LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Barlow Celestron Ultima SV 2x
[RECENZJE] 2010-03-23 | polaris | źródło www.astronoce.pl

Barlow Celestron Ultima SV 2x - recenzja porównawcza

Dostępność: Delta Optical
Czas użytkowania: prawie dwa lata
Cel: gwiazdy podwójne, obserwacje księżycowo-planetarneUltimki są powszechnie uznawane za jedne z najlepszych soczewek barlowa w standardzie 1,25" na rynku astro, a w sieci jest wiele pozytywnych opinii, łącznie z testem Astronocy. Osobiście porównałem obrazy z i bez barlowa w popularnym ED80 Sky-Watchera. W porównaniu brały udział okulary Pentax z serii XW o ogniskowych 7mm i 14mm oraz zoom Vixen LV 8-24mm.

Budowa i mechanika
Ogólne wrażenia są pozytywne. Solidnie wykonany barlow, z karbowaną gumą antypoślizgową na obudowie, wsunięte i dokręcone okulary trzymają się pewnie i ściśle. Pasują tak dobrze, że w czasie wsuwania i wysuwania wyczuwalny jest lekki opór i w(y)sysanego powietrza i słychać ciche "puf" przy wyciąganiu okularu. Niestety, tulejka 1,25" nie ma wyżłobienia chroniącego barlowa przed wysunięciem się z wyciągu w razie poluzowania śrubki mocującej. Dodatkowo, cechą różniącą go od innych soczewek, jest brak możliwości odkręcenia samej części optycznej od tulejki 1,25". Ani to wada ani zaleta, ot, cecha :) Soczewka od strony wyciągu umieszczona jest tuż przy krawędzi i należy uważać żeby jej przypadkowo nie uszkodzić. Jak dla mnie, podstawową wadą konstrukcyjną są zaślepki. O ile górna, mimo że płytka i dość luźno nachodząca na tuleję, daje się pewnie unieruchomić przez dokręcenie śrubką dociskową, o tyle dolna 1,25" to porażka. Za luźna, za płytka, spada przy byle okazji i lubi zostawać w miejscu gdzie spoczywa barlow. Zmusza to do dodatkowej uwagi aby nie dotknąć soczewki już nie chronionej. Sprawę załatwiłem podmianką zaślepki od zwykłego barlowa achro 1,25" która jest zdecydowanie lepsza - głęboka i ściśle przylegająca. Wysokość całej Ultimy to ok. 7,4cm z czego 4,2cm to tuleja wystająca nad wyciąg. W porównaniu do swojego optycznego konkurenta - Vixena Deluxe - to prawdziwe maleństwo.

Optyka i obserwacje
O optyce krótko: 3-elementowa, apochromatyczna, z zielonymi powłokami.
Środek ładnie, matowo wyczerniony.

Porównałem obrazy dawane przez okular 7mm i tandem 14mm+barlow. Okular z barlowem ogniskuje nieco bliżej niż sam okular. Przy okazji: biorąc pola i ogniskowe serii XW jako pewnik, to w przypadku mojej konfiguracji Ultima ma krotność jakieś 2,1x. Teleskop testowy to refraktor Sky-Watcher ED80 f/7,5.

  
Tak to wygląda (po lewej XW7, po prawej XW14+Ultima).

Nie będę się szczegółowo rozpisywał. Barlow spisuje się świetnie i nie wprowadza widocznych, znaczących wad do obrazu. Księżyc - detal porównywalny w obu konfiguracjach, szczegóły powierzchni przy terminatorze widoczne równie wyraźnie, tandem XW14+barlow pokazał minimalnie więcej aberracji chromatycznej (żółtawo-zielonkawej) na krawędzi Księżyca. Mars - obrazy praktycznie identyczne, widać było ciemną (podłużną?) strukturę na planecie. Tak samo dobrze prezentowały się gwiazdy, zarówno jasne (Kastor, Kapella...) jak i słabe podwójne, do których rozdzielania Ultimka jest wręcz stworzona. Jednak to szczegóły na Księżycu robią największe wrażenie. Szczeliny, nierówności na powierzchni "mórz", małe kraterki, postrzępione szczyty i zbocza gór, Ledwo co wyłaniające się z cienia czubki szczytów niczym diamenciki wśród czarnej jeszcze nocy księżycowej u ich podnóży. Wspaniałe, niezapomniane widoki.


Różnica w polu widzenia widoczna była na Plejadach, to raptem kilka minut kątowych.

Wiele razy używałem Ultimki przy obserwacjach gwiazd podwójnych i układów wielokrotnych. Z zooma Vixena LV 8-24mm robiła zoom 4-12mm (w tym połączeniu nie sprawdzałem krotności więc przyjmuję 2x) ze świetną jakością obrazu i pomimo powiększeń bliskich 2D zestaw dawał radę rozdzielać układy o separacji niemal granicznej dla 80mm bez przeszkadzających w obserwacjach nieostrości i aberracji. Potwierdza to wcześniejsze opinie o dobrej współpracy z konstrukcjami LV.

Porównanie dzienne również nie pokazało zauważalnego wzrostu aberracji chromatycznej, chociaż nie przeczę, była zahaczając o fiolecik (to chyba już bardziej "zasługa" obiektywu EDka). Tu dało się już odczuć minimalnie ciemniejszy obraz i nieco wyższe powiększenie w zestawie z barlowem.


Ostatnio zaopatrzyłem się w Teleskop-Service w słoiczek dla Ultimki.
To
TEN model. Pasuje idealnie.

Podsumowując, Ultima może być docelowym barlowem w standardzie 1,25". Jeśli chcemy uzyskać dobrej jakości obraz zachowując jednocześnie kompaktowość tego co wystaje z wyciągu/kątówki jest ona idealnym rozwiązaniem. Po niej to już tylko kobylaste barlowy 2" ED z różnej jakości optyką i drogie Powermaty Telewujka.
Komentarze

zbignieww

2010-03-24
20:24:40
Dla mnie jest docelowy :) Malutkie toto, lekkie, nie obciąża zbytnio wyciągu z nasadką bino. Na tę "płytkość" soczewki od strony wyciągu szybko zwróciłem uwagę; rzeczywiście trzeba uważać, by nie wleźć tam z paluchami. Zaślepki - jak piszesz; niewypał... Nie znam się na tyle na optyce, ale czy taki barlow mógłby mieć gwint filtrowy? Jak inne barlowy, też nie mają? Ułatwiło by to obsługę...
polaris

[REDAKTOR AN]

2010-03-24
22:48:23
Nie mają. Przynajmniej ja się z takim nie spotkałem :)

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria