LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

COSMIC CHALLENGE - Wielki Kwadrat
[ARTYKUŁY] 2023-10-06 | Phil Harrington | źródło www.philharrington.net

KOSMICZNE WYZWANIE
Wielki Kwadrat
Wersja oryginalna

Październik 2023
Phil Harrington (Tłumaczenie: Marcin Siudzinski, Astronoce.pl)Zalecana apertura na ten miesiąc:
Gołe oczy
Cel RA Dec Gwiazdozbiór Jasność [mag]
Gwiazdy w Wielkim Kwadracie
23h38m +22° Pegaz
różna

Pegaz to jeden z najbardziej znanych gwiazdozbiorów jesiennych. Przedstawiający skrzydlatego konia, którym Perseusz posłużył się do uratowania księżniczki Andromedy z paszczy Wieloryba, potwora morskiego, Pegaz leci wysoko na naszym południowym niebie w październikowe i listopadowe wieczory.

Pegaz jest zwykle rysowany na naszym niebie do góry nogami, z czterema gwiazdami -- Alpheratz (alfa Andromedae), Sheat (beta Pegasi), Markab (alfa Pegasi) i Algenib (gamma Pegasi) -- wyznaczającymi narożniki wielkiego kwadratu, który obramowuje tułów konia (chociaż zawsze pokazywany jako wyznaczający północno-wschodni narożnik Wielkiego Kwadratu Pegaza Alpheratz jest technicznie przypisany do sąsiedniej konstelacji Andromedy; w rzeczywistości Alpheratz to alfa Andromedae).

Powyżej: Mapa nieba jesiennego ze Star Watch Phila Harringtona
z zaznaczonym położeniem wyzwania na ten miesiąc.


Powyżej: Wielki Kwadrat wschodzący nad drzewami, widoczny z podwórka autora na Long Island.

Linia z trzech gwiazd -- Homam (zeta Pegasi), Baham (theta Pegasi) i Enif (epsilon Pegasi) -- łukowato odchodząca na południowy zachód od Markaba jest zwykle pokazywana jako szyja i głowa konia, z Enifem wyznaczającym jego chrapy.

Niestety oznacza to, że z perspektywy półkuli północnej biedny Pegaz leci do góry nogami. Co gorsza, widzimy tylko przednią połowę konia, a nigdzie nie znajdziemy jego tylnych kończyn.

Zamiast wysilać się, by dostrzec konia lecącego po niebie, prelegenci w planetariach często mówią swoim słuchaczom, że Wielki Kwadrat wyznacza diament baseballowy, co jest w tym miesiącu idealną aluzją do World Series. W naszym kosmicznym diamencie baseballowym Scheat i Alpheratz, obie o jasności 2 magnitudo, oznaczają odpowiednio bazę domową i pierwszą bazę. Pozostałe dwie gwiazdy, Algenib i Markab, obie o jasności 3 magnitudo, to odpowiednio druga i trzecia baza.


Powyżej: Mapa przeglądowa Kosmicznego Wyzwania w tym miesiącu
Na podstawie Cosmic Challenge Phila Harringtona.
Kliknij na mapę by otworzyć wersję PDF do druku.

Wypełnijmy resztę graczy drużyny na boisku. Dzisiejszy mecz poprowadzi numer 71, czyli 71 Pegasi o jasności 5,3 magnitudo. Wygląda na to, że na wzniesieniu dołączą do niej łapacz upsilon Pegasi (4,4mag) i menedżer drużyny tau Pegasi (4,6mag). Wygląda również na to, że sędzia w bazie domowej, 56 Pegasi (4,8mag) idzie zobaczyć, co się dzieje. Po ogłoszeniu przerwy, pałkarz, mu Pegasi (3,5mag), udał się z powrotem do pola zmienników, aby porozmawiać z lambdą Pegasi (4,0mag), następną w kolejce do odbicia.

A tymczasem, na pierwszej bazie mamy psi Pegasi, słońce o jasności 4,7mag, które wygląda jakby grając szukało pałkarza do skrótu. Drugi bazowy, chi Pegasi (4,8mag), gra na wolnej przestrzeni pomiędzy pierwszą a drugą bazą. Łapacz phi Pegasi (5,1mag) oraz trzeci bazowy 70 Pegasi (4,6mag) dopełniają pole wewnętrzne, podczas gdy HD 216489 to trener trzeciej bazy o jasności 5,6 magnitudo.

W zależności od ciemności i przejrzystości na Twojej miejscówce obserwacyjnej, będziesz mógł dostrzec pełną obsadę graczy na naszym kosmicznym boisku, lub jedynie cztery bazy. Jednak pod ciemnym wiejskim niebem, pole wewnętrzne wydaje się być opanowane przez kibiców wbiegających z trybun, tak jakby był to ostatni mecz World Series, który właśnie się zakończył.

Gwiazdy wewnątrz Wielkiego Kwadratu Pegaza
Zasięg dla gołego oka (NELM) Liczba gwiazd Panel mapy
5,0 4 a
5,5 7 b
6,0 9 c
6,5 24 d
7,0 37 e
7,5 76 f

Ile gwiazd zliczysz wewnątrz Wielkiego Kwadratu? Powyższa tabela podaje liczbę gwiazd widocznych w przyrostach co pół magnitudo, zaczynając od 5,0mag, a odpowiednie panele na powyższej mapie pokazują pozycje tych gwiazd.

Przed rozpoczęciem zliczania poczekaj, aż Wielki Kwadrat osiągnie kulminację, czyli swoją maksymalną wysokość nad horyzontem. Nastąpi to około godziny 22 CET (23 CEST) 1 października oraz około godziny 20 CET 1 listopada.

Podziel się swoimi wynikami komentując ten artykuł na forum dyskusyjnym lub skontaktuj się ze mną bezpośrednio poprzez moją stronę internetową.

Do następnego miesiąca pamiętaj, połowa zabawy to dreszczyk emocji. Gra trwa!O Autorze:
Phil Harrington pisze comiesięczne artykuły z serii Binocular Universe w magazynie Astronomy oraz jest autorem 9 książek o tematyce astronomicznej. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź jego stronę internetową www.philharrington.net.

Kosmiczne Wyzwanie Phila Harringtona jest chronione prawem autorskim 2023 przez Philipa S. Harringtona. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania, całości lub części, poza pojedynczymi kopiami do użytku osobistego, bez pisemnej zgody posiadacza prawa autorskiego.
Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria