LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

COSMIC CHALLENGE - NGC 2403
[ARTYKUŁY] 2024-03-05 | Phil Harrington | źródło www.philharrington.net

KOSMICZNE WYZWANIE
NGC 2403
Wersja oryginalna

Marzec 2024
Phil Harrington (Tłumaczenie: Marcin Siudzinski, Astronoce.pl)Zalecana apertura na ten miesiąc:
Lornetki od 7x do 10x
Cel Typ RA Dec Gwiazdozbiór Jasność [mag] Rozmiary
NGC 2403
Galaktyka spiralna
07h36,9m +65°36,2' Żyrafa
8,4
22'x12'

O tej porze roku, nad północno-wschodnim horyzontem unosi się niewyraźny gwiazdozbiór Żyrafy (Camelopardalis). Choć ludzkie oko widzi tam niewiele więcej niż pustkę z rozsianymi gwiazdami o jasności 4 magnitudo i słabszymi, lornetka zaczyna odsłaniać niektóre z tajemnych cudów tej bestii. Jednym z takich ukrytych skarbów Żyrafy widocznych przez lornetkę jest NGC 2403, spektakularna galaktyka spiralna nachylona niemal frontalnie ku nam.


Powyżej: Mapa nieba wieczornego ze Star Watch Phila Harringtona
z zaznaczonym położeniem wyzwania na ten miesiąc.


Powyżej: Mapa przeglądowa Kosmicznego Wyzwania w tym miesiącu
Na podstawie Cosmic Challenge Phila Harringtona.
Kliknij na mapę by otworzyć wersję PDF do druku.

NGC 2403 położona jest w odległości około 10 milionów lat świetlnych. Zdjęcia pokazują, że jej ramiona spiralne zawierają wiele gromad gwiazd i świecących regionów zjonizowanego wodoru, co jest wyraźną oznaką ciągłych narodzin i ewolucji gwiazd. NGC 2403 jest odległym, acz znaczącym członkiem grupy galaktyk M81, której środek znajduje się 14° na wschód od sąsiedniej Wielkiej Niedźwiedzicy.

William Herschel odkrył NGC 2403 w roku 1788. Czyni ją to jedną z najjaśniejszych galaktyk hemisfery północnej, która została przeoczona przez Charlesa Messiera i jemu współczesnego Pierre'a Méchaina. Chociaż jej przeoczenie mogło być spowodowane ubogim otoczeniem galaktyki, w rzeczywistości NGC 2403 nie jest trudna do namierzenia.

Oto, jak ja to robię przez lornetkę. Zaczynam od Muscidy (omicron Ursae Maioris), nosa Wielkiej Niedźwiedzicy. Od niej przesuwam się około 5° na północny zachód do 51 Camelopardalis o jasności 6 magnitudo. NGC 2403 czai się zaledwie 1° dalej na zachód.

Niedawno ponownie odwiedziłem NGC 2403 z lornetką 10x50. Z mojego podmiejskiego ogródka na Long Island ledwo mogłem wyłowić z tła nieba jej malutką owalną poświatę. Jednak pod ciemniejszym niebem przebiła się w lornetce 7x35 jako słaba smużka, a 10x50 odsłoniła okrągłe, rozmyte jądro galaktyki osadzone centralnie w wydłużonym halo, widocznym na poniższym zdjęciu. Jak zawsze, nic nie zastąpi ciemnego nieba.


Zdjęcie NGC 2403 autorstwa użytkownika CN tbhausen wykonane za pomocą ZWO Seestar S50.
Zdjęcie jest składanką 90 klatek po 10 sekund każda.
Skala obrazu jest porównywalna z widokiem przez lornetki 15x i 16x.


Zdjęcie NGC 2403 autorstwa użytkownika CN TomC_RR wykonane za pomocą lustrzanki cyfrowej Canon T7
i AstroTech 130EDT z reduktorem/flattenerem 0.8 oraz Powermate 2x, na montażu EQ6R-Pro.
Zwróć uwagę na węzły w ramionach spiralnych.


Powyżej: NGC 2403 widziana przez lornetkę 10x50 autora.

Bogactwo szczegółów tej efektownej galaktyki spiralnej o szerokich ramionach ujawniają średniej wielkości teleskopy amatorskie. 10-calowy (25cm) instrument pokazuje ślady struktury ramion spiralnych w pobliżu zachodniej krawędzi galaktyki, co jest łatwiejsze do potwierdzenia w teleskopach 12-calowych (30,5cm) i większych. Te same teleskopy ujawniają również bardzo słabą mglistą "gwiazdę" w jednym z ramion spiralnych. Wyższe powiększenie potwierdza, że to nie gwiazda, a ogromny region H-II skatalogowany osobno jako NGC 2404. Zdjęcia pokazują, że jest to jedynie najjaśniejszy z wielu regionów H-II i gromad gwiazd rozsianych w galaktyce.

Powodzenia w tegomiesięcznym wyzwaniu! Nie zapomnij opublikować swoich wyników na forum dyskusyjnym tej serii artykułów.

Do następnego miesiąca pamiętaj, że połowa zabawy to ten dreszczyk emocji. Gra trwa!O Autorze:
Phil Harrington pisze comiesięczne artykuły w magazynie Astronomy oraz jest autorem 9 książek o tematyce astronomicznej. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź jego stronę internetową www.philharrington.net.

Kosmiczne Wyzwanie Phila Harringtona jest chronione prawem autorskim 2024 przez Philipa S. Harringtona. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania, całości lub części, poza pojedynczymi kopiami do użytku osobistego, bez pisemnej zgody posiadacza prawa autorskiego.
Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria