LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Nagler 12mm vs Meade UWA 14mm vs Vixen LVW 13mm
[TESTY AN] 2005-02-02 | redakcja | źródło www.astronoce.pl

1. Zestawienie cech

NAGLER 12mm                                                    MEADE UWA 14mm                                               VIXEN LVW 13mm
               

BRAND FL POWER LER FOV ZALETY WADY WYKONANIE CENA
Nagler Type IV  12mm  100x  20mm  producent 82o
mierzona 76o
Wspaniały kontrast, brak astygmatyzmu i znikoma aberracja chromatyczna.
Ogólnie najlepsze wrażenie z trzech porównywanych.
Najsłabszym elementem tego okularu jest punktowość. Wykonanie bajeczne, możliwość przesuwania obudowy w celu ustawienia odległości od soczewki.  365$
Meade UWA
 14mm  85x  20mm  producent 84o
mierzona 70o
Duże pole, dobry kontrast i dobra punktowość w środku i do 2/3 pola. Duża aberracja chromatyczna przy brzegach i spory astygmatyzm. Warstwy FMC.
Bardzo dobrze wykonany, potężny gabaryt i dość ciężki.
 190$
Viven LVW
 13mm  92x  20mm  producent 65o
mierzona 58o
Okular pięknie punktuje do 2/3 pola. Dobry kontrast.  Komfortowy ER, duże pole. Aberracja chromatyczna znikoma. Po 2/3 niestety pojawia się dość wyraźny astygmatyzm (Newton), w związku z tym traci dużo na punktowości przy brzegach. Różowo - fioletowo - zielonkawe warstwy MC.
Bardzo dobrze wykonany i dość ciężki. Muszle oczne miękkie, ale za krótkie, kapsle zaślepiające dobrze przylegają do okularu. Opakowanie w kartonowe pudełko, dodatkowo w woreczek.
 749,-


2. Wrażenia obserwacyjne


Wszystkie trzy testowane okulary możemy śmiało zaliczyć do tzw. "górnej półki". Duże pole, piękny kontrast i punktowość, składają się na ogromny komfort obserwacji, który w prosty sposób przekłada się na wielkie zadowolenie i satysfakcję z podziwiania piękna nocnego nieba. Testowaliśmy je na gromadach gwiazd i galaktykach, mgławicach, a szczególnie na Orionie i co za tym idzie - na Trapezie.

W naszym odczuciu największy komfort + najlepszą jakość daje TeleVue Nagler - zarówno dla Newtona jak i refraktora, ale Meade i LVW plasujemy na równych pozycjach tuż za Naglerem. LVW 13mm pięknie punktuje i w dość dużym polu, idealnie nadaje się do gromad kulistych jak i też otwartych i pięknie współpracuje z refraktorami. Meade za to ładnie kontrastuje, co daje dobre efekty szczególnie na mgławicach, natomiast ma największą z testowanych okularów aberrację chromatyczną, zaczynającą się już dość szybko poza obszarem środka pola.

Okularki głównie testowaliśmy na Syncie 200/1200, czyli bardzo w końcu popularnym sprzęcie. Nie omieszkaliśmy jednak spojrzeć przy okazji również przez nie w innych sprzętach, takich jak: Takahashi FS128, Mewlon210, Tał 100RS, czy Celestron ED80.

Pole okularów zmierzone przez nas metodą kolimatorową, podane jest dla wartości nominalnych ogniskowych, czyli takich jakie podaje producent, a ceny podane ze stron witryn internetowych są aktualne na miesiąc 04.2006.
Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria