LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Orion Mak 127 (5")
[RECENZJE] 2006-07-07 | polaris | źródło www.astronoce.pl

1. Dane i wizualizacja

No właśnie, dlaczego?

Na początek kilka suchych parametrów:
Apertura 127mm (5")
Ogniskowa 1540mm
Światłosiła f/12,1
Wyciąg okularowy 1,25"
Maks. użyteczne powiększenie ~250x
Rozdzielczość ~1"
Długość tuby optycznej ~37cm
Waga tuby optycznej ~3,9kg

I garść wrażeń wizualnych:
Mak127 ORIONa prezentuje się bardzo okazale i wyglądem zewnętrznym dorównuje sprzętom z wyższej półki cenowo-jakościowej. Jest to zasługa wykorzystania solidnych materiałów (aluminium) oraz niezwykle przyjemnej dla oka kolorystyce (burgund metalik). Optyka Maka, czyli jego serce, całkowicie zasługuje na takie "opakowanie", ale o tym później.

Widok ogólny:Widok łączenia płyty tylnej oraz menisku z zasadniczą częścią tuby:Zbliżenie menisku:Zbliżenie płyty tylnej z wyciągiem 1,25" oraz pokrętłem ostrości:Widok listwy mocującej (dovetail) oraz ogólny rzut płyty tylnej ze śrubami kolimacyjnymi:Opisywany egzemplarz zakupiony został jako zestaw ORION StarMax 127 Compact Mak, czyli wersja z uboższym montażem EQ3-2. Uboższym od wersji ORION SkyView Pro 127, gdzie przewidziano montaż SkyView Pro czyli EQ5. Po ponad rocznym intensywnym "używaniu" zestawu, mogę stwierdzić, że EQ3-2 to wystarczający montaż pod krótkiego Maka i z przeciwwagami, szukaczem 8x50, kątówką i dużym okularem LVW13 pracuje w przypadku obserwacji wizualnych zupełnie dobrze nie wykazując objawów przeciążenia. Natomiast w przypadku prób astrofotograficznych, zalecany jest zdecydowanie cięższy montaż, aczkolwiek wersja StarMax została właśnie tak skompletowana aby była maksymalnie mobilna przy montażu paralaktycznym (EQ).

Ale... jestem już po pierwszych próbach astrofotografii w systemie projekcji okularowej z cyfrowym kompaktem i prowadzenie całości orionowskim silniczkiem w osi RA jest zadowalające i pozwala na osiąganie satysfakcjonujących wyników amatorskich. Już niedługo mój skromny dorobek umieszczę w dziale Galeria.

Tu muszę nadmienić, że nie obyło się bez pewnego "tuningu" StarMaxa. Szukacz 6x26 zastąpiłem 8x50 - "zestawowy" jakkolwiek wystarczający na początek, okazał się za mały przy poważniejszych poszukiwaniach słabych obiektów. Bardziej doświadczony obserwator jest w stanie obyć się w wielu przypadkach bez szukacza używając Maka z okularem PL32mm co daje przyzwoite pole przeglądowe 1o. Aluminiowy, lekki (za lekki!) statyw pod EQ3-2 ustąpił miejsca stalowemu 1,5" co znacznie poprawiło sztywność całości. Także wyciąg okularowy 1,25" wymieniłem na solidniejszy, z pierścieniem zaciskowym (ang. "clamping ring").

Kilka słów warto poświęcić systemowi ustawiania ostrości.
Pokrętło ostrości to rozwiązanie popularne w systemach SCT i MCT. Ustawianie ostrości polega na pozycjonowaniu pokrętłem ostrości zwierciadła głównego co przesuwa punkt ostrości do lub od tuby. W Maku pokrętło wykazuje lekkie przesunięcie (shift) do którego należy się raczej przyzwyczaić niż próbować je wyeliminować. Użytkownicy refraktorów i Newtonów przyzwyczajeni do wyciągów okularowych typu Rack&Pinion czy Crayford będą raczej narzekać na takie rozwiązanie, bo po prawdzie znacznie trudniej w Maku znaleźć punkt idealnej ostrości. Niemniej po kilku sesjach obserwacyjnych można "wyczuć" system i bez większych problemów trafiać w idealną ostrość. Moja uwaga: pokrętło ostrości (popularny ang. "focus knob") mogłoby być grubsze co znacznie zwiększyłoby precyzję ostrzenia - kręcenie następowałoby po większym obwodzie.
następny rozdział


Spis treści

1. Dane i wizualizacja
2. Konfiguracja akcesoriów
3. Obserwacje
4. Wnioski...


Komentarze

Marek Wąsalski

[REDAKTOR AN]

2006-07-07
08:20:52
Marcin bardzo fajna recenzja. Konkretna, rzetelna(w końcu znam trochę ten sprzęt). Teraz nie mam żadnych wątpliwości, że kochasz swojego Maczka! :))
polaris

[REDAKTOR AN]

2006-07-27
14:44:05
UPDATE: w nocy 26/27.07.2006 upolowalem Makiem 127mm z Plosslem 32mm wschodnia czesc Veila!
emde

[REDAKTOR AN]

2006-07-29
21:55:34
Ja też lubię Makowca, ale najlepiej smakuje z krusznką... ;-)
Jarosław Smolar


2006-12-01
11:35:44
czy ktoś testował MAKa 127 Synty ?? qrde męczy mnie strasznie żeby go kupić z przeznaczeniem do słonka - ogniskowa 1500 robi swoje a do tego barlow ?? może być miazga ... ale waham się - powiedzcie coś na ten temat ...

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria