LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Wielokrotne, precyzyjne kadrowanie
[ARTYKUŁY] 2007-03-31 | Waldek Łotarewicz

Chodzi przede wszystkim o problemy z wielokrotnym kadrowaniem ujęć tego samego rejonu nieba podczas jednej fotograficznej nocy w przypadku np. wymiany filtrów.

Przedstawione poniżej rozwiązanie pozwala na „wypinane” aparatu od lunety a następnie po kilkukrotnej wymianie filtrów powrót do ustawienia identycznego kadru fotografowanego poprzednio obiektu.

Cały pomysł opiera się na wykonaniu obrotowej obejmy (foto poniżej), które z przyspawanym niewielkim płaskownikiem stanowić będzie bazę naszych ustawień. Trzeba wspomnieć, że ową obejmę można obracać 360 stop. i blokować w dowolnym położeniu w zależności od potrzeb.Poniżej ujęcie wyciągu SW80EDA tak wyglądają fabryczne pierścienie odkręcone już od focusera.Tutaj już połączone ze sobą elementyKolejnym krokiem było kupienie złączki fotograficznej z wewnętrznym gwintem filtrowym oraz zewnętrznym gwintem o skoku 0,75. W przedmiotowej złączce w kołnierzu nagwintowałem otworek M3 do wkręcenia kołka oporowego.

I do boju to wszystko do kupyZasada działania prostego mechanizmu polega opieraniu wkręcanego kołka o wystający płaskownik. Możemy później powracać wiele razy do tego samego położenia.

Widok końcowyNo i to tyle w tym temacie.


Komentarze

Ori2711


2007-03-31
19:00:51
Takie proste a czasem tak trudno wpaść na podobne rozwiązania... Jak z jajkiem Kolumba...

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria