LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

COSMIC CHALLENGE - NGC 1851
[ARTYKUŁY] 2024-01-08 | Phil Harrington | źródło www.philharrington.net

KOSMICZNE WYZWANIE
NGC 1851
Wersja oryginalna

Styczeń 2024
Phil Harrington (Tłumaczenie: Marcin Siudzinski, Astronoce.pl)Zalecana apertura na ten miesiąc:
Lornetki i teleskopy 3-5 cali (7,6-13 cm)
Cel Typ RA Dec Gwiazdozbiór Jasność [mag] Rozmiary
NGC 1851
Gromada kulista 05h14,1m -40°02,8' Gołąb
7,3
12'

Pomyślałem, że powitamy nowy rok celem, który jest wyzwaniem nie ze względu na niską jasność, ale raczej na swoje południowe położenie z dala od jakichkolwiek jasnych gwiazd. NGC 1851 to gromada kulista o jasności 7 magnitudo w gwiazdozbiorze Gołębia.


Powyżej: Mapa nieba wieczornego ze Star Watch Phila Harringtona
z zaznaczonym położeniem wyzwania na ten miesiąc.


Powyżej: Mapa przeglądowa Kosmicznego Wyzwania w tym miesiącu
Na podstawie Cosmic Challenge Phila Harringtona.
Kliknij na mapę by otworzyć wersję PDF do druku.

W zależności od Twojej szerokości geograficznej, najtrudniejszym testem może być znalezienie wystarczająco otwartego widoku na południe, by ją dostrzec. NGC 1851 leży jakieś 40° na południe od równika niebieskiego. W rezultacie, na większości obszaru Ameryki Północnej nigdy nie wznosi się wyżej niż 20° nad południowy horyzont. Niewątpliwie dlatego została przeoczona przez Messiera i Herschelów. NGC 1851 została odkryta po raz pierwszy 29 maja 1826 roku przez Jamesa Dunlopa, szkockiego astronoma zamieszkałego w Australii.

Nasi koledzy z półkuli południowej raportują, że z łatwością widzą NGC 1851 przez lornetki 10x50, i że jest to jedna z perełek nieba w styczniu i lutym. Jednak nasz widok z północy jest ograniczony przez zamglenia przy horyzoncie i zanieczyszczenie światłem. Efektem jest jedynie słaba poświata prawdziwego oblicza kulistej.

Najprostszym sposobem na zlokalizowanie Gołębia jest wyobrażenie sobie dużej trójkąta równobocznego pomiędzy Rigelem, Syriuszem i najjaśniejszą gwiazdą Gołębia, Phactem (alfa Columbae). Każda z nich jest oddalona od pozostałych o 23°-26°. Wyceluj lornetkę lub szukacz w Phacta, a następnie poszukaj na południowy wschód od niej gwiazdy Wazn (beta Columbae) i na południowy zachód od niej gwiazdy epsilon Columbae. Przesunięcie się o około jedno pole na południe od epsilon powinno skutkować pojawieniem się trójkąta prostokątnego z trzech gwiazd 6mag. Gwiazda wyznaczająca kąt prosty trójkąta, SAO 195807, świeci czerwonawym odcieniem i leży nieco mniej niż 2° na wschód-północny wschód od NGC 1851.

NGC 1851 to kulista dla każdego teleskopu i wszystkich powiększeń. Przy 45x, mój 4-calowy (10,2cm) refraktor ujawnia nierozdzieloną mgławicową poświatę podkreśloną przez niemal gwiazdopodobny rdzeń centralny. Pod wieloma względami przypomina to głowę komety bez warkocza. Jednak podbij powiększenie, a skojarzenie zacznie się zmieniać. Przy 143x krawędzie gromady zaczynają nabierać ziarnistości, jakby na granicy rozdzielczości. 4-calowy (10,2cm) teleskop nie ma wystarczającej mocy, by wykonać ten ostatni krok, ale zwiększenie apertury o zaledwie 2 cale (5cm) pokaże niektóre z gwiazd NGC 1851 o jasności 13mag na jej obrzeżach.


Powyżej: Autorski szkic NGC 1851 widzianej przez 4-calowy (10,2cm) refraktor f/9,8.

Poniżej: Nowozelandzki użytkownik CN RMS82 wykonał to zdjęcie NGC 1851 przy użyciu Newtona 6" (15,2cm) f/5 i kamery Player One Saturn-C SQR (IMX533). Koniecznie odwiedź jego stronę profilową na CN aby uzyskać pełne informacje na temat tego i innych jego efektownych zdjęć.


NGC 1851 podważa również teorie dotyczące formowania się gromad kulistych. Kuliste zazwyczaj składają się z gwiazd w podobnym wieku, co sugeruje ich wspólny okres formowania. NGC 1851 podważa jednak ten trend, ujawniając populacje gwiezdne w różnym wieku. Dodatkowo, gromada otoczona jest rozproszonym halo z gwiazd. Dokładne wyjaśnienie tych cech jest niepewne, ale jedna z hipotez zakłada, że NGC 1851 może być wynikiem zderzenia dwóch gromad w galaktyce karłowatej. Po połączeniu, interakcje z bardziej masywnymi galaktykami mogły oderwać zewnętrzne regiony pierwotnej galaktyki macierzystej, pozostawiając jedynie gwiezdne jądro oraz zaobserwowane halo. Aby dowiedzieć się więcej o tej nietypowej kulistej, przeczytaj artykuł The Halo+Cluster System of the Galactic Globular Cluster NGC 1851 autorstwa A.F. Marino et al, opublikowany w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 28 czerwca 2014 roku.

Masz swój ulubiony obiekt-wyzwanie? Chciałbym usłyszeć o nim i o tym, jak poradziłeś sobie z tegomiesięcznym sprawdzianem. Skontaktuj się ze mną poprzez moją stronę internetową lub komentując ten artykuł na forum dyskusyjnym.

Do następnego miesiąca pamiętaj, połowa zabawy to dreszczyk emocji. Gra trwa!O Autorze:
Phil Harrington pisze comiesięczne artykuły z serii Binocular Universe w magazynie Astronomy oraz jest autorem 9 książek o tematyce astronomicznej. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź jego stronę internetową www.philharrington.net.

Kosmiczne Wyzwanie Phila Harringtona jest chronione prawem autorskim 2024 przez Philipa S. Harringtona. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania, całości lub części, poza pojedynczymi kopiami do użytku osobistego, bez pisemnej zgody posiadacza prawa autorskiego.
Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria