LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

COSMIC CHALLENGE - NGC 1 i NGC 2
[ARTYKUŁY] 2019-12-06 | Phil Harrington | źródło www.philharrington.net

KOSMICZNE WYZWANIE
NGC 1 i NGC 2
Wersja oryginalna

Grudzień 2019
Phil Harrington (Tłumaczenie: Marcin Siudzinski, Astronoce.pl)Zalecana apertura na ten miesiąc:
Teleskopy 10-14 cali (25-36 cm)
Cel Typ RA Dec Gwiazdozbiór Jasność [mag] Rozmiary
NGC 1
Galaktyka 00h07,3m +27°42,5' Pegaz
12,8 1,8'x1,1'
NGC 2
Galaktyka
00h07,3m +27°40,7' Pegaz
14,1
1,2'x0,7'

Podczas gdy 2019 zbliża się ku końcowi, porozmawiajmy o pierwszym. Zawsze ciekawiło mnie zobaczenie czegoś pierwszego, niezależnie czy jest to pierwszy dzień nowego roku, dzień otwarcia sezonu baseballowego, pierwszy rudzik zapowiadający wiosnę, pierwszy płatek śniegu na zimę, czy pierwszy obiekt w danym katalogu głębokiego nieba. W przypadku tego ostatniego, NGC 1 wraz z NGC 2 stanową nasze finałowe wyzwanie tego roku.


Powyżej: Mapa nieba wczesnowieczornego ze Star Watch Phila Harringtona


Powyżej: Mapa przeglądowa Kosmicznego Wyzwania w tym miesiącu
Na podstawie Cosmic Challenge Phila Harringtona.
Kliknij na mapę by otworzyć wersję PDF do druku.

Po skompletowaniu i opublikowaniu w roku 1888 New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars, lub NGC, John L.E. Dreyer (1852-1926) postanowił uporządkować ponad 7800 wpisów w kolejności rosnącej rektascensji rozpoczynając od godziny 00. Według współrzędnych na epokę 1860, na których oparto oryginalny NGC, ta parka malutkich galaktyk była pierwsza, ze skatalogowaną pozycją NGC 1 na 00h 00m 04s. Ale w następnych latach precesja Ziemi -- to 26000-letnie powolne, okrężne chybotanie się naszej osi obrotu -- przesunęła pod gwiazdami układ współrzędnych na niebie. Dziś, w epoce współrzędnych 2000, nie mniej niż 30 obiektów NGC ma "niższą" wartość rektascensji niż NGC 1.

Nie pozwolimy aby ten mały fakt zepsuł nam zabawę, prawda? Nigdy! NGC 1 i NGC 2 wciąż stanową ogromne wyzwanie dla naszych teleskopów. Obie te galaktyki spiralne leżą 1,4° na południe od gwiazdy Alpheratz, wyznaczającej północno-wschodni narożnik Wielkiego Kwadratu (choć technicznie, Alpheratz należy do sąsiedniej Andromedy; stąd jej zdublowana tożsamość jako alfa Andromedae). Podążaj za zakrzywioną linią czterech gwiazd 6,5 magnitudo, która rozciąga się na około 1,5° od Alpheratza ku południowemu zachodowi. Czwarta gwiazda z tej linii, żółty olbrzym SAO 73733, leży 0,5° na zachód od naszej galaktycznej parki.


Powyżej: Autorski szkic NGC 1 i NGC 2 widzianych przez 10-calowy (25 cm) reflektor.
Zakreślona jest również pozycja NGC 7839, chociaż, jak wspomniano w artykule, to faktycznie źle zidentyfikowana para słabych gwiazd.

NGC 1 jest jaśniejszą z tych galaktyk, i w rzeczywistości może być widoczna pod ciemnym niebem nawet przez teleskopy o aperturze 6 cali. Mój 10-calowiec przy 58x odkrywa słaby, owalny dysk zaledwie 2' na południe od gwiazdy 11mag. Podbijając powiększenie do 106x i wykorzystując metodę zerkania, mogę w jej centrum dostrzec gwiazdopodobne jądro. Jądro staje się łatwiejsze do dostrzeżenia przy trzy- lub czterokrotnym podbiciu powiększenia, ale jedynie przy stabilnym seeingu.

Zauważyłem także, że 106x to w sam raz by przez 10-calowca dostrzec mały, słaby dysk NGC 2. Podobnie jak NGC 1, NGC 2 jest lekko wydłużona i zorientowana w przybliżeniu północny zachód-południowy wschód. NGC 2 jest trzy razy słabsza niż jej sąsiadka, więc pokazuje jedynie słabą, jednolitą poświatę. Niezależnie od powiększenia, przygotuj się na wykorzystanie metody zerkania by w ogóle ją zobaczyć.

Pomimo ich bliskiego położenia, NGC 1 i NGC 2 nie stanowią prawdziwej pary fizycznej. Astronomowie mogą stwierdzić, że NGC 2 leży dalej niż NGC 1 badając przesunięcie ku czerwieni w ich widmach, a także porównując poziom szczegółów strukturalnych widocznych na zdjęciach. Dzisiejsze najlepsze szacunki stawiają NGC 1 w przybliżonej odległości 215 milionów lat świetlnych od nas, natomiast obliczony dystans do NGC 2 to około 345 milionów lat świetlnych.

Nawiasem mówiąc, niektóre mapy pokazują w bezpośredniej okolicy również inny cel, NGC 7839. Chociaż ten obiekt może wyglądać w teleskopach "mgławicowo", okazuje się, że NGC 7839 jest niczym więcej, jak parką bardzo słabych gwiazd Drogi Mlecznej, jakieś 4' na południowy zachód od NGC 2.

Powodzenia! I nie zapomnij opublikować swoich rezultatów w odpowiednim wątku na forum.

Do następnego miesiąca pamiętaj, połowa zabawy to dreszczyk emocji. Gra trwa!O Autorze:
Phil Harrington pisze comiesięczne artykuły z serii Binocular Universe w magazynie Astronomy oraz jest autorem 9 książek o tematyce astronomicznej. Poprawione, drugie wydanie Cosmic Challenge: The Ultimate Observing List for Amateurs jest teraz dostępne z uaktualnionymi tabelami z danymi i mapami ułatwiającymi odszukanie różnych obiektów Układu Słonecznego, takich jak Pluton i Westa, a także lepiej oddanymi kopiami wielu moich szkiców, które towarzyszą każdemu ze 187 wyzwań obejmujących ponad 500 pojedynczych obiektów. Książka jest dostępna na Amazon.com. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź jego stronę internetową www.philharrington.net.

Kosmiczne Wyzwanie Phila Harringtona jest chronione prawem autorskim 2019 przez Philipa S. Harringtona. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania, całości lub części, poza pojedynczymi kopiami do użytku osobistego, bez pisemnej zgody posiadacza prawa autorskiego.
Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria