LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Porównanie filtrów ORION SkyGlow UltraBlock i LUMICON UHC
[RECENZJE] 2011-05-16 | Mariusz "Midimariusz" Kutrowski | źródło www.astronoce.pl

Porównanie filtrów ORION SkyGlow UltraBlock i LUMICON UHCSprzęt testowy: Synta 12" Dob
Użyte okulary: Explore Scientific 6,7mm, Explore Scientific 14mm, TeleVue Nagler 31mm

Filtr szerokopasmowy ORION SkyGlow UltraBlockOpis dystrybutora: filtr typu Light-Pollution wydatnie zwiększający kontrast pomiędzy niebem a słabymi obiektami mgławicowymi.

Oprawa : 2"
Cena: 475 PLN

Filtr mgławicowy LUMICON UHC


Opis dystrybutora: filtr ten jest bezkonkurencyjnym narzędziem służącym do odkrywania subtelności w strukturze mgławic emisyjnych.

Oprawa : 2"
Cena: 730 PLN

Testowałem na różnych obiektach mgławicowych, głównie na mgławicach planetarnych oraz mgławicach refleksyjnych w Łabędziu. Oba filtry okazały się przydatne w obserwacjach mgławic. Filtr Lumicon UHC generalnie jest ciemniejszy. Lepiej kontrastował, pozwalał dostrzec więcej szczegółów na mgławicach. Niebo jest przy tym ciemniejsze, a same mgławice bardziej wyraziste.

Porównanie obu filtrów (widać zdecydowanie ciemniejsze szkło Lumikona):


Krótki opis wybranych obiektów

Obiekt Lumicon UHC Orion SkyGlow Ultrablock
M57
(mgławica Pierścień)
dużo lepiej kontrastował mgławicę planetarną, dzięki czemu była dość jasna w okularze ES 6,7mm; niebo ciemne, lecz nie czarne mniej przydatny od UHC, ale także widoczna poprawa obrazu; najlepiej spisał się tutaj filtr TeleVue OIII
M27
(mgławica Hantle)
Lumicon UHC znowu wygrał - lepiej kontrastuje, ciemniejsze niebo także polepszył obraz, ale nie tak jak UHC
NGC7000
(mgławica Ameryka Północna)
tutaj pokaz swój "pazur" UHC - dość jasna sama mgławica, niebo ciemne; obraz dobrze skontrastowany; bez problemu widoczny "na wprost" cały obszar mgławicy; po prostu super! nie tak dobrze jak UHC, ale także pomagał lepiej dostrzec Amerykę; bez tego filterka mgławica ledwo widoczna, głównie metodą zerkania; w Orionie UB widoczna "na wprost"; niebo jaśniejsze niż w UHC, część "Zatoka Meksykańska" widoczna bez problemu, północna część mgławicy już nie tak klarowna jak w UHC
IC5070
(mgławica Pelikan)
mgławica widoczna "na wprost", a jeszcze lepiej zerkaniem; rozdzieliłem "dziób" ptaka od reszty "tułowia"
mgławica niewidoczna
NGC 6960/6992
(mgławica Veil)
tutaj znowu swój "pazur" pokazał UHC Lumicon - "miotła" widoczna jak na zdjęciu, obraz fotograficzny! wyraźnie widać szczegóły i strzępiaste zakończenia mgławicy także polepsza obraz Veila, ale już nie tak spektakularnie jak UHC; i tak dużo lepiej widać niż bez filtra; daje się we znaki jaśniejsze niebo; struktura nie tak dobrze widoczna jak w UHC

Podsumowanie

Zarówno jeden, jak i drugi filtr zasługuje na uwagę. Oba zdecydowanie polepszają obrazy mgławic. Orion SkyGlow UB jest jaśniejszy i nadaje się bardziej do mniejszych teleskopów. Lumicon UHC jest filtrem bardzo uniwersalnym i nadaje się praktycznie do każdego teleskopu. Jest to filtr doskonały i może być docelowy. Niestety, z jakością idzie też cena, która jest jak na polskie warunki trochę zbyt wysoka. Dodam jeszcze, że najlepiej na mgławicach spisał się filterek TeleVue OIII, o którym napiszę następnym razem.
Komentarze

Jules

[REDAKTOR AN]

2011-05-17
15:51:43
No proszę, obserwowałem trochę z UB i myślałem że to mgławicowy wymiatacz, a tu jednak Lumicon bije go na głowę... Tylko ta jego cena trochę boli!
Łukasz "Ucio" Piechota

2011-05-17
17:51:37
Cena nie boli, cena miażdży :) Chociaż jak przypomnę sobie widoki powyższych klasyków w 12\" z UB to myślę, że miazga cenowa równoważy się z spustoszeniem jakie sieją te obiekty w głowie w przypadku Lumicona czy TV OIII :)
maropr

2011-05-17
19:45:37
Tylko nie zapominajmy że UlraBlock, UltraBlockowi nie równy. Tu mamy akurat opisany UltraBlock SkyGlow któremu raczej bliżej do typowych filtrów ALP - wykres tego filta http://www.telescope.com/Accessories/Telescope-Eyepiece-Filters/2-Orion-SkyGlow-Broadband-Eyepiece-Filter/pc/-1/c/3/sc/48/p/5659.uts . Ja mam w posiadaniu UltraBlock NarrowBand który jest filtrem znacznie ciemniejszym i bliżej mu do filtrów UHC i OIII, wykres tego filtra http://www.telescope.com/Accessories/Telescope-Eyepiece-Filters/Orion-UltraBlock-Narrowband-Filters/pc/-1/c/3/sc/48/e/71.uts
Mariusz Kutrowski

2011-05-17
19:54:02
maropr - jak masz ochotę to możesz mi pożyczyć Twojego UB na testy, to porównam go do mojego UHC.
Łukasz "Ucio" Piechota

2011-05-17
22:28:32
Racja Maropr! Ja w sumie nie wiem przez który patrzyłem, Polaris wie bo to jego UB :) Wiem za to, że dobrze kontrastował mgławice zostawiając bogate tło gwiazdowe co w okolicach letniego mleka świetnie wygląda. Problemem nie było np wyłowienie trójkątnych zawijasów przy bokach M27 które były niewidoczne bez filtra. Inna sprawa też że nie mam doświadczenia z innymi fitrami.
polaris

[REDAKTOR AN]

2011-05-17
23:02:52
Zawsze mnie intrygował ten dopisek SkyGlow na niektórych UltraBlockach. Ja mam bez dopisku czyli \"czystego\" UB. Mocno mnie zdziwiła niewidoczność Pelikana w UB. Może to faktycznie dwa różne filtry?
polaris

[REDAKTOR AN]

2011-05-18
12:05:39
Ponieważ jestem ciekaw ewentualnych różnic pomiędzy tymi filtrami Oriona, zgłaszam chęć wysłania Mariuszowi swojego UltraBlocka!
Panasmaras

2011-05-18
20:29:23
Z tego co mi wiadomo, starsze UltraBlocki miały dopisek Skyglow i na pewno nie były to filtry typu ALP, tylko UHC. Później Orion zrobił rozgraniczenie na węższe UB i szersze SkyGlow.
polaris

[REDAKTOR AN]

2011-05-18
22:33:16
No tak, ale to nadal nam nie mówi czy jest jakaś różnica przepuszczalności pomiędzy Ultrablockiem a Skyglow Ultrablockiem. Spróbuję zrobić z Mariuszem mały test \"na odległość\" i opiszę wynik.
okroj

2011-06-21
22:07:40
Ja mam Sky Glowa-2\" i na filtrze nic nie pisze ,natomiast na kartonie jest SkyGlow-Broadband i Light Pollution Filter. Natomiast w ulotce są są wymienione pozostałe filtry Oriona i nie widzę tam SkyGlowa Ultra.Blocka

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria