LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Kulisto-mgławicowe noce czerwcowe
[OBSERWACJE] 2010-06-18 | polaris | źródło www.astronoce.pl

Czerwiec 2010

Pierwsza połowa czerwca podarowała nam kilka wspaniałych pogodnych nocek, z czego część udało się wykorzystać w Jeziorach. Na każdym spotkaniu obserwowaliśmy w nieco innym składzie, a ogólnie plac, oprócz mnie, odwiedzili: Jules, Moralez, Ignisdei, nasz nowy kolega Filip oraz gościnnie Marcin Sieńko. Białe noce nie pozwoliły na ambitne czesanie słabych kłaków, więc skupiliśmy się na perełkach nieba letniego w różnych kombinacjach okularowych. Oczywiście, jak zawsze królowała apertura 8", a co ciekawsze, do dwóch Synt i jednego LB doszedł kolejny LB 8" Filipa :)

Noce były ciepłe i suche, oprócz przedostatniej, kiedy wilgoć i chłód dały się we znaki Moralezowi i mi. Natomiast seeing był doskonały, powiem szczerze, że jeśli już kiedyś taki mieliśmy w Jeziorach to bardzo dawno temu. Praktycznie każdy obiekt można było "powerować" ile się dało, powiększenia w okolicach 200x były normalką, a często sięgaliśmy po 343x w kombinacji Synta+Pentax XW7+barlow Ultima x2. I gwiazdki nadal były ostre, a obrazy klarowne i kontrastowe. Rozbijaliśmy najpiękniejsze kulki letnie - M13, M92, M3, M5, M15, M56, M71, NGC6229, nie wspomnę o tych ślizgających się po dachu obory w Strzelcu. Syciliśmy się widokami M27 i M57, Veila i Crescenta. Szczególnie utkwiły mi w pamięci obrazy M57 i jaśniejszych kulek przy 343x. M57 jak ze zdjęć cz/b... a kulki rozbite do samego środeczka z co jaśniejszymi gwiazdkami skrzącymi się na tle mrowia słabszych. I ta skala obrazu! Moralez może potwierdzić :) Ostatniej nocy, kiedy obserwowałem tylko z Filipem, udało się nam przeczesać nieco otwartych w Kasjopei. Skanowaliśmy Tarczę i Strzelca od M11, przez M16, M17 po M8 ze wszystkim co się po drodze znajduje. M11 Dzika Kaczka piękna w każdym powiększeniu od 60 do 171x. Gwint w UltraBlocku był rozgrzany do czerwoności ;)

Faktycznie, ta ostatnia nocka, 17/18.06 dała nam najlepsze warunki. Cały dzień było sucho, ciepło i bezchmurnie, ale bez upałów, a noc była po prostu bajeczna. Droga Mleczna wiła się od Kasjopei po Strzelca i mimo jasnego nieba czerwcowego wspaniale się odcinała od tła ze wszystkimi szczegółami znanymi z ciemnych nocy sierpniowo-wrześniowych.

Kiedy Filip zgłębiał tajniki szukania obiektów, ja poszalałem z okularem Explore Scientific 9mm 100o. Nieco szczegółów znajdziecie w dziale Recenzje, ale napiszę tu, że każdy obiekt w nim zachwycał. Przy tak potężnym polu zupełnie nie czuło się powiększenia i przy 133x można było szukać obiektów! Dla porównania, z Pentaxem XW14 mam 0,8o, a z ES9mm mam 0,75o pola! Całość robi kolosalne wrażenie.

Wszystkie sesje zaczynaliśmy około godziny 23, a kończyliśmy około 2 nad ranem, kiedy niebo zaczynało się już rozjaśniać, a Droga Mleczna zanikać. Ze spraw organizacyjnych, Filip już wie, że musi kupić sobie czerwone światełko, dobry atlas nieba, szukacz optyczny 9x50 i astrostołek :)

Kiedy jechałem do domu autostradą, na północy witała mnie panorama oświetlonego Poznania na tle jaśniejącego już widnokręgu. Niezapomniany widok :) Następne spotkanie to już pewnie lipiec, kiedy Księżyc będzie po pełni, a noce będą dłuższe i ciemniejsze.Komentarze

Filip


2010-06-18
15:29:20
Czuje powiew wszechogarniającej sławy ;)... Fajnie to ująłeś, ale oczywiście nic nie zastąpi tych widoków...
Piotr Perczak

[REDAKTOR AN]

2010-06-18
17:26:24
Marcin, dzięki Twoim opisom chce się tam (do Jezior) wracać. Jeszcze nie raz powalczymy. Muszę tylko pomyśleć o jaśniejszym sprzęcie.
moralez

2010-06-18
18:18:25
Mogę tylko potwierdzić Marcina zachwyty nad jakością nieba podczas naszych obserwacji 13/14 czerwca. Wiecie, że przeciętny seeing obserwacyjny cechuje się tym, że wkładając do wyciągu jakiś krótrzy okular tuypu XW 7, przy powiększeniu x170 gwiazdki nie są już idealnymi punktami i stają się trochę rozmyte. Ta noc była na prawdę wyjątkowa, Marcin podokręcał wszystko co miał w walizce ; ) Przy powiększeniu x340 gwiazdki pięknie punktowały, i chyba jeszcze nigdy nie widziałem tak rozbitej i ostrej M13. No i oczywiście ten Ring, piękny, ostry i skontrastowany....to była wyjątkowa uczta obserwacyjna :_)
polaris

[REDAKTOR AN]

2010-06-18
19:12:27
Piotr - liczę na to. Wiesz, że pewna Synta czeka na nowego właściciela ;) Filip - musisz przywyknąć! :)
Marek B.

2010-06-19
09:11:07
Witam serdecznie. Już dawno nie zaglądałem do Jezior /...szkoda/, ale jak jest okazja to zerkam na rozgwieżdżone niebo. W czerwcu byłem kilka dni w Karkonoszach, jeden z noclegów wypadł na Szrenicy. Ok. północy wyszedłem z lornetką przed schronisko, początkowo wydawało mi się, że niebo częściowo zakryte jest chmurami...a to była cudownie piękna Droga Mleczna, którą można zobaczyć tylko w górach...dla tego widoku warto było tam przyjechać :) Pozdrawiam

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria