LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Meade LB - modyfikacje
[RECENZJE] 2007-10-31 | Roman Grzyb


Każdy posiadacz teleskopu po jakim czasie użytkowania odczuwa potrzebę poprawienia tego czy owego. Oczywiście potrzeba jest matką wynalazku, a ja pokrótce przedstawię moje pomysły.

1.    Po pierwsze opakowanie transportowe czyli pokrowce – w końcu to sprzęt mobilny.Wszystko wykonane na zlecenie w Zakładzie Tapicerskim Sanockiej Spółdzielni Inwalidów.
1. W pierwszym okresie użytkowania najbardziej przeszkadzało mi brak powiększenia w kitowym celowniku, w tzw. Red Dot Finder. Postanowiłem dołożyć szukacz refraktorowy z podświetlanym krzyżem (bardzo ułatwia naprowadzenie). Wybrałem 7x50 firmy WO na także firmowym montażu. Wszystko zakupiłem za pośrednictwem Delta Optical - niewiele drożej niż w sklepie firmowym WO gdzie koszt przesyłki jest koszmarny ( a do tego potencjalne cło i podatek!! ).
Zamontowałem i wyszło coś takiego:3. Po założeniu szukacza i ewentualnie cięższego okularu jw. teleskop zaczął padać "na pysk" i trzeba było mocno przykręcać hamulec, co spowodowało jego szybkie ścieranie i rysowanie koła osi deklinacyjnej.
Następnym krokiem było więc dorobienie przeciwwagi.
Najpierw podkładka z ternamitu wykonana przez kolegę w jego firmie: wielkość 9x10 cm, wewnętrzna krzywizna o promieniu 18 cm - jak celi lustra głównego. Następnie rodzaj haka, który zakupiłem w sklepie z narzędziami:I wreszcie obciążnik, czyli ........ kula kominiarska o wadze 2,6kg, na którą trafiłem też w jednej z firm sprzedających narzędzia itp.Oczywiście można jeszcze dołożyć 0,5 - 1,5 kg w postaci małego hantelka.
Trochę daje się odczuć wzrost wagi teleskopu w postaci wzrostu oporu w czasie podnoszenia, ale nie jest on wielki, zwykle w skrajnym pochyleniu trzeba lekko pomóc hamulcem.
4. Na koniec zestaw zasilający do platformy, systemu odraszania  i oświetlenia stanowiska obserwacyjnego:
- akumulator żelowy 20 Ah, cena na aukcji 90,0 zł
- rozdzielacz na 4 gniazdka jak do zapalniczki samochodowej, cena 45 zł.
- mały chlebaczek do przenoszenia zestawu - 25,0 zł.A tak całość na stanowisku:... aha, zapomniałem o jeszcze jedym dodatku widocznym na celi lustra wtórnego - mały uchwyt meblowy, który pozwala wygodnie manewrować teleskopem, miejsca zamontowania to już sprawa przyzwyczajenia lewej ręki ;-). Koszt ok. 6 zł
Komentarze

PawełD

2007-10-31
22:02:59
Świetna sprawa gratuluję inwencji. Mam zarazem prośbę, czy mógłbyś coś więcej apisać na temat odraszacza (może jakieś szczegóły techniczne?) Pozdrawiam
emde

[REDAKTOR AN]

2007-10-31
22:23:25
Takie opisy są bardzo mile widziane na AN!
Piotr Perczak

[REDAKTOR AN]

2007-11-01
19:09:29
Świetny pomysł z tym pokrowcem. Aż dziwne, że nie sprzedają takiego futerału razem z teleskopem.
PawełD

2007-11-01
22:07:49
Razem z teleskopem nie sprzedają, ale osobno już tak i to za niezłe pieniądze:-)
emde

[REDAKTOR AN]

2007-11-01
22:26:56
Taka polityka...

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria