LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

COSMIC CHALLENGE - NGC 7354
[ARTYKUŁY] 2023-11-08 | Phil Harrington | źródło www.philharrington.net

KOSMICZNE WYZWANIE
NGC 7354
Wersja oryginalna

Listopad 2023
Phil Harrington (Tłumaczenie: Marcin Siudzinski, Astronoce.pl)Zalecana apertura na ten miesiąc:
Teleskopy 6-9,25 cala (15-24 cm)
Cel Typ RA Dec Gwiazdozbiór Jasność [mag] Rozmiary
NGC 7354
Mgławica planetarna 22h40,3m +61°17,1' Cefeusz
10,2
36"

Spośród gwiazdozbiorów leżących wzdłuż jesiennej Drogi Mlecznej, Cefeusz, król Etiopii z mitologii greckiej, jest stosunkowo najrzadziej odwiedzany przez miłośników astronomii. Chociaż jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że najjaśniejsze gwiazdy tej konstelacji są słabe w porównaniu z gwiazdami jego żony, Kasjopei, Cefeusz ma wielu królewskich poddanych głębokiego nieba zasługujących na uwagę, w tym nasze tegomiesięczne wyzwanie.

Odkryta przez Williama Herschela w roku 1787 i leżąca jakieś 5538 lat świetlnych od Układu Słonecznego NGC 7354 jest wspaniałą małą mgławicą planetarną, nawet jeśli nie poświęca się jej zbyt wiele uwagi. Leży ona wśród słabych gwiazd południowo-wschodniego Cefeusza, niedaleko granicy z Kasjopeją.


Powyżej: Mapa nieba wieczornego ze Star Watch Phila Harringtona
z zaznaczonym położeniem wyzwania na ten miesiąc.

Aby ją znaleźć, umieść słynną gwiazdę zmienną deltę Cephei w pobliżu południowej krawędzi pola szukacza. Wtedy, gwiazda 5mag, 30 Cephei, powinna pojawić się przy krawędzi północnej. Wyśrodkuj widok mniej więcej w dwóch trzecich drogi od delty do 30, a następnie przesuń się około pół stopnia na wschód. NGC 7354 powinna znaleźć się w polu widzenia teleskopu, wciśnięta pomiędzy parą gwiazd 11mag od północnego zachodu a samotnym słońcem 11mag od południowego wschodu.


Powyżej: Mapa przeglądowa Kosmicznego Wyzwania w tym miesiącu
Kliknij na mapę by otworzyć wersję PDF do druku.

Z mojego podmiejskiego podwórka, 6-calowy teleskop Schmidta-Cassegraina bez filtra przy 127x pokazuje NGC 7354 jako okrągły, szarawy dysk. Dysk wydaje się idealnie jednolity, a przy kątowej średnicy wynoszącej pół minuty łuku jest wyraźnie rozpoznawalny jako niegwiazdowy. Aby uzyskać najlepszy widok, wypróbuj najwyższe powiększenie, na jakie pozwolą Twój teleskop i warunki obserwacyjne. Jej gwiazda centralna ma jasność jedynie 16 magnitudo, ale temperaturę bliską 100000 Kelwinów (179540°F lub 99727°C).


Powyżej: Autorski szkic NGC 7354 widzianej przez 6-calowy (15,2cm) teleskop Schmidta-Cassegraina f/10 przy 127x.

Zdjęcia NGC 7354 ujawniają złożoną, wielopowłokową strukturę, z jaśniejszą elipsoidalną powłoką wewnętrzną otoczoną słabszą powłoką zewnętrzną. Na niektórych zdjęciach wyraźnie widać także przypominające płomienie FLIERy. FLIERy, będące skrótem od "Fast, Low Ionization Emission Regions", mają czerwony kolor i zdają się wystrzeliwać z mgławic planetarnych. Ich dokładna geneza i powstawanie pozostają tajemnicą, ale niektórzy sugerują, że FLIERy są rezultatem kolejnych wybuchów materii wyrzuconej z gwiazdy centralnej po uformowaniu się samej planetarki. Biorąc pod uwagę ich dużą prędkość, wydaje się pewne, że niezależnie od ich genezy, FLIERy powstają niezależnie od wolniej rozszerzającej się mgławicy planetarnej i formują się po niej. Badania sugerują, że te zjawiska mogą być również generowane przez obecność towarzyszki gwiazdy centralnej. Jednak obecność drugiej gwiazdy w NGC 7354 nie została dotychczas potwierdzona.


Powyżej: Zdjęcie NGC 7354 wykonane przez użytkownika CN Steveincolo.
Szczegóły: AT130EDT przy 728mm; AT 0,8x FF/FR; filtry ZWO LRGBSHO w ZWO EFW;
ASI533MM przy 5C, gain 100. Stackowanie w Jocular.

Poniżej: NGC 7354 uchwycona przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Źródło: Judy Schmidt via Wikimedia Commons


Powodzenia! Pamiętaj, by opublikować swoje wyniki na forum dyskusyjnym tej serii artykułów. I pamiętaj, że połowa zabawy to ten dreszczyk emocji. Gra trwa!O Autorze:
Phil Harrington pisze comiesięczne artykuły z serii Binocular Universe w magazynie Astronomy oraz jest autorem 9 książek o tematyce astronomicznej, w tym Cosmic Challenge: The Ultimate Observing List for Amateurs. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź jego stronę internetową www.philharrington.net.

Kosmiczne Wyzwanie Phila Harringtona jest chronione prawem autorskim 2023 przez Philipa S. Harringtona. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania, całości lub części, poza pojedynczymi kopiami do użytku osobistego, bez pisemnej zgody posiadacza prawa autorskiego.
Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria