LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Mówi Ucio
[OBSERWACJE] 2010-09-06 | Ucio | źródło www.astronoce.pl

Letnio-jesienne chaotyczne obserwacje

Obserwacje, jak to zwykle bywa gdy jedzie się bez bardzo konkretnego, spisanego planu, wyszły totalnie chaotyczne i w momencie jak zacząłem się brać za konkrety to przyszły chmury ale co tam, zacznijmy od początku :)

Jako że na miejscu pojawiłem się jeszcze przed 21 to zdążyłem uderzyć w okolice Skorpiona z którego padły w szybkim przeglądzie jego górne "partie" w postaci M16 i rewelacyjnie wyglądającej w okularze 9mm M17. Wyraźnie było widać, że mgławica jest zawieszona w przestrzeni na tle znacznie oddalonych gwiazd, ciężko tę głębię obrazu oddać słowami, ale wrażenie jest naprawdę niesamowite. Dalej tubus teleskopu wycelowany został trochę wyżej i w Tarczy padły jak zawsze piękna M11, M26, mało ciekawa otwarta NGC6664 i całkiem ładna kulka NGC6712, oczywiście jak wspomniałem obserwacje to był freestyle, w tej części nieba używałem Sky Pocketa i "dzięki" temu "zapomniałem" o znajdującej się obok planetarce IC1295 gdyż nie mieści się w zasięgu tego atlasu (a przynajmniej nie pamiętam, żeby tam była bo nie chce mi się teraz sprawdzać ;) )

Powoli w podpoznańskich Jeziorach zaczęły pojawiać się kolejne osoby, a ja zaliczyłem kolejny przystanek w Herkulesie czyli klasyki obserwacyjnej ciąg dalszy. Kulka M13 wraz z galaktyczną towarzyszką NGC6207 gdzie można było się dopatrzeć jaśniejszego, gwiazdopodobnego jądra i wyraźnego podłużnego kształtu, dalej wiadomo - M92 i NGC6229, zieloniutka planetarka NGC6210 i znajdująca się w niedalekiej okolicy, często w sumie pomijana, a całkiem jasna i ciekawa galaktyka spiralna NGC6181 (12,2mag, pow. 13,2mag).

Dalej pojawiają się kolejne osoby, trochę rozmów i szybkiego przelotu po klasykach odcinek kolejny :) Najpierw Lutnia i M57 gdzie wyraźnie widać, że to nie tylko jednolity pierścień, M27 z gwiazdą centralną widoczną zerkaniem, dwoma innymi w tle mgławicy i wyraźnymi, niejednorodnymi bocznymi trójkątnymi "dmuchnięciami" zorientowanymi w osi W-E. Z tego co pamiętam, poleciały jeszcze M71, ładna parka NGC 6702 i 6703, Veil, M31 z M32 i M110, NGC6772, do tego jakieś rozmowy o 30-letnich stolikach które ma każdy na działce i tego typu "nuda" ;)

W tak zwanym międzyczasie na południowym wschodzie zaczynają pojawiać się jakieś chmury i jeszcze każdy ma nadzieję że przejdą bokiem, niemniej od tego momentu nagle wszyscy przestali się obijać i wzięli się do roboty :)

U mnie niestety zaczęło parować lustro wtórne co bardzo przeszkadzało w buszowaniu po okolicach grupy "Deer Lick" czyli NGC7331 z towarzyszkami, nie mniej padły 3 z nich: NGC7340 (13,7mag, pow. 12,9mag) 7335 (13,4mag, pow. 12,9mag) i słabiutka 7337 (14,4mag i pow. 14,3mag) z której potwierdzeniem miałem największe problemy jednak nic dziwnego, bo to naprawdę słabiutki i malutki kłak :) Dalej przeniosłem się po "bardzo" sąsiedzku do Hicksona 92 czyli znanego Kwintetu Stefcia, ale tam mnie spotkał lekki zonk, bo w okularze nic nie było poza gwiazdami. Mówię sobie: no jak, spojrzenie jeszcze raz na mapkę nalotu, miejsce potwierdzone, patrze jeszcze raz, widzę 2 bardzo niewyraźne galaktyczki (zapewne NGC7320 i nierozdzielona na składnik a i b 7318, może 7319, nie jestem pewien teraz ich ułożenia), co jest? Szybkie spojrzenie na lustro wtórne i wszystko jasne, znowu całe zaparowane. No nic, szybkie suszenie i kolejny zonk. Nad głową pojawiły się wspomniane wcześniej chmury z południowego wschodu. Na deser szybki rzut oka na Jowisza, ale po chwili kapitulacja. Krótkie rozmowy i odwrót do domu, ale tak naprawdę nie ma co narzekać, po ostatnich pochmurno-księżycowych nocach krótka rozgrzewka przed Jodłowem odbyta ;)

Swoją drogą nasuwa mi się takie luźne przemyślenie, jak to jest, że każdy chcę obserwować coraz to nowsze kłaki, sięgać coraz dalej, a zawsze traci się mnóstwo czasu na te najjaśniejsze obiekty które widziało się miliony razy. Ach, ta magia nieba ;)Brak komentarzy do bieżącego wątku!


Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria