LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Test kątówek
[TESTY AN] 2006-10-30 | redakcja | źródło www.astronoce.pl

Słowo wprowadzenia

Dostawca sprzętu:

Kątówki 2” i 1.25”  - Delta Optical
Refraktor testowy - prywatny (achromat f/5 C102 VW)
Okulary testowe - prywatne (W70 25mm, LV9mm, LV2.5mm, ST80 30mm, CUx2 APO)
Organizacja i logistyka - redakcja AN
 
Testowany sprzęt:

WO DIG2D1 90st. - 759PLN       


WO DIG2AE 90st. - 529PLN       


Sky-Watcher 2” 90st. - 249PLN       


Sky-Watcher 1,25” 90st. - 99PLN       


Celestron 1,25” 90st. (pryzmatyczny)  

Celestron 1,25”, 45st. C102 KIT (jako ciekawostka poza konkursem :) )

Stanowisko testowe:

Testy odbyły się z podwarszawskiej posesji we wrześniu i październiku. Testowano na światłosilnym refraktorze achromatycznym F5,  C102VW Celestrona. Widzialność z tej miejscówki oscyluje zazwyczaj tuż poniżej 5m. W najlepsze noce sięga 6m. Północne niebo wyeliminowane przez łunę od Warszawy (wysoką na ok. 45/55* i rozległą na ok. 90/120*). Horyzont wschodni ograniczony przez drzewa na wysokość ok. 20*, horyzont południowy startuje już od ok. 10*, zachodni spaprany przez pobliską latarnię i sensowny dopiero powyżej 45*.

Zakres testów:

Testy objęły badanie porównania spadku rozdzielczości na obiektach DS i gwiazdach (M13, Epsilony Lutni), w stosunku do obrazu bez kątówki oraz starciu bezpośrednim pomiędzy testowanymi kątówkami. Wykonałem też analogiczne testy dla maksymalnego zasięgu (okolice M13), odwzorowania bieli (Księżyc), odblasków (Księżyc), chromatyzmu (Księżyc) i astygmatyzmu własnego (HiHa Perseusza). Testy objęły kontrastowanie i jakość obrazów na rozległych, słabych i jasnych obiektach DS  (M33, M110, M57) w warunkach dobrego i słabego nieba, ergonomię, mechanikę i coś co nazywam „zgodnością nocną”, a co można w swobodny tłumaczeniu z "hansowego" na polski opisać jako "fajność" i poręczność praktyczną.

Metoda testów:

Każdy z testów odbył się niezależnie, w takich samych warunkach pogodowych dla konkretnego testu. Na początek do refraktora trafiał okular testowy tylko z pośrednictwem tulei pozwalającej zogniskować bezpośrednio. Następnie pod okular trafiały po kolei wszystkie testowane kątówki. Opis obrazu był nagrywany na dyktafon. Co ok. 15 min. przeprowadzałem kontrolę stanu obiektywu testowego refraktora, co ok. 30/60 min. na dyktafon trafiał opis stanu pogody, zasięgu, wilgotności, temperatury cirrusów itp. Refraktor testowy wyposażony w napęd. Testy w których wykonano fotografie zostały przeprowadzone za pomocą kamery Meade DSI z zamontowanym filtrem IR-CUT Baader Planetarium.

Kilka wstępnych uwag
     
– Dostarczone do testów kątówki WO są praktycznie parafokalne, czyli jest to tak naprawdę identyczna kątówka tyle, że raz z lustrem o standardowych powłokach (enhanced), a raz z powłokami dielektrycznymi (dielectric).

– Kątówki 2” wolniej parują, dłużej oddają ciepło bo są masywniejsze. Kątówki 1,25” to leciutkie maleństwa mniejsze od niejednego okularu, kątówki 2” to wielkie krowy po kilkaset gram,

– Testowe kątówki ostrzą na różnych wysokościach (poza parą kątówek WO), co może być cenną informacją dla właścicieli wszelkiego rodzaju samoróbek itp. Np. Celestron 1.25” ostrzy 3,5 cm wyżej niż pozostałe kątówki testowe.

– Oprogramowanie do automatycznej kontroli ostrości głupieje gdy kamera pracuje z pośrednictwem kątówki (przynajmniej to od Meade DSI którym dysponuję). Największe problemy są przy kątówkach pryzmatycznych.

– Podczas analizy wyników niniejszego testu proszę pamiętać o hardcore testu na rozdzielczość dla obiektów DS (30km od centrum Warszawy rozdzielamy krawędzie M13 w powiększeniu 20x achromatem F5 z niskobudżetowym okularem via testowe kątówki!)

– Test na optyczne wady własne kątówek został wykonany trochę nieszczęśliwie na W70 25mm. Powinienem go zrobić na LVW albo jakimś Naglerze... tylko trzeba by go mieć. Niby miałem w zasięgu dobrze skorygowany okular (LV9mm), ale postanowiłem zrobić test jednak na okularze o jak najszerszym polu, mimo jego wad. Teoretycznie wady te znam na pamięć i uznałem, że poradzę sobie z oddzieleniem w obrazie stałych wad okularu od nowych problemów, ewentualnie wprowadzanych przez kątówki. Gdyby ktoś chciał taki test przeprowadzić samodzielnie proszę pamiętać, że trzeba się cholernie pilnować. Pole widzenia musi być ustawione idealnie, montaż musi być ustawiony tak dobrze jak to możliwe
.
– Przy samodzielnym powtarzaniu testów doradzam pamiętanie o kilku ważnych patentach:
*  Oko nie przyzwyczajone do silnego blasku Księżyca, rejestruje inną barwę, niż gdy jest  już po kilku minutach obserwacji. U mnie następowało to dopiero po ok 2-3 min. Od startu.
* Przy dużej wilgotności soczewa potrafi niespostrzeżenie zaparować, a nam się wydaje, że to testowy sprzęt ma mniejszą     rozdzielczość / zasięg / kontrast. Zalecam kontrolowanie soczewki co ok. 10 min.
* Dobrze jest pamiętać, że nasze oczy nie są przeważnie równe. Obraz z każdego jest innej jakości i gdzie indziej ostrzy. Testuj zawsze tym samym okiem. Pamiętaj o przeostrzaniu.
* Pamiętaj, że używając kątówek pryzmatycznych dostaniesz oczywiście obraz odwrócony  w stosunku do kątówek lustrzanych. Pociąga to za sobą fakt, że wszelkie układy gwiazdek namiarowych, na których coś tam testujemy, zmieniają się (np. gdy weźmiesz się za test astygmatyzmu lub komy czegokolwiek, gdzie bardzo ważne jest by obserwowane gwiazdki kontrolne były zawsze w tej samej odległości od centrum pola).
* Pamiętaj, że po dłuższych obserwacjach Księżyca mamy powidok! To może mieć wpływ na test.

Test mechaniki, ergonomii i „zgodności nocnej” (czyli jak bardzo kątówka jest user-friendly gdy operujemy nią po omacku, zmarzniętymi rękami, w niewygodnej pozycji lub nie do końca sprawną ręką)

–    W kątówce Celestrona 1,25” zaślepki nie daje się zdjąć, gdy jest chłodniej. Trzeba użyć dużej siły. Jest źle dopasowana.

–    Jest problem z śrubkami dociskowymi w kątówce Sky-Watcher 2” – może zacytuję co kląłem w nocy: „Taka ciekawostka na boku. Kątówka z białego pudełka jest mniej user-friendly. Co to znaczy? To znaczy, że ja mam w tej chwili rozpie*** palucha. Mówiąc krótko, mam kciuka w bandażach... Co cholernie przeszkadza. Dowcip polega na tym, że kątówka z czarnego pudełka, pokrętła śrub dociskowych ma długie, potężne, łatwe do namacania bez patrzenia i łatwe do obracania i dociskania. Kątówka z białego pudełka, ma te śrubki jakieś takie... kurde, nie będę klął... niskie. Je się daje namacać, ale z zabandażowanym paluchem już jest niewykonalne dociśnięcie jej, podczas gdy śrubkami kątówki z czarnego pudełka spokojnie operuje tą obandażowaną łapą. Więc różnica jest. Chłopaki od czarnego pudełka pomyśleli lepiej niż chłopaki od białego .”

–    Pudełka testowych kątówek doskonale oddają podejście do klienta producenta danej kątówki. Pudełka WO to doskonale dopasowane, wyściełane, gąbką zaopatrzone w pochłaniacze wilgoci opakowania. Pudełka kątówek Celestrona i Sky-Watchera są delikatne, proste i ze słabej tektury. Kątówka jest wewnątrz ubrana w zwykły kondonek i obija się radośnie w transporcie.

Kątówka Opakowanie Wykonanie mechaniczne Ergonomia Głupie wady Wynik
WO DIG2D1 Tekturowe, wyściełane gąbką dopasowaną do kształtu kątówki, kątówka zapakowana dodatkowo w foliową torebkę, w pudełku pochłaniacz wilgoci. Opakowanie wyposażone w prostą ulotkę z przydatnym helpem o konserwacji sprzętu. Gwinty sprawne, dociski pracują płynnie i są bardzo wygodne (pojedyncze), zaślepki na oba otwory  dobrze dopasowane. Kątówka wyposażona w przejściówkę 2”>1,25”. Clamping ringi pracują bardzo sprawnie. Kątówka duża, dobrze leży w ręku, śruby kontrujące wygodne, pracują bardzo płynnie, redukcja nie stwarza żadnych problemów, clamping ringi działają sprawnie. Kątówka ma  możliwość demontażu lustra do czyszczenia.
Gąbka którą wyściełane jet opakowanie na dłuższa metę przeszkadza w nocy (nie wsadzisz kątówki do pudełka na ślepo)
 9.5/10
WO
DIG2 AE
Tekturowe, wyściełane gąbką dopasowaną do kształtu kątówki, kątówka zapakowana dodatkowo w foliową torebkę, w pudełku pochłaniacz wilgoci. Opakowanie wyposażone w prostą ulotkę z przydatnym helpem o konserwacji sprzętu. Gwinty sprawne, dociski pracują płynnie i są bardzo wygodne (pojedyncze), zaślepki na oba otwory  dobrze dopasowane. Kątówka wyposażona w przejściówkę 2”>1,25”. Clamping ringi pracują bardzo sprawnie. Kątówka duża, dobrze leży w ręku, śruby kontrujące wygodne, pracują bardzo płynnie, redukcja nie stwarza żadnych problemów, clamping ringi działają sprawnie. Kątówka ma  możliwość demontażu lustra do czyszczenia.
Gąbka którą wyściełane jet opakowanie na dłuższa metę przeszkadza w nocy (nie wsadzisz kątówki do pudełka na ślepo)
 9.5/10
SkyWatcher 2” Delikatne tekturowe pudełko. Kątówka zapakowana dodatkowo w foliową torebkę.
Gwinty sprawne, dociski bardzo toporne i niewygodne (podwójne), zaślepki na oba otwory całkiem dobrze dopasowane. Kątówka wyposażona w przejściówkę 2”>1,25”.
Kątówka duża, dobrze leży w ręku, śruby kontrujące niewygodne, pracują ze sporymi oporami, redukcja nie stwarza żadnych problemów. Bardzo niewygodne (za małe) i pracujące ze sporymi oporami śruby kontrujące.
 6/10
SkyWatcher 1.25” Delikatne tekturowe pudełko. Kątówka zapakowana dodatkowo w foliową torebkę. Gwinty sprawne, dociski toporne (pojedyncze), zaślepki na oba otwory całkiem dobrze dopasowane. Kątówka niewielka, kiepsko leży w ręku, śruby kontrujące niewygodne, pracują ze sporymi oporami.    8/10
Celestron 1.25” Delikatne tekturowe pudełko. Kątówka zapakowana dodatkowo w foliową torebkę. Gwinty sprawne, dociski toporne (pojedyncze), zaślepki na oba otwory, źle dopasowane. Kątówka niewielka, kiepsko leży w ręku, śruby kontrujące niewygodne, pracują przyzwoicie. Źle dopasowane (za ciasne) zaślepki.  7/10
C102 KIT 1.25” 45*
(poza testem)
Delikatne tekturowe pudełko. Kątówka zapakowana dodatkowo w foliową torebkę. Gwinty sprawne, dociski toporne (pojedyncze), zaślepki na oba otwory całkiem dobrze dopasowane. Kątówka niewielka, kiepsko leży w ręku, śruby kontrujące niewygodne, pracują przyzwoicie.    8/10

Test spadku zasięgu

Test przeprowadzony w warunkach wysokiej przejrzystości powietrza. Warunki podczas testu: temperatura ok. 11*C droga mleczna od linii drzew do wysokości mniej więcej Hichotek. Zasięg podchodzi w okolice 5.8m (!). Łażą małe cirrusy, spora łuna nad Warszawą. Sprzęt testowy to C102VW 102/500 + W70 25mm. Zasięg wyznaczany na słabych gwiazdach okalających gromadę kulistą M13 w Herkulesie.  Poniżej mapkaZasięg gołym okiem wyznaczany na podstawie słabych gwiazd w Kasjopei. Poniżej mapka orientacyjna.Kątówka Maksymalny zasięg w tracie testu Maksymalny zasięg w kątówce stały / zerkaniem Wynik
Bez kątówki  5.6m  11.8/11.8 m
 10/10
WO DIG2D1  5.8m  10.7/10.8 m
 8/10
WO DIG2 AE  5.8m  10.8/11.3 m
 9/10
SkyWatcher 2”  5.8m  10.7/10.8 m
 8/10
SkyWatcher 1.25”  5.8m  10.7/10.8 m
 8/10
Celestron 1.25”  5.8m  10.7/10.8 m
 8/10
C102 KIT 1.25” 45*
(poza testem)
 -  -  -

Test spadku rozdzielczości na obiektach DS (M13)

    Test przeprowadzony w warunkach wysokiej przejrzystości powietrza. Warunki podczas testu: temperatura ok. 11*C droga mleczna od linii drzew do wysokości mniej więcej Hichotek. Zasięg podchodzi momentami w okolice 5.8m (!). Łażą małe cirrusy, spora łuna nad Warszawą. Sprzęt testowy to C102VW 102/500 + W70 25mm. To był bardzo ciężki test dla sprzętu, 30km od centrum Warszawy rozdzielamy krawędzie M13 w powiększeniu 20x achromatem f/5 z niskobudżetowym okularem via testowe kątówki!

Kątówka Okres rozdzielenia  Jakość rozdzielenia Wynik
Bez kątówki 75-85%  Prawie do 1/3 pola gromady  10/10
WO DIG2D1 60-70%  Rozdzielona tylko kaszka na  krawędziach.  9/10
WO DIG2 AE 60-70%  Rozdzielona tylko kaszka na  krawędziach.  9/10
SkyWatcher 2” 50%  Rozdzielona tylko kaszka na  krawędziach.  8.5/10
SkyWatcher 1.25” 20%  Bardzo słabe rozdzielenie samych krawędzi.  6/10
Celestron 1.25” 50%  Całkiem przyzwoicie rozdzielona kaszka na krawędziach minimalnie może lepiej niż w kątówkach 2”  9/10
C102 KIT 1.25” 45*
(poza testem)
-  -  -

Test spadku rozdzielczości na ciasnych układach gwiazd (Epsilony Lutni)

Test przeprowadzony w warunkach dużego rozwarstwienia powietrza. Warunki podczas testu: temperatura ok. 8*C. Wysoka wilgotność.  Droga mleczna od linii ok. 35* do wysokości mniej więcej Kasjopei.  Oczywiście widać gołym okiem M31 i Hichotki, zerkaniem daje się wyłuskać nawet jedną z gromad otwartych w Woźnicy. Zasięg podchodzi w okolice 4.8 – 5.0m. Niewielkie horyzontalne LP. Lekki wiaterek. Sprzęt testowy to C102VW 102/500 + LV2.5mm. To nieco za dużo dla tego refraktora (2D) tym bardziej, że w trakcie testu występowało dziwne zjawisko termiczne. Moja posesja ma ok. 40 na 40 metrów. Tej nocy występowały na niej duże różnice temperatur na przestrzeni kilkunastu metrów!  Stoisz przy teleskopie marznąc, potem przechodzisz 20 kroków w bok i wpadasz w strefę ciepła gdzie odczuwalnie jest kilka stopni więcej! Bardzo rzadko występuje coś takiego na tak małych przestrzeniach w dodatku przy lekkim wietrze.

Kątówka
Okres rozdzielenia (%)

 Jakość rozdzielenia   Wynik
-
65x 130x 200x  65x  130x
200x
 -
Bez kątówki  0% 30% 
100%  Brak Od czasu do czasu, gdy znika flara daje się łapać rozdzielenie  Ładne, ciągłe 10/10
WO DIG2D1  0%  30%
 50%  Brak Czasem ósemki  Wyraźne rozdzielenie 8/10
WO DIG2 AE  0%  20%
 80%  Brak Nędznie, ale okresowo jest  Wyraźne, stabilne okresy szerokiego rozdzielenia gwiazd składowych 9/10
SkyWatcher 2”  0%  0%
 50%  Brak Brak  Wyraźne rozdzielenie 7/10
SkyWatcher 1.25”  0%  0%
 50%  Brak Brak  Wyraźne rozdzielenie 7/10
Celestron 1.25”  0%  0%
 30%  Brak Brak  Ósemki 4/10
C102 KIT 1.25” 45* (poza testem)  0%  0%
30%  Brak Brak  Ósemki 4/10

Test spadku kontrastu i jakości obrazu na jasnych obiektach DS (M57)

Test przeprowadzony w warunkach dużego rozwarstwienia powietrza. Warunki podczas testu: temperatura ok. 8*C. Wysoka wilgotność. Droga mleczna od linii ok. 35* do wysokości mniej więcej Kasjopei. Oczywiście widać gołym okiem M31 i Hichotki, zerkaniem daje się wyłuskać nawet jedną z gromad otwartych w Woźnicy. Zasięg podchodzi w okolice 4.8 – 5.0m. Niewielkie horyzontalne LP. Lekki wiaterek. Sprzęt testowy to C102VW 102/500 + LV9mm. W trakcie testu występowało dziwne zjawisko termiczne. Moja posesja ma ok. 40 na 40 metrów. Tej nocy występowały na niej duże różnice temperatur na przestrzeni kilkunastu metrów! 

Kątówka  Tło Kontrast 
Wynik
Bez kątówki  Prawie czarne Bardzo wyraźny ring obwarzanka mgławicy, bardzo wyraźna, czarna przestrzeń centralna. Obraz bardzo ostry, przyjemny i stabilny.  10/10
WO DIG2D1  Czarne  
Bardzo wyraźny ring mgławicy, Emka dobrze skontrastowana, Ciemna przestrzeń centralna dosyć dobrze skontrastowana, choć w niewielkim stopniu ustępuje obrazowi bez kątówek.
 
9.5/10
WO DIG2 AE  Czarne  

Bardzo wyraźny ring mgławicy, Emka dobrze skontrastowana, Ciemna przestrzeń centralna dosyć dobrze skontrastowana, choć w niewielkim stopniu ustępuje obrazowi bez kątówek.
 9.5/10
SkyWatcher 2”  Prawie czarne  
Bardzo wyraźny ring mgławicy, Porównywalny do kątówek WO. Ciemna przestrzeń centralna dosyć dobrze skontrastowana, choć w niewielkim stopniu ustępuje obrazowi bez kątówek.
 
9.5/10
SkyWatcher 1.25”  Czarne Wyraźny ring mgławicy, Centralna przestrzeń nie jest do końca tak czarna jak tło.  8/10
Celestron 1.25”  Czarne Wyraźny ring mgławicy, Centralna przestrzeń nie jest do końca tak czarna jak tło ale lepiej skontrastowana niż w kątówce SW 1.25”.  8.5/10
C102 KIT 1.25” 45* (poza testem)  -  -  -

Test spadku kontrastu i jakości obrazu na słabych obiektach DS (M110)

Test przeprowadzony w warunkach przeciętnych. Temperatura ok. 10*C. Średnia wilgotność.  Droga mleczna od linii drzew do wysokości mniej więcej Kasjopei.  Oczywiście widać gołym okiem M31 i Hichotki. Zasięg podchodzi w okolice 4.8 – 5.0m. Niewielkie horyzontalne LP. Sprzęt testowy to C102VW 102/500 + ST80 30mm / W70 25mm. Test umilał widok świecącej obok jak żarówa ogromniastej M31 z widocznym czasem słabo pasem pyłowym :)

Kątówka Tło Kontrast Wynik
Bez kątówki Prawie czarne Bardzo wyraźna i doskonale widoczna. Bardzo dobrze skontrastowany elipsoidalny kształt galaktyki. W centrum widoczne wąskie pojaśnienie 10/10
WO DIG2D1 Prawie czarne Emka nieco ciemniejsza ale dobrze wykontrastowana z tła. Utrzymała elipsoidalny kształt mimo, że zaniknęło wąskie pojaśnienie centralne 9/10
WO DIG2 AE Prawie czarne Emka nieco ciemniejsza ale dobrze wykontrastowana z tła. Ma lekko zatarty elipsoidalny kształt i zaniknęło wąskie pojaśnienie centralne. W sumie spora degradacja. Ale mgiełki na pewno nie dało by się przeoczyć 8.5/10
SkyWatcher 2” Czarne Emka nieco ciemniejsza ale ciągle dosyć dobrze wykontrastowana z tła. Ma nieco zatarty elipsoidalny kształt i zaniknęło wąskie pojaśnienie centralne. W sumie spora degradacja. Ale mgiełki na pewno nie dało by się przeoczyć 8.5/10
SkyWatcher 1.25” Czarne Emka sporo ciemniejsza ale ciągle dosyć dobrze wykontrastowana z tła. Ma nieco zatarty elipsoidalny kształt i zaniknęło wąskie pojaśnienie centralne. W sumie spora degradacja. Ale mgiełki na pewno nie dało by się przeoczyć. Obraz minimalnie ciemniejszy i słabszy niż w SW 2” 8/10
Celestron 1.25” Czarne Emka sporo ciemniejsza ale ciągle dosyć dobrze wykontrastowana z tła. Ma nieco zatarty elipsoidalny kształt i zaniknęło wąskie pojaśnienie centralne. W sumie spora degradacja. Ale mgiełki na pewno nie dało by się przeoczyć. Obraz minimalnie ciemniejszy i słabszy niż w SW 1.25” 7.5/10
C102 KIT 1.25” 45*
(poza testem)
Czarne Ledwo widoczny kłaczek na granicy percepcji. Bardzo silna degradacja obrazu w stosunku do pozostałych kątówek i obrazu bez kątówki. 2/10

Test spadku kontrastu i jakości obrazu na rozległych obiektach DS (M33)

Test przeprowadzony w warunkach przeciętnych. Temperatura ok. 10*C. Średnia wilgotność.  Droga mleczna od linii drzew do wysokości mniej więcej Kasjopei.  Oczywiście widać gołym okiem M31 i Hichotki. Zasięg podchodzi w okolice 4.8 – 5.0m. Niewielkie horyzontalne LP. Sprzęt testowy to C102VW 102/500 + ST80 30mm / W70 25mm.

Kątówka  Tło  Kontrast   Wynik
.
 ST80  W70  ST80 W70
 .
Bez kątówki  -  Ciemnoszare  - Widać bardzo wyraźnie pojaśnienie jądra galaktyki. Brak struktur ramion spiralnych. Obiekt bardzo dobrze wykontrastowany mimo jasnego tła.  Galaktyka nie ma ostrych granic, przechodzi płynnie w okoliczną przestrzeń. Generalnie jest sporo jaśniejsza niż z kątówkami. I ... większa, ponieważ mimo jaśniejszego tła, sama jest na tyle mocniejsza, że nawet przy słabych krawędziach kontrastuje z tłem i jest uchwytna (w kątówkach rejony przy samych krawędziach są na tyle słabsze, że płynnie przechodzą w tło i umykają w obserwacjach).  10/10
WO DIG2D1  Ciemnoszare  Ciemnoszare Widać pojaśnienie jądra galaktyki. Brak struktur ramion spiralnych. Obiekt dobrze wykontrastowany mimo jasnego tła. Galaktyka nie ma ostrych granic, przechodzi płynnie w okoliczną przestrzeń.    Widać pojaśnienie jądra galaktyki. Brak struktur ramion spiralnych. Obiekt dobrze wykontrastowany mimo jasnego tła. Galaktyka nie ma ostrych granic, przechodzi płynnie w okoliczną przestrzeń. Widać pojaśnienie jądra galaktyki. Brak struktur ramion spiralnych. Obiekt dobrze wykontrastowany mimo jasnego tła. Galaktyka nie ma ostrych granic, przechodzi płynnie w okoliczną przestrzeń.  9/10
WO DIG2 AE  Ciemnoszare  Ciemnoszare Widać pojaśnienie jądra galaktyki. Brak struktur ramion spiralnych. Obiekt dobrze wykontrastowany mimo jasnego tła. Galaktyka nie ma ostrych granic, przechodzi płynnie w okoliczną przestrzeń.    Widać pojaśnienie jądra galaktyki. Brak struktur ramion spiralnych. Obiekt dobrze wykontrastowany mimo jasnego tła. Galaktyka nie ma ostrych granic, przechodzi płynnie w okoliczną przestrzeń. Widać pojaśnienie jądra galaktyki. Brak struktur ramion spiralnych. Obiekt dobrze wykontrastowany mimo jasnego tła. Galaktyka nie ma ostrych granic, przechodzi płynnie w okoliczną przestrzeń.  9/10
SkyWatcher 2”  Ciemnoszare  Prawie czarne Widać pojaśnienie jądra galaktyki. Brak struktur ramion spiralnych. Obiekt dobrze wykontrastowany mimo jasnego tła ale minimalnie słabiej niż w kątówkach WO. Galaktyka nie ma ostrych granic, przechodzi płynnie w okoliczną przestrzeń. Widać wyraźnie pojaśnienie jądra galaktyki. Brak struktur ramion spiralnych. Obiekt bardzo dobrze wykontrastowany. Galaktyka nie ma ostrych granic, przechodzi płynnie w okoliczną przestrzeń.  8.5/10
SkyWatcher 1.25”  -  Prawie czarne - Widać słabo pojaśnienie jądra galaktyki. Brak struktur ramion spiralnych. Obiekt przyzwoicie wy kontrastowany ale  minimalnie słabszy niż w pozostałych kątówkach. Galaktyka nie ma ostrych granic, przechodzi płynnie w okoliczną przestrzeń  8/10
Celestron 1.25”  -  Prawie czarne - Widać słabo pojaśnienie jądra galaktyki. Brak struktur ramion spiralnych. Obiekt przyzwoicie wykontrastowany choć nieco ciemniejszy niż w pozostałych kątówkach, przez co wydaje się słabszy. Galaktyka nie ma ostrych granic, przechodzi płynnie w okoliczną przestrzeń.  7/10
C102 KIT 1.25” 45* (poza testem)  - Czarne - Widać całkiem dobrze pojaśnienie jądra galaktyki. Brak struktur ramion spiralnych. Obiekt przyzwoicie wykontrastowany. Galaktyka nie ma ostrych granic, przechodzi płynnie w okoliczną przestrzeń.  8.5/10

Test – kontrola astygmatyzmu i innych zniekształceń własnych kątówek. (HiHa)

Test przeprowadzony w raczej dobrych warunkach. Temperatura ok. 9*C stabilna. Lekki wiaterek. Słaba wilgotność. Droga mleczna od linii drzew do wysokości mniej więcej Kasjopei.  Oczywiście testowe Hichotki widoczne gołym okiem. Zasięg podchodzi w okolice 4.8–5.0m. Niewielkie horyzontalne LP. Sprzęt testowy to C102VW 102/500 + W70 25mm. Test bardzo trudny do przeprowadzenia. Szczęśliwie warunki były w czasie testu stabilne i mimo długotrwałej procedury nie uległy znaczącym zmianom.

Kątówka  Rozmiar wady własnej Rodzaj wady własnej
Zasięg wady okularu
 Wynik
Bez kątówki  Od krawędzi: 30% widocznej wady w tym 15% silnej i 10% katastrofalnej.  Astygmatyzm (?)  Wianuszek kontrolny sześciu gwiazdek jednej z gromad, po spirali odchodzący w kierunku krawędzi pola. Na szóstej pojawia się minimalna wada. Na ósmej wada jest już bardzo wyraźna.  -
WO DIG2D1  Nie wykryto wad własnych.  -  Bez zmian  O.K.
WO DIG2 AE  Nie wykryto wad własnych.  -  Bez zmian  O.K.
SkyWatcher 2”  Nie wykryto wad własnych.  -  Bez zmian  O.K.
SkyWatcher 1.25”  Nie wykryto wad własnych.  -  Bez zmian  O.K.
Celestron 1.25”  Nie wykryto wad własnych.  -  
Bez zmian (obraz odwrócony w stosunku do pozostałych kątówek)
 O.K.
C102 KIT 1.25” 45*
(poza testem)
 Nie wykryto wad własnych.  -  Bez zmian (obraz prosty)  O.K.

Test odblasków własnych (Księżyc)

Test przeprowadzony w bardzo słabych warunkach. Temperatura ok. 9*C, powoli spada. Silna wilgotność. Brak Drogi Mlecznej. Zasięg z trudem osiąga 3.6M. Silne LP od Księżyca (niecałe dwie doby po pełni). Sprzęt testowy to C102VW 102/500 + W70 25mm. Okular testowy charakteryzuje się minimalnymi odblaskami własnymi.

Kątówka Odblaski własne Wynik
Bez kątówki Po oddelegowaniu Łysego tuż za krawędź pola widzenia żadnych duszków i odblasków, wszystko O.K.  10/10
WO DIG2D1 Minimalne pojaśnienie przy przeciwległej krawędzi okularu.  9/10
WO DIG2 AE Minimalne pojaśnienie przy przeciwległej krawędzi okularu.  9/10
SkyWatcher 2” Minimalne pojaśnienie przy przeciwległej krawędzi okularu.  9/10
SkyWatcher 1.25” Minimalne pojaśnienie przy przeciwległej krawędzi okularu.  9/10
Celestron 1.25” Pojedynczy, dosyć silny łuk świetlny przy przeciwległej krawędzi pola widzenia.  7/10
C102 KIT 1.25” 45*
(poza testem)
Bardzo silny łuk odblasku (ponad połowa przeciwległej krawędzi). Dodatkowo drugi słabszy łuk światła bliżej centrum.  4/10

Test degradacji obrazu na Księżycu

Test przeprowadzony w bardzo słabych warunkach. Temperatura ok. 9*C, powoli spada. Silna wilgotność. Brak Drogi Mlecznej. Zasięg z trudem osiąga 3.6m. Silne LP od Księżyca (niecałe dwie doby po pełni). Sprzęt testowy to C102VW 102/500 + LV9. Rejonem testowym były struktury widoczne w Mare Crisium.Kątówka      Jakość obrazu Wynik
 .  SWIFT
 PEIRCE PICARD
 DORSUM OPPEL
 DORSUM TERIMER  .
Bez kątówki  +  +  + Wyraźnie i stabilnie  Wyraźnie i stabilnie 10/10
WO DIG2D1  +  +  + Wyraźnie i stabilnie  Wyraźnie i stabilnie 10/10
WO DIG2 AE  Zerkaniem - 50% czasu.  + 
 + 
Wyraźnie i stabilnie  Widoczny tylko okresowo na granicy percepcji. 8/10
SkyWatcher 2”  +  +  + Wyraźnie i stabilnie  Widoczny tylko okresowo na granicy percepcji. 9/10
SkyWatcher 1.25”  +  +  + Wyraźnie i stabilnie  Widoczny tylko okresowo na granicy percepcji. 9/10
Celestron 1.25”  +  +  + Wyraźnie i stabilnie  Nie widoczny. 7.5/10
C102 KIT 1.25” 45* (poza testem)  +  +  + Wyraźnie i stabilnie  Widoczny tylko okresowo na granicy percepcji. 9/10

Test odwzorowania bieli 

Test fotograficzny wykonany w dzień. Dodatkowo krótki opis odczuć wizualnych w trakcie obserwacji Księżyca podczas testów na jakość obrazu i chromatyzm Sprzęt testowy to C102VW 102/500 + Meade DSI. Wszystkie fotografie wykonane przy świetle słonecznym w odstępie ok. 20 minut na identycznych ekspozycjach i ustawieniach kamerki.

Kątówka Wrażenie wizualne
Test fotograficzny
Wynik
 Bez kątówki
Brak widocznego zafarbu. Barwa Łysego neutralna.  
   10/10
 WO DIG2D1 Widoczny zafarb. Coś pośredniego pomiędzy żółcią a różem. Zmiana odbioru barwy z neutralnej na ciepłą. Osobiście mi przeszkadza.  
   8/10
WO DIG2 AE Dosyć mocny zafarb. Coś pośredniego pomiędzy żółcią a różem. Zmiana odbioru barwy z neutralnej na ciepłą. Osobiście mi przeszkadza. 
   7/10
 SkyWatcher 2” Minimalna domieszka żółci (?), ledwo uchwytna. Zmiana odbioru barwy z neutralnej na zimną     
 9/10
 SkyWatcher 1.25” Brak widocznego zafarbu. Odbiór barwy – zimna.     
 9/10
 Celestron 1.25”  Brak widocznego zafarbu. Barwa Łysego neutralna.  
   10/10
 C102 KIT 1.25” 45* (poza testem) Brak widocznego zafarbu. Barwa Łysego neutralna.      -     10/10
            
Jak pisałem wcześniej test jest nieco niejednoznaczny. Ocena wizualna jest zawsze subiektywna. Test fotograficzny też nie w pełni oddaje tego, co widać w okularze (jak już wspominałem, focuser głupieje z kątówką). Osobiście jestem zaskoczony tym co wyszło na fotkach... Owszem widać, że kątówki WO mają inną charakterystykę barwną niż kątówki Sky-Watcher, a kątówki pryzmatyczne to również zupełnie inna grupa barw, ale... no właśnie. Barwa na moich fotografiach ma niewiele wspólnego z barwą obserwowaną w okularze. Jako ciekawostkę podaję wyniki wyświetlane przez KITowy soft wsparcia od Meade DSI zmuszony do pracy via testowane kątówki (zgłupiał biedak kompletnie). Fotografie, owszem mogą mieć różnice w ostrości, ale na pewno nie takie jak sygnalizowało oprogramowanie.

Kątówka
DSI Magic Eye Focus (max.)
Bez kątówki 0.64 (normalnie top ostrości sygnalizowany jako 1.00)
WO DIG2D1 1.67
WO DIG2 AE  0.33
SkyWatcher 2”
0.71
SkyWatcher 1.25” 0.37
Celestron 1.25”
0.57

Test chromatyzmu własnego (Księżyc)

Test przeprowadzony w bardzo słabych warunkach. Temperatura ok. 9*C, powoli spada. Silna wilgotność. Brak Drogi Mlecznej. Zasięg z trudem osiąga 3.6m. Silne LP od Księżyca (niecałe dwie doby po pełni). Sprzęt testowy to C102VW 102/500 + W70 25mm. Okular testowy charakteryzuje się małym chromatyzmem własnym.

Kątówka Poziom chromatyzmu. Wynik
Bez kątówki Chromatyzm dosyć silny. Mniejszy przy terminatorze. Najgorzej z oświetloną krawędzią globu. 10/10
WO DIG2D1 Brak przyrostu chromatyzmu 10/10
O DIG2 AE Brak przyrostu chromatyzmu. 10/10
SkyWatcher 2” Brak przyrostu chromatyzmu. 10/10
SkyWatcher 1.25” minimalny wzrost chromatyzmu. 9/10
Celestron 1.25”
Bardzo znaczny wzrost chromatyzmu. 6/10
C102 KIT 1.25” 45* (poza testem) Znaczny wzrost chromatyzmu. 7/10

Podsumowanie dla dociekliwych

Test nie wyłonił określonego faworyta, który zakasuje wszystkich we wszystkim. Różnice w wielu miejscach są bardzo niewielkie i tak naprawdę zależy kto jaką wagę przyłoży do wyników. Gdy postawimy na jakość wykonania kątówki, WO zdeklasują pozostałych zawodników testu. Gdy będzie zależeć nam szczególnie na odwzorowaniu bieli, wynik już nie będzie taki oczywisty. Jeszcze inna osoba przyłoży największą wagę do chromatyzmu lub ekonomii zakupu i znowu przetasowania.... Dostarczam wam opracowany materiał systematyzujący mocne i słabe strony testowanych kątówek. Może kiedyś uda się przeprowadzić analogiczny test dla kątówek oferowanych nie tylko przez WO ale i przez AK i FC. Traktujcie to jak subiektywną statystykę do wykorzystania w analizie, w której sami zdecydujecie co jest dla was najważniejsze. Na koniec smutna prawda, obraz bez kątówki jest dużo wyższej jakości niż to się na pierwszy rzut oka wydaje.

Ekstrakt dla leniwych

Testowany sprzęt:

A - WO DIG2D1, 90*
B - WO DIG2AE, 90*
C - SW 2”, 90*
D - SW 1.25”, 90*
E - Celestron 1.25”, 90* (pryzmatyczny)
F - Celestron 1,25”, 45* C102 KIT (jako ciekawostka poza konkursem)

Zakres testów:

1 - spadek rozdzielczości na obiektach DS (M13)
2 - spadek rozdzielczości na układach wielokrotnych (Epsilony Lutni),
3 - spadek maksymalnego zasięgu (okolice M13),
4 - odwzorowanie bieli (Księżyc),
5 - odblaski własne (Księżyc),
6 - chromatyzm własny (Księżyc)
7 - astygmatyzm własny (HiCha Perseusza).
8 - kontrastowanie i jakość obrazów na rozległych obiektach DS  (M33)
9 - kontrastowanie i jakość obrazów na słabych obiektach DS  (M110)
10 - kontrastowanie i jakość obrazów na jasnych obiektach DS  (M57)
11 - ergonomia, mechanika i poręczność.

Metoda testów:

Każdy z testów odbył się niezależnie, w takich samych warunkach pogodowych dla konkretnego testu. Na początek do refraktora trafiał okular testowy zogniskowany bezpośrednio. Następnie pod okular trafiały po kolei wszystkie testowane kątówki. Opis obrazu był nagrywany na dyktafon. Testy w których wykonano fotografie zostały przeprowadzone za pomocą kamery Meade DSI z zamontowanym filtrem IR-CUT Baader Planetarium.

    Wyniki – zestawienie dla leniwych (równe wagi wszystkich testów):

 Kątówka  1  2  3  4  5  6  7  9  10  11 Suma 
 Bez kątówki  10.0/10  10.0/10  10.0/10  10.0/10  10.0/10  10.0/10
 n/n  10.0/10  10.0/10  10.0/10  n/n  -
 A  09.0/10  08.0/10  08.0/10  08.0/10  09.0/10  10.0/10  O.K.  09.0/10  09.0/10  09.5/10  09.5/10 89.0/100
 B  09.0/10  09.0/10  09.0/10  07.0/10  09.0/10  10.0/10  O.K.  09.0/10  08.5/10  09.5/10  09.5/10  89.5/100
 C  08.5/10  07.0/10  08.0/10  09.0/10
 09.0/10  10.0/10  O.K.  08.5/10  08.5/10  09.5/10  06.0/10  84.0/100
 D  06.0/10  07.0/10  08.0/10  09.0/10  09.0/10  09.0/10
 O.K.
 08.0/10  08.0/10  08.0/10  08.0/10  80.0/100
 E  09.0/10  04.0/10
 08.0/10  10.0/10   07.0/10  06.0/10  O.K.  07.0/10  07.5/10  08.5/10  07.0/10  74.0/100
 F  -  04.0/10    10.0/10  04.0/10  07.0/10  O.K.  08.5/10  02.0/10  -  08.0/10
 -

   Podsumowanie dla leniwych:
–    Jeżeli zależy ci na jakości mechanicznej WO będzie dobrym wyborem.
–    Jeżeli zależy ci na ekonomii wybierz albo WO DIG2 AE albo SW 2” w zależności jak wiele kasy możesz wydać.
–    Jeżeli zależy ci na jakości obrazu celuj w WO choć SW 2” bardzo nieznacznie im ustępuje.
–   Jeżeli zależy ci na idealnym odwzorowaniu bieli to masz problem, bo kątówki pryzmatyczne które brylowały w tym temacie raczej średnio radziły sobie w innych konkurencjach.Komentarze

Krzysztof Kanawka


2006-10-30
18:24:14
Hehe, nie wiem czy Wam tez tak sie zdarza, ale ja czesto obserwuje bez katowki - bowiem znacznie wygodniej wejsc pod refraktor (gdy ten wycelowany jest gdzies bardzo wysoko), niz schylac sie do katowki.
polaris

[REDAKTOR AN]

2006-10-30
21:09:52
No coz, ja juz dokonalem wyboru i wlasnie rozpakowuje WO DIG2 AE :-)
polaris

[REDAKTOR AN]

2006-10-30
23:42:45
Szkoda, ze tylko refraktor. Przydalo by sie porownanie w SCT lub MCT.
hans


2006-11-13
16:01:38
Najgorsze jest to, że szewc bez butów chodzi. :( Ciągle jeszcze nie uzbierałem na kątówkę dla siebie :(

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria