LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Okular WO UWAN 28mm
[TESTY AN] 2006-10-10 | redakcja | źródło www.astronoce.pl


2. Przyglądamy się bliżejPowłoki - producent podaje FMC, a my dodajemy, że w odcieniach zieleń, błękit, fiolet.

Diafragma - po spojrzeniu na jasne tło widać nieostrość zarysowania diafragmy. Otoczka jest mętna i niestety nie dość ostro odcinająca. Dodatkowo stwierdziliśmy, że na brzegach występuje zabarwienia na zielonkawo-żółty kolor, ale generalnie podobnie jak w Naglerze, w którym otoczka również nie jest idealnie ostra.

ER - producent podaje 18mm, ale wydaje nam się że jest jednak mniej. Dodatkowo oczywiście mamy niedobrą wiadomość dla okularników - nie patrzy się przez te okulary wystarczająco komfortowo. W celu objęcia wzrokiem całego pola należy "wsadzić" oko dość blisko soczewki, a co w przypadku okularników grozi zderzeniem z soczewką i możliwością jej zarysowania! Bardzo podobny efekt jak przy obserwacji Meadem...

Odblaski - nie stwierdziliśmy.

Transmisja - lekkie pociemnienie tła w stosunku do rzeczywistego, pojawia się nieznaczne, ale zauważalne zabarwienie na kolor żółty. To przypadłość, którą możemy już chyba spokojnie nazwać cechą charakterystyczną dla tej serii okularów. Jednak zaznaczamy, że jest to delikatne zabarwienie i nie może być porównywane np. do żółtej optyki cechującej okulary zza Buga...

poprzedni rozdział | następny rozdział


Spis treści

1. Pierwsze wrażenia, parametry, wykonanie
2. Przyglądamy się bliżej
3. Nocne obserwacje
4. Podsumowanie


Komentarze

PawełD

2006-10-11
20:19:15
Witam serdecznie! No doczekałem się wreszcie na tą recenzję i .... czuję spore rozczarowanie, bowiem miałem ten okular w planach do Newtona f/6, jednak jak czytam to chyba nieporozumienie!!!
Janusz Płeszka


2006-10-11
21:20:15
Szkoda że z jasnymi Newtonami nie pracuje jak piszecie na brzegu pola nawet zadowalająco, spodziwałam sie po nim trochę więcej :-( U-Wan 30mm był do opublikowania tego testu "domniemaną" Mekką Newtonowców a tak cały czar prysł i będą teraz musieli nadal zbierać na docelowego króla okularów DS z pełną korekcją pola czyli Naglera 31mm :-)
bbc3

2006-10-11
23:04:11
Witam. W Cloudynights byly testowane rowniez na newtonie f5, rezultat ponoc bardzo dobry, natomiast Pan Tom Trusock, ktorego rowniez mozna poczytac na astronocach, bardzo wysoko ocenil ten okular. Ja kupilem niedawno, nie mialem jeszcze okazji w pelni go przetestowac (chmury:( ). Bedzie przymocowany do skywatchera 100ed+dielectrict William Optics. Okular ponoc masakra:).
bartolini

2006-10-12
11:05:23
Szkoda, że słabo wypadł z EDkiem f7.5, bo rozpatrywałem go jako docelowego długoogniskowca w moim achro 150f8. Może granica spadku jakości przebiega gdzieś pomiędzy tymi światłosiłami :/ ?
bbc3

2006-10-12
15:51:21
Witam. Moze mi ktos wytlumaczy po co WO mialoby wypuszczac okular do min 10f, przeciez to rzecz z gornej polki a w erze naglera31 i meade uwa, ktore ponoc swietnie spisuja sie z newtonami f5 jest to zachowanie malo "ekonomiczne", WO nie wypuscilby czegos ze wskazanie tylko na ciemniejsze telepy, z tego co wiem WO nadgania TV a nie schodzi w dol. Zreszta poczytajcie sobie opinie na necie, ludzi ktorzy wiedzieli wszystko przez wszystko, oceny bardzo dobre nawet przy f5.
emde

[REDAKTOR AN]

2006-10-12
18:22:03
Rozumiem rozżalenie, ale coż na to poradzimy... Osobiście pisałem część związaną z ED i byłbym nieuczciwy naciągając cokolwiek w wynikach! Więc pomyśl - jeżeli w soczewce ED f/7.5 70-75% pola jest ok, a potem zaczynają się uwidaczniać wady optyczne, to jak będzie w światłosilnym lustrze f/5? Zresztą proponuję kupić i się przekonać... Zwróć uwagę, że opinie w necie (np. recenzje na Cloudy Nights jeżeli się na gorąco nie mylę) są również pochlebne dla UWANA 16mm, który jak możesz u nas poczytać. również nie wypadł, skromnie pisząc, najlepiej! Nie generalizowałbym więc i nie wyciągał wniosków na podstawie tendencji, że WO próbuje dorównywać TV i dlatego UWANY są super do szybkich Newtonów! Jeszcze raz proponuje samemu się przekonać - jeżeli opnie innych są tak pochlebne jak piszesz nic przecież nie stoi na przeszkodzie aby im zaufać... Potem nam opiszesz swoje wrażenia.
emde

[REDAKTOR AN]

2006-10-12
18:36:26
Acha! Nie doczytałem, że już kupiłeś... Będziesz z nim pracował w f/9 i jeżeli nasza teoria jest prawdziwa, to będzie to dość zgrana parka! Powiedz nam jeszcze tylko jakim sprzętem obserwowałeś do tej pory - teleskop + okular, bo to dość ważny parametr...
bbc3

2006-10-12
21:03:15
Od roku mam 100ed, a wczesniej byl meade 4000 26mm. 16 uwan nie wyszedl w cloudynights najlepiej, raczej najgorzej z tej serii.
bbc3

2006-10-12
21:05:37
Ach zozzalony to ni w calu nie jestem.
polaris

[REDAKTOR AN]

2006-10-13
13:19:55
Moze dodam cos od siebie. Doskonale rozumiem rozzalenie Astrobraci, ktora w 3/4 dysponuje sprzetem f/7 lub jasniejszym. Ale testy AstroNocy zawsze byly i sa rzetelne i opisujemy w nich to co widzimy, a testujemy zawsze w kilku, aby ocena byla jak najmniej subiektywna i jak najbardziej obiektywna. Nie mamy zadnego interesu w tym zeby na ktorykolwiek testowany sprzet spojrzec surowiej lub lagodniej. Kazdy przechodzi przez testy tak samo rzetelne. Nasze testy odzwierciedlaja nasze odczucia i sugestie, jednak do niczego w nich nie namawiamy. Jesli ktos stwierdzi, ze okular wypadl dobrze w tescie na np. CloudyNights - nie widzimy przeciwwskazan aby go kupil. Natomiast jesli sprzet sie nie sprawdzi - to pioruny pojda na testera z CN a nie AN :-) Bo lepiej jasno pokazac pewne wady niz je zlekcewazyc narazajac sie na zafalszowanie testu. Pozdrawiam!
polaris

[REDAKTOR AN]

2006-10-13
13:23:44
A swoja droga WO powinno byc przygotowane, ze UWAN 28 bedzie porownywany ze sloikiem N31 a nie z RKE ;-) W koncu po to on powstal zeby zrobic konkurencje.

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria