KOSMICZNE WYZWANIE
Zalecana apertura na ten miesiąc:
Teleskopy 6-9,25 cala (15-24 cm)
Cel |
Typ |
RA |
Dec |
Gwiazdozbiór |
Jasność [mag] |
Rozmiary |
IC 5217
|
Mgławica planetarna |
22h23,9m |
+50°58,0' |
Jaszczurka
|
11,3
|
7" |
Przechodząc z lata w jesień, spróbujmy szczęścia z wymagającą mgławicą planetarną w równie wymagającym gwiazdozbiorze. IC 5217 leży wśród słabych gwiazd Jaszczurki. Samo zlokalizowanie mgławicy jest dużym wyzwaniem z powodu jej nieciekawego otoczenia.
Jej niska jasność i samotne położenie prawdopodobnie sprawiły, że Herschelowie przegapili ją podczas swoich przeglądów nieba. Pozostała ona nieodkryta do momentu, gdy natknęła się na nią Williamina Fleming w roku 1904 podczas badania widma linii emisyjnych gwiazd na płycie fotograficznej wykonanej w obserwatorium Uniwersytetu Harvarda.
Powyżej: Mapa nieba późnowieczornego ze Star Watch Phila Harringtona
z zaznaczonym położeniem wyzwania na ten miesiąc.
Powyżej: Mapa przeglądowa Kosmicznego Wyzwania w tym miesiącu
Kliknij na mapę by otworzyć wersję PDF do druku.
Aby dostrzec IC 5217, wykorzystaj technikę zaproponowaną wiele lat temu przez Waltera Scotta Houstona w jego serii artykułów Deep-Sky Wonders. Zacznij od namierzenia czworobocznego asteryzmu, który tworzą cztery gwiazdy: alfa, beta, 4 Lacertae, oraz SAO 34143 o jasności 5,4mag, i leży około 18° na wschód-północny wschód od Deneba (alfa Cygni). Czworobok mierzy około 3°, wystarczająco mało, by zmieścić się w polu widzenia każdego szukacza optycznego. IC 5217 leży nieco na północny wschód od środka czworoboku, w szerokim polu widzenia wraz z bardzo czerwoną gwiazdą SAO 34425 o jasności 6,5mag. Planetarka kryje się zaledwie 3' na zachód od wąskiego trójkąta równoramiennego z gwiazd 11 i 12 mag.
Ponieważ IC 5217 ma jasność jedynie 11,3mag i średnicę 7 sekund łuku, po wyśrodkowaniu pola widzenia do jej wyłowienia konieczna będzie zmiana okularu. W moim 6-calowym SCT przy 96x planetarka maskowała się jako gwiazdopodobny punkt. Jednak podbicie powiększenia do 240x rozszerzyło dysk mgławicy na tyle, że można było ją pozytywnie wyłowić z otaczającego pola. W tej aperturze wydaje się ona szarawa i okrągła. Spróbuj wykorzystać filtr OIII, by uwydatnić dysk mgławicy.
Powyżej: Autorski szkic IC 5217 widzianej przez 6-calowy (15 cm) teleskop Schmidta-Cassegraina przy 240x.
W teleskopach 12-calowych i większych planetarka nabiera słabego niebieskawego odcienia. Jednak nadzieja na dostrzeżenie gwiazdy centralnej jest niewielka, ponieważ ma ona jasność 15,5mag. W rzeczywistości, gwiazda centralna pozostaje niewidoczna nawet przez największe teleskopy amatorskie z powodu jasności mgławicy. Przy powiększeniach rzędu 400x lub wyższych, te same instrumenty wskazują jednak na dwubiegunową strukturę tej planetarki. Niektórzy opisują ją jako cyfrę 8.
IC 5217 nosi przydomek mgławica Mały Saturn, ze względu na podobieństwo do mgławicy Saturn (NGC 7009) w Wodniku, jeśli obserwujemy ją przez największe instrumenty amatorskie przy szalenie wysokich powiększeniach. Przy stabilnym seeingu i obserwacji przy powiększeniach ponad 700x obserwatorzy wspominali, że eliptyczny dysk wewnętrzny otoczony jest przez słabsze rozciągłości przypominające pierścienie Saturna, stąd jej przydomek (chociaż NGC 6886 w Strzale również czasami jest tak nazywana).
W
swoim poście z 16 sierpnia 2018 roku, Iain Petrie (użytkownik CN
iainp) z St Neots, Cambridgeshire w Wielkiej Brytanii zauważył, że IC 5217 "wydawała się bardzo mała i wymagała powiększenia 900x, by dostrzec jej wydłużenie i różnicę między jaśniejszym rdzeniem a słabszą otoczką". Fotografie ujawniają jasny pierścień równikowy i słabsze płatki dwubiegunowe, które rozciągają się na północ i południe. Spójrz na jego niezwykle imponujący szkic!
Powyżej: wspaniały szkic IC 5217 widzianej przez 20-calowy (51 cm) reflektor @900x.
Autor: Iain Petrie (na CN jako iainp).
Masz swój ulubiony obiekt-wyzwanie? Chciałbym usłyszeć o nim i o tym, jak poradziłeś sobie z tegomiesięcznym sprawdzianem. Skontaktuj się ze mną poprzez moją
stronę internetową lub komentując ten artykuł na forum dyskusyjnym.
Do następnego miesiąca pamiętaj, połowa zabawy to dreszczyk emocji. Gra trwa!
O Autorze:Phil Harrington pisze comiesięczne artykuły z serii
Binocular Universe w magazynie
Astronomy oraz jest autorem 9 książek o tematyce astronomicznej. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź jego stronę internetową
www.philharrington.net.
Kosmiczne Wyzwanie Phila Harringtona jest chronione prawem autorskim 2022 przez Philipa S. Harringtona. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania, całości lub części, poza pojedynczymi kopiami do użytku osobistego, bez pisemnej zgody posiadacza prawa autorskiego.