LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Projekt PRONTO-ZEISS
[RECENZJE] 2006-06-29 | Radek Franczak

Witam !

Jakiś czas temu nabyłem na  Allegro lunetkę strzelecką renomowanej firmy Zeiss.
Z moich pomiarów wynika, że jest to dublet achromatyczny o średnicy 66 mm i ogniskowej 400 mm, czyli o takich samych parametrach jak bardzo popularna lunetka rodzimej produkcji PZO. Prawdopodobnie jest nawet jej pierwowzorem, ale to tylko moje przypuszczenia, choć nie wydaj mi się, że mogłoby być odwrotnie.Po jakimś okresie leżakowania  stwierdziłem, że chyba ona mi się nie przyda i już miałem ją odsprzedać, kiedy to dorobiłem dovetail  i pierwszy raz spojrzałem  przez nią w niebo .

O kurczę !!! Omal nie upadłem z wrażenia . Obraz był przepiękny !  Gwiazdki jak szpileczki godne rasowego apo.

Star testy wypadły bardzo pozytywnie, krążki dyfrakcyjne były idealnie okrągłe oraz  identyczne przed i za ogniskiem . Planetki choć bardzo małe, w oryginalnym powiększeniu 40 x, były prawie pozbawione aberacji chromatycznej, co przy takiej światłosile ( f/6 ) było zaskoczeniem !
Gwoździem do trumny jej sprzedaży było stwierdzenie Michała Witkowskiego na tegorocznym Borucinie, że okular przy tej lunetce jest legendarnym  10 milimetrowym ortoskopem zeissa,  poszukiwanym wśród koneserów sprzętu astro.Postanowiłem więc przerobić ją co nieco i dostosować do standardów 2 i 1,25 cala.
Zastanawiałem się nad wieloma wariantami i szukałem wśród różnych wykonawców, aż w końcu znalazłem zaprzyjaźnionego tokarza, który zgodził się wykonać za rozsądne wynagrodzenie wszystkie potrzebne elementy.Sprawy potoczyły się bardzo szybko i po kilku dniach od wyrysowania sprzętu na papierze mam już wszystko złożone w jedną całość .

Zacznijmy jednak od początku.
Korpus teleskopu wykonany jest z rurki aluminiowej o średnicy 80 mm, z podtoczonym gwintem z jednej strony na celę obiektywu, z drugiej strony zakończonej prosto.Wewnątrz tuby przewidziane są trzy diafragmy wykonane ze stali.Rura z drugiej strony zakończona będzie aluminiowym deklem z gwintem umożliwiającym podłączenie wyciągu  2 cale crayforda  od SCT.Mocowanie do statywu lub montażu przewidziane zostało poprzez stopkę z gwintem fotograficznym, widoczną na zdjęciu  powyżej.

Początkowo miałem pozostawić oryginalną celę soczewki, ale nie pasowałaby mi do reszty, musiałbym ją i tak przerabiać. Postanowiłem więc pozostawić stary korpus nienaruszony i dorobić nowa oprawę szkiełka.
Element ten jest aluminiowy i stanowi kopię oryginalnego mocowania bez odrośnika.Większość elementów zrobionych jest z aluminium, ale niestety są też i takie ze stali, które w dość drastyczny sposób podnoszą  ciężar całości. Najgorzej jest z odrośnikiem i jego oprawą, z braku odpowiedniego kawałka aluminium został wykonany ze stali i stanowi zdecydowaną większość masy sprzętu.Oczywiście nie jest tak źle, moje GPE jakoś udźwignie te 3 kg w całości.
W założeniu odrośnik będzie przesuwny, co ułatwi w jakiś sposób jego transport.Tuba w położeniu transportowym ma niespełna 30 cm długości.
Niestety  z racji dość już szczupłego budżetu zrezygnowałem z wyciągu okularowego Baadera, który przewidziałem do tej lunetki (w przyszłości mam nadzieję, że będzie), a zrobiłem taką prowizorkę.Działa to na zasadzie wsuwania i wysuwania dwóch tulejek i do ustawienia ostrości od biedy wystarczy .
Tak wygląda to na dzień dzisiejszy:

Teraz wszystko do rozbiórki i do malowania. Oczywiście to jeszcze nie koniec całego projektu i dużo pracy jeszcze jest do zrobienia, ale po wstępnym złożeniu sprzętu wygląda na to, że cel został osiągnięty.

Wreszcie elementy wróciły z malowania, całe szczęście, że mam kolegę z malarnią proszkową i zrobił mi to po kosztach!
Całość wygląda dość dobrze i ogólnie rzecz biorąc jestem zadowolony z wykonania tych powłok.


Niektóre z nich, a mianowicie te malowane czarnym matem wykonałem sam, farbą samochodowa w sprayu. Wręgi po odpowiednim rozrysowaniu i zwymiarowaniu odległości, wkleiłem cyjanopanem i wzmocniłem poxipolem, wewnątrz tuby ( mam nadzieję, że nie odpadną).
 

 
 
Wracając jeszcze do wyczernienia sprzętu, pomimo zakupienia najbardziej matowej farby, jak mnie zapewniał sprzedawca, nie do końca to wyczernienie jest takie jak się spodziewałem. Powiem nawet, że elementy, które zostały pomalowane na czarno w malarni specjalną farbą ze strukturą, wydają mi się bardziej matowe niż te malowane matem, co widać chociażby na odrośniku. Posiada on wewnątrz ślizgi wykonane z irchy w celu płynnego przesuwu po powierzchni rury.

 
 
Zacząłem składać elementy w całość i tu pojawił się pierwszy problem, którego nie przewidziałem w pierwszej fazie projektu. Nie pomyślałem o grubości farby i niektóre elementy były tak ciasno spasowane, że po malowaniu nie chciały już do siebie pasować. Musiałem niektóre z nich oczyścić z nadmiaru farby, i tak dekiel kończący tubus po oszlifowaniu już pasował do rurki.

 
 
Reszta poszła już gładko i po kilku przekręceniach wszystko stanowiło jedną całość.
Tak wygląda prawy profil:
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Oraz en face:
 
 

 
 
W celu porównania metamorfozy  mojego pronto, zrobiłem fotkę  nowego wdzianka ze starym.
Sami oceńcie czy dobrze wyszło:
 
 
 

 
 
A tak wygląda sprzęt w boju, w pełnym rynsztunku:
 
 
 

 
Przystąpiłem do testowania, ale o tym następnym razem...
Pozdrawiam Radek F
Cdn.

Niestety wiele czynników, a w szczególności jeden ( brak czasu ), złożyło się na tak długą przerwę w opisie sprzętu . Jednak koniec wieńczy dzieło jak się okazuje i sprzęt wreszcie mogę uznać za skończony , a co za tym idzie pragnę się podzielić jak to ma się na dzień dzisiejszy .

Dokonałem w zasadzie niewielkich już modyfikacji , poza może wymianą wyciągu na  sprzęt Baader Planetarium , co zmieniło diametralnie oblicze tego sprzętu .


Wybrałem wyciąg  crayforda  od SCT   z racji jego łatwego demontażu i możliwości wykorzystania z innymi sprzętami  , które mam już w realizacji , ale o tym może następnym razem :).
Do modyfikacji, które dokonałem mogę jeszcze zaliczyć  wymianę stopki wraz z dovetailem  pasującym zarówno do montażu typu EQ jak i statywu foto . Szyna ma również dopasowane otwory wraz z śrubami umożliwiającymi dokręcenie go do obręczy innego sprzętu i wykorzystania go jako guider.


Przybył również widoczny na zdjęciu dekielek na obiektyw z otworem dostosowanym do filtra solarmax  40  w przyszłości :).
Największy problem , który w zasadzie do tej pory nie jest rozwiązany to wyczernienie tuby wewnątrz . Niestety nie mogę dobrać odpowiedniej farby by powłoka była wystarczająco matowa .  Na obecna chwilę pomalowane jest to farbą z drobną fakturą , która wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem z przerabianych przeze mnie  . Wygada to mniej więcej  tak jak na oprawie celi obiektywu.

Oczywiście za rada Bartoliniego wymieniłem diafragmy na znacznie cieńsze i dopasowane lepiej rozmiarem do sprzętu .
Wracając do wrażeń z obserwacji , to po upływie kilkumiesięcznego użytkowania sprzętu mogę śmiało powiedzieć ,ze jest to wspaniały sprzęt przenośny  z dużymi możliwościami zarówno wizualnymi jak i foto .  Teleskopik  w pozycji  transportowej  mieści się nawet w torbie foto i nie przekracza 32 cm .

A po odkręceniu wyciągu, to już  jest maleństwo .
Obiektyw posiada bardzo subtelne ,ale zdecydowanie efektywne powłoki anty odblaskowe .

Wracając do obserwacji , to największym dla mnie zaskoczeniem jest bardzo mała aberacja chromatyczna  w tym refraktorku . Pomimo ,że jest to achromat i to ze światłem około f 6,5 ( różnie źródła podają )  kolor jest prawie niewidoczny  , nawet  przy obserwacjach bardzo jasnych obiektów ,np. Jowisza. Widziałem aberację chromatyczna w sprzętach o światłosile f 10 na o wiele większym  poziomie. Oczywiście nie jest to Apo  , ale i tak jest super !
Drugie co przykuwa uwagę to bardzo klarowny i ostry obraz ,oczywiście w odpowiednim przedziale powiększeń , myślę że realnym max dla niego jest 2 x D , czyli około 130 x .
Osławione epsilony lutni , przerwa cassiniego oraz WPC  na Jowiszu , nie stanowią dla tego trawelerka problemu .
Jeśli chodzi o foto , to moim zdaniem jest  piękny sprzęt na rozpoczęcie przygody właśnie z tą dziedziną  astro .  Poniższe zdjęcia mam nadzieję, że w jakimś stopniu to zobrazują . Oczywiście pomijam moje umiejętności i brak doświadczenia w tej kwestii , ale cos tam widać :)

Na początek możliwości planetarne :

Jowisz 2006, 300 klatek toucam , barlow x 3


Pierwsza kwadra  , barlow x 2 ,350d

No i kilka obiektów dalszych , niestety z różnych względów zazwyczaj za mało materiału itp.

M 42 , łączny czas około 7 min  ISO 800 ,  350d

M45 , 6x 120 s , ISO 800 , 350d

Okolice m 57, około 5 min, ISO 800, 350d .

To by było na tyle , jeśli uda mi się  w przyszłości zrobić jakieś lepsze zdjęcie tym szkiełkiem, to z pewnością tutaj  zamieszczę .

Pozdrawiam wszystkich fanów Astronocy  Radek F
Komentarze

Ori2711


2006-06-29
17:32:12
Wow Radek. Sprzęt jest nie do poznania... Pamietam go z Borucina, ale po tej metamorfozie to wygląda super rasowo, jeszcze tylko kolorek i będzie git. Piekna robota. pozdrawiam Ori2711
bartolini

2006-06-29
18:19:48
Gratuluję fajnego refraktorka Radku, no i wyszedł w sumie pełny ATM :) Mam nadzieję, że zaostrzysz wewnętrzne krawędzie diafragm, bo inaczej będzie lipa przy jasnych obiektach...
Marek Wąsalski

[REDAKTOR AN]

2006-06-30
00:36:37
Bravo!!! Zawsze laliśmy z Twoich upodobań do rozbiórek wszelkich sprzętów astro, ale jak widac w tym przypadku poszło genialnie...narobiłeś mi apetytu na te obrazki...zapraszamy do Jezior z tym cackiem. Pozdrawiam.
emde

[REDAKTOR AN]

2006-06-30
11:10:48
Obrazów z tego malucha jest równie ciekawy jak koloru jakim go psikniesz... Stawiam na biały?
RadekF


2006-07-01
07:34:32
Dzięki wszystkim za ciepłe słowo i cenne uwagi . Mam nadzieję, że cos z tego będzie . Już niebawem dalszy ciąg "gwiezdnej odysei" :)!
Piotr Perczak

[REDAKTOR AN]

2006-07-10
14:29:33
Wygląda jak rasowy, fabryczny sprzęt! Czekamy za pierwszymi testami pod niebem!
emde

[REDAKTOR AN]

2006-07-11
10:50:41
...a jednak biały! :-)
Marek Wąsalski

[REDAKTOR AN]

2006-07-11
13:45:51
Radek gratuluję! Sprzęt wygląda rewelacyjnie! Nie wykręcisz się...jeszcze w tym miesiącu widzę Cie w Jeziorach!
RadekF


2006-07-12
20:53:44
Dzięki wszystkim ! Maras , pastaram się dotrzeć do Jezior w najbiższym czasie , ale zamów pogodę:)! Pozdrawiam Radek
Ori2711


2006-07-13
01:48:00
efekt końcowy... opad szczęki. Niesamowite. Teraz jest piękny, mam nadzieję, że obrazy nie odbiegną jakością od tego cudeńka...
orak

2006-08-02
00:03:30
No i jak wrażenia z obserwacji?
Marek Wąsalski

[REDAKTOR AN]

2007-01-28
20:09:25
Jak sobie przypomne pierwotny wyglad tego sprzetu to, az sie wierzyc nie chce. Dokonałeś prawdziwego cudu Radziu. Rewelacja. Teraz przyjeżdżaj do Jezior zx tym maleństwem. Pozdrawiam. :)
RadekF


2007-01-29
21:58:52
Hej ! Jasne Maras ,tylko gdzie Wy własciwie teraz sie spotykacie :) ? Pozdrawiam Radek

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria