
UHC: (5): Większa, ze słabym nieregularnym charakterem mgławicowym na zewnątrz i bardzo oczywistym elementem poprzeczki.
OIII: (4): Wyższy kontrast w rejonach wewnętrznych (szczególnie poprzeczka), ale najdalsza część mgławicowa przyciemniona.
H-BETA: (0) Zabija większość mgławicy z wyjątkiem słabych przebłysków.
ZALECENIA DLA NGC 1491: UHC/OIII (H-BETA nie zalecany).

NGC 1499 MGŁAWICA KALIFORNIA (mgławica dyfuzyjna w Perseuszu)
Bez filtrów mgławica jest ledwo widoczna jako mdłe rozjaśnienie tła bez detali.
DEEP-SKY: (2) Lekki, zauważalny wzrost kontrastu, ale poza tym, widok podobny do widoku bez filtra.
UHC: (2) Lekki wzrost kontrastu w porównaniu do widoku z DEEP-SKY, sprawia, że krawędzie mgławicy są nieco lepiej widoczne, ale jest ona wciąż nieco trudna. Niewyraźne ślady zmiennej jasności zauważalne na obszarze mgławicy.
OIII: (1) Obszar mgławicowy jest całkiem przyćmiony na bardzo ciemnym tle.
H-BETA: (4) Zanotowane dramatyczne zwiększenie kontrastu, sprawiające, że obiekt jest dość łatwy do zauważenia, z dobrze zarysowanymi granicami. Zauważalne także pewne ciemne włókniste detale. Mgławica Kalifornia widoczna jest okiem nieuzbrojonym przy użyciu filtra H-BETA.
ZALECENIA DLA MGŁAWICY KALIFORNIA: H-BETA.

NGC 1514 MGŁAWICA KRYSZTAŁOWA KULA (mgławica planetarna w Byku)
DEEP-SKY: (2) Ładny mdławy puch dookoła słabej gwiazdy, łatwiej dostrzegalna niż bez filtra.
UHC: (4) Znaczący wzrost kontrastu, dobrze zarysowana mglista kula z przebłyskami ciemnych detali w wewnętrznej części mgławicy.
OIII: (4) Większy kontrast niż z UHC, z ciemnym detalem i łukowatymi formami w głównej powłoce. Ciemniejsza niż w UHC ale ogólnie nieco lepsza.
H-BETA: (0) Prawie zaciera mgławicę.
ZALECENIA DLA NGC 1514: OIII/UHC (H-BETA nie zalecany).

NGC 1999 (mgławica dyfuzyjna w Orionie)
DEEP-SKY: (2) Lekka poprawa w porównaniu do widoku bez filtra i łatwo widoczna bez żadnego filtra.
UHC: (1) Słabsza niż z DEEP-SKY bądź bez filtra.
OIII: (1) Słabsza niż z UHC bądź DEEP-SKY.
H-BETA: (1) Słabsza niż z DEEP-SKY, UHC bądź bez filtra.
ZALECENIA DLA NGC 1999: DEEP-SKY.poprzedni rozdział | następny rozdział


Spis treści

1. Wstęp
2. Ogólne trendy w wynikach
3. Obiekty z katalogu Messiera oraz NGC do 1999
4. NGC do 3242
5. NGC do 7822
6. Obiekty z katalogów IC i PK
7. Obiekty z katalogów Sh2 i vdB


Komentarze

Karol

2006-12-02
11:52:30
Zabrakło czasu na przeczytanie całoście ale z tego co widziałem moge spokojnie powiedzieć że test jest REWELACYJNY! Kurcze, panowie! Więcej takich artykułów! :D
saywiehu


2006-12-04
23:12:42
Artykul sprawił, że w końcu wiem co wybrać. Tyle, że zamiast jednego- dwa trzeba ;-) Artykuł wspaniały, wielkie dzięki!!!

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria