LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Sesja planetarna z dodatkami
[OBSERWACJE] 2022-10-20 | polaris | źródło www.astronoce.pl

Sulejewo Folwark
19.10.2022 19.15 - 22.15


Amigo - SW Synta 8" Dob
Piotrfie - astrograf
Paweł Sz. - lorneta APM 25x100 ED
Polaris - GSO 8" Dob


Jechałem z nastawieniem na DSy, ale wpis na forum diametralnie odmienił tę sesję. Większość czasu spędziliśmy na łupaniu Jowisza z tranzytem WCP, Europy i cieni Ganimedesa i Europy. Kumulacja.

Jednak zanim tuba się schłodziła, pospracerowałem po bardziej i mniej znanych obiektach letnich i jesiennych. Wiadomo, trzy segmenty Veila, Crescent, Ameryka, Pelikan, nawet najjaśniejsze części kompleksu Gamma Cygni. Róża Karoliny, M103 (po raz kolejny mnie zachwyciła) i okoliczne koleżanki. Z mniej znanych padły małe gromadki otwarte w zachodnim skrzydle Łabędzia, NGC 6811 i NGC 6866.


NGC 6811 i NGC 6866

Na pograniczu Kasjopei i Cefeusza, nieco "za" M52, Czernikiem 43 i Bańką, leży kilka obiektów zwykle omijanych. Mgławica NGC 7538, gromady otwarte NGC 7510 (bardzo ładna!) i King 19, oraz mała mgławiczka IC 1470. Wszystkie całkiem wyraźne w 8", mgławice zdecydowanie lepiej z filtrem UHC.
NGC 7510 i King 19 oraz IC 1470


MegaStar5

Z pewną niechęcią, zachęcony przed Pawła, zapolowałem też na Ślimaka. Bez filtra zero, null, nic. Dopiero filtr UHC wyraźnie pokazał mgławicę, i to nawet lepiej niż tylko jako bladą jednorodną plamę.


Fot. Paweł Sz.

Po schłodzeniu tuby przeskoczyłem na planety. Saturn piękny i ostry, ale to Jowisz był tej nocy królem. Seeing pozwolił na śledzenie całego zjawiska. Obraz żyleta przez 80% czasu. Okular 9mm z filtrem neodymowym, czasem okular 6mm. Oba cienie świetnie kontrastowały, mniejszy cień Europy czasem zlewał się z WCP, ale tylko przy gorszych chwilach seeingowych i jedynie w pierwszej części zjawiska. Sama Europa też dała się dostrzec na tarczy Jowisza jako "groszek", choć było to dość trudne. Ale najlepsze było wyjście Europy z tarczy Jowisza. Wyglądała jak "pryszcz" Jowisza, i była wyraźnie niegwiazdowa, nawet gdy zupełnie "odłączyła" się od planety. Dopiero jak mocniej oddaliła się od Jowisza, upodobniła się do gwiazdy. Piękny widok!
Zdjęcie i animacja: Przemek_K

W drugiej części sesji co kilka minut musiałem wycierać zaparowany okular szukacza. Atlas, który na początku sesji położyłem na samochodzie, zupełnie mi się zeszmacił przez wilgoć, a jak się pakowałem, to po tubie spływała woda.


Fot. Paweł Sz.
Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria