LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Baza poziomująca do statywu (dla ZWO Seestar S50)
[RECENZJE] 2023-12-31 | redakcja | źródło www.astronoce.pl

Grupa poznańska ma obecnie co najmniej dwa Seestary, które mieliśmy okazję wstępnie przetestować, korzystając z tych ochłapów czystego nieba, które dała nam mijająca jesień. Do napisania obszernej recenzji jeszcze daleka droga, ale w trakcie testów natknęliśmy się na wymóg co najmniej dostatecznego wypoziomowania Seestara przed rozpoczęciem sesji obserwacyjno-fotograficznej.Poziomowanie regulacją wysokości nóg statywu może być niewygodne i denerwujące, a do tego nieprecyzyjne i niezbyt bezpieczne, dlatego Tomek zaczął szukać innego rozwiązania. Ostatecznie zdecydował się na jedną z dostępnych baz poziomujących, a przejrzenie ofert na Aliexpress pozwoliło nam na wybór konkretnego modelu w dobrej cenie.

Przesyłka dotarła sprawnie i w terminie. Niepozorny kartonik bez opisu, jak to w przypadku produktów noname. Natomiast sama głowica, lub też baza niwelująca (leveling base), wykonana jest bardzo solidnie i estetycznie. Dwukolorowe anodyzowanie, gumowa wyściółka antypoślizgowa, libelka, dwie małe poziomice, płynnie pracujące śruby regulacyjne i kontrujące.

  

Gwint statywowy 3/8" wygląda solidnie, górna śruba głowicowa również, ale jest ona dość płytko wysunięta, jedynie na 3 zwoje, co budzi obawy Tomka co do pewności połączenia z Seestarem, dlatego trwają poszukiwania dłuższej śruby, choć według mnie obecna zapewnia dobrą stabilność łączenia.

  

Libelka jest dość duża i czytelna, za to dwie poziomice malutkie, ale w przypadku Seestara to nieistotne, bo to jego oprogramowanie przejmuje funkcje ustalające poprawne wypoziomowanie. Zresztą Seestar zasłania libelkę.

  

Baza waży jedynie 210 gramów. Średnica podstawy to niecałe 7 centymetrów, ale w najszerszym miejscu cała baza ma około 10 centymetrów szerokości. Wysokość to około 5 centymetrów. Zakres niwelacji to według specyfikacji +/-5°.

  

Zamontowanie bazy między statyw a Seestara to prosta czynność. Samo poziomowanie przypomina nieco kolimację zwierciadła głównego w Newtonie: kręcimy śrubami patrząc na ekran aplikacji, gdzie dwa koła pokazują stan wypoziomowania, a na końcu blokujemy ustawienie śrubami kontrującymi. Ostatecznie, po regulacji udało nam się osiągnąć pełną niwelację:

  

  

Co ciekawe, z opublikowanych opinii tego produktu wynika, że nie tylko my kupiliśmy tę bazę specjalnie pod Seestara.

Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria