LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Druga marcowa!
[OBSERWACJE] 2021-03-06 | polaris | źródło www.astronoce.pl

Sulejewo Folwark
5.03.2021 20.00-23.00


Thomas - GSO 10" Dob z bino
Black Star - SW 10" Dob Flex z bino
Wojt0000 - achro 120/600 z bino
Paweł Sz. - lornetka 15x70 + sraczka
Polaris - GSO 8" Dob + lornetka 8x42


Niemal bezwietrznie, niska wilgotność, temperatura od +2°C do -2°C pod koniec sesji.
Zdjęcia DSS: Aladin.

Ten wieczór przywitał nas na Folwarku jeszcze lepszymi warunkami niż poprzedni. Krystalicznie czyste niebo, bez snujących się chmur. Szkoda, że włączone reflektory na ogniku w Brodnicy wściekle przypominały, że zaczął się sezon wiosenny.

Dotarłem pierwszy, więc początek sesji wykorzystałem na lornetkowe czesanie nieba. Korzystając z wysokiej klarowności po sam widnokrąg wychwyciłem dwie rozległe, rzadkie gromady otwarte: Cr 140 i Cr 132 leżące na południe od gwiazdy eta CMa. Niestety, gromada Cr 135 z gwiazdą pi Pup nie wzniosła się nad linię lasu. Natomiast udało mi się wypatrzeć gwiazdę alfa Col (Phact, 2,65mag) o deklinacji -34° 4'. To chyba mój zimowy rekord deklinacji południowej.


Jasna eta CMa oraz Cr 132 (po prawej) i Cr 140 (na dole po lewej)

Po przyjeździe Thomasa odpaliłem Dobsa i zacząłem realizować plan na ten wieczór. Pierwszym celem była mgławica Meduza, czyli Abell 21 (Sh2-274, 14,1mag/Sb 16,4mag, 10'x6'). Podejście jest dość proste, można wystartować od bety CMi lub od lambdy Gem. Mgławica leży pomiędzy trójkątem z gwiazd 8-9 mag, a linią z trzech gwiazd 7-8 mag, na której przedłużeniu powinna być widoczna mgławica. W okularze 25mm z filtrem UHC, po dłuższym wpatrywaniu się, zerkaniu i poruszaniem tuby, udało mi się wychwycić bardzo słabe, spore pojaśnienie. Zmiana filtra na OIII potwierdziła, że Abell tam jest, choć różnica w widoczności była niewielka. Blisko Meduzy leży spora, rzadka gromada otwarta NGC 2395, niezbyt spektakularna.


Abell 21 i NGC 2395 (u góry po prawej)

Nieco dalej na zachód leży mała, dość gęsta gromada otwarta NGC 2355, dużo ładniejsza od poprzedniej. Położona blisko gwiazdki 7,8mag, jest wdzięcznym celem dla 8". W IDSA oznaczona jest nazwą The Jedi Knight, ale moja wyobraźnia zawiodła w dostrzeżeniu w niej rycerza Jedi.Mapa nr 48 atlasu Interstellarum zachęca też do odwiedzenia niezwykłego, jak na gwiazdozbiór Bliźniąt, celu - parki galaktyk NGC 2341-2. Leżą one na wschód od gwiazdy zeta Gem. W połowie drogi do galaktyk leży charakterystyczny trójkąt z gwiazd 8,5mag który wskazuje dalszą drogę. Przyznam, że mocno się namęczyłem żeby wycelować w pozycję galaktyk. Ostatecznie, długie minuty zerkania dały rezultat - ulotna, owalna mgiełka galaktyki NGC 2342 (12,6mag/Sb 13,0mag) wyskakiwała z tła. NGC 2341 była tej nocy poza zasięgiem 8". Na zdjęciu zaznaczyłem charakterystyczne układy gwiazd w tej okolicy. Trójkąt przy galaktyce był najbardziej pomocny.Po tych słabiznach uciekłem na południe żeby zerknąć na Zimowe Albireo (145 CMa) - bardzo ładną barwną gwiazdę podwójną o separacji ok. 27". Przy okazji trafiłem też na bardzo ładnie prezentującą się gromadę otwartą NGC 2362, zwaną też gromadą tau CMa, skupioną wokół właśnie tej gwiazdy.Na koniec sesji, korzystając z nadchodzącej wiosny, przypomniałem sobie jak wygląda parka galaktyk w Lwie NGC 3226-7 przy gammie Leo, oraz grupa galaktyk Hicksona HCG 44 nieco wyżej, w której jedynie składnik NGC 3187 jest poza zasięgiem 8". Padło też kilka obiektów w Wielkiej Niedźwiedzicy, ale to już temat na noce kwietniowe.

 

Hitem sprzętowym tej nocy było bino w GSO 10" Thomasa. Po podniesieniu lustra dało się już uzyskiwać "ludzkie" powiększenia i mogliśmy sycić oczy wspaniałymi widokami obuocznymi. Szczególnie powalały obrazy z Morfeuszami 12,5mm  17,5mm. Można się było bez reszty zagłębić w przestrzeni międzygwiezdnej bez męczącego mrużenia jednego oka. Wrażenia i komfort obserwacji nieporównywalne do mono! Póki Thomas nie dokupi Morfeuszy do pary, obrazy z jego bino jest są w 50% moje ;)

Ostatnio kupiłem adapter statywowy do smartfona i udało mi się nawet zrobić zdjęcie:Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria