LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Druga mroźna sesja styczniowa
[OBSERWACJE] 2021-01-31 | polaris | źródło www.astronoce.pl

Sulejewo Folwark
31.01.2021 18.00-20.30


Thomas - GSO 10" Dob
Piotrfie - lorneta 100mm
Devnull77 - Mak 127 na AZEQ GoTo
Zarek - lustrzanka na MiniTrack LX
Polaris - GSO 8" Dob


Pięć samochodów na zaśnieżonym polu to dobry wynik przy temperaturze -10°C. Skusiła nas prognoza czystego nieba i brak Księżyca do godziny 20. Stawiłem się krótko przed 18 i zastałem już Zarka, który planował proste astrofoto lustrzanką i teleobiektywem na montażu MiniTrack LX. Przy okazji śledziliśmy jasny przelot ISS. Ostatecznie Zarek opuścił nas dość szybko. Reszta rozstawiła sprzęty i rozpoczęła się walka z mrozem.

Na zachodzie i północy od samego zmroku widać było chmury, jednak nachodziły bardzo powoli. Całe południe, wschód i zenit były czyste. Ja zacząłem od IC 2118 czyli Głowy Czarownicy. Niestety, czy to warunki były średnie (źrenica wyjściowa 4,2mm), czy pole za wąskie (1,25°), a najpewniej oba te czynniki zadecydowały, że nie mogę stwierdzić, że ją widziałem. Niby jakieś różnice w kontraście majaczyły, ale obiekt zdecydowanie do poprawki. Próbowałem bez filtra i z filtrem CLS.

To samo mogę napisać o IC 2177 - mgławicy Mewa. Próbowałem dostrzec ją z filtrem UHC, jednak nawet jeśli wyzerkałem pewne włókna mgławicy, nie odważę się napisać, że widziałem Mewę. Za to odwiedziłem kilka gromad otwartych na pograniczu Wielkiego Psa i Jednorożca.

Nie zawiodła natomiast "gwiazda" zimy - M42. Pięknie pokazała różnice w intensywności obszaru mgławicowego, a Trapez ponownie pokazał sześć składników, mimo nie najlepszego seeingu. Bez problemu rozdzieliłem też Rigela, co dawało nadzieje na Syriusza B, jednak kilka stopni deklinacji w dół masakrowało obraz Syriusza A - seeing nie dawał żadnych szans na rozdzielenie.
Fot. Thomas

Thomas zapodał temat rozprawienia się z planetarką NGC 2371-2 - mgławicą Mikro Hantle lub Cukierek (11,2mag, 1,2'x0,9'). W 10" z OIII i okularem 8,5mm świetnie było widać dwupłatkową naturę planetarki z wyraźnie jaśniejszymi centrami. W 8" z UHC i okularem 7mm również było widać dwa płatki, ale nieco słabiej, a ich centra nie były tak wyraźnie podkreślone. Stąd blisko było do kulistej NGC 2419, Międzygalaktycznego Wędrowca. Jednak tu mróz dał mi się już we znaki i pomieszał zmysły. Szukałem kulki ze złej strony parki gwiazd i oceniłem, że warunki są na tyle słabe, że kulistej nie widać...


NGC 2371, Aladin DSS2

Ostatnim mocnym uderzeniem tego wieczoru był wschód Księżyca. Jak tylko jego północna krawędź pojawiła się nad ścianą lasu, patrzeliśmy jak bardzo szybko intensywnie żółto-pomarańczowy Księżyc "mija" kolejne drzewa. Najlepszy widok był w szerokim polu lornety Piotra. Do tego czasu wysokie chmury zasnuły niemal całe niebo i zaczęliśmy się pakować. Super sprawa zaliczyć ponad dwugodzinną sesję obserwacyjną i wrócić do domu o 21.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria