LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Noc Władcy Pierścieni plus
[OBSERWACJE] 2023-08-23 | polaris | źródło www.astronoce.pl

Sulejewo Folwark
19/20.08.2023 21.30 - 0.15


Thomas - GSO 10" Dob
Michał Sz. - DO Extreme 15x70 ED i Nikon Action 10x50
Taffik - SCT 8" i ED80 (z bino)
Black Star z "dziewczyną" - ED120
Polaris - GSO 8" Dob

Zdjęcie: Michał Sz.

Tym razem zwołaliśmy się na forum i spotkaliśmy w szerszym gronie. Prognozy były zachęcające, ale, jak się okazało, zabawę na DSach zepsuła nam wysoka wilgotność. Wilgoć czaiła się w trawie, zalegała nad polem i wisiała nad nami, więc niebo było szare, kontrast obniżony, a sprzęty dość szybko łapały rosę. Jednak były to doskonałe warunki na planety, a przecież obecnie mamy na niebie Saturna!

Pogapiliśmy się na jaśniejsze DSy, pogadaliśmy, a potem łupaliśmy Saturna i Jowisza, choć to Saturn był królem nocy. Seeing pozwolił nam cieszyć oczy ostrymi obrazami planety z różnymi filtrami i bez. Do tego widocznych było pięć jego księżyców (Tytan, Iapetus, Rhea, Tethys i Dione).

Na Jowiszu udało nam się nawet dostrzec WCP, choć obraz był jeszcze daleki od ideału.

W połowie sesji Thomas zaczął niespokojnie się przemieszczać i oznajmił, że jest głodny. Ostatecznie zjadł dwie kolby surowej kukurydzy, co doprowadziło go do omamów (przy moim samochodzie czuł zapach czołgu) i z niejasnych powodów przeturlał się po ziemi przy moim teleskopie.

Ja tej nocy ledwo dojechałem na Folwark, bo mi korzonki strzeliły. Mimo cierpienia i bólu nie żałuję, że jednak dotarłem.

Po północy ostatecznie wygoniła nas wilgoć, która zaatakowała optykę i ogłosiła koniec obserwacji. A "drugi teleskop", bo Taffik jak mu zaparował SCT, to wyjął ED80 i oszukał wilgoć.

Michał Sz. spisał też swoją relację na forum: Letnie obserwacje z kukurydzą w tle >> 19/08/2023 Folwark SulejewoSulejewo Folwark
22/23.08.2023 22.00 - 0.45


Thomas - ED80 na GoTo
Micropoint z kolegą Stasiem - Taurus 16"
Polaris - GSO 8" Dob

To ten "plus". Trafiła się jeszcze jedna pogodna nocka po przejściu frontu, więc niebo powinno być przewiane i krystaliczne, ale zabawę znów popsuła nam wisząca wilgoć. Dlatego to nie była "TA" noc, na co liczył Thomas.

Prognozy zachmurzenia wydawały się obiecujące, ale przechodzący front rozciągnął się i rozlazł, więc na czyste niebo musieliśmy nieco poczekać. Na Folwark dotarłem ostatni.

Pomimo wilgoci udało mi się połupać nieco DSów z OIII i UHC. Chciałem porównać widoki na różnych mgławicach i przekonać sam siebie, że mogę sprzedać UHC, ale niestety, nie udało się. Na razie zostawiam sobie oba filtry. Thomas próbował znów walczyć z podwójnymi, ale ostatecznie zrezygnował. Za to udało się wyhaczyć trochę obiektów w 16". Ile toto zbiera światła, to szkoda gadać. Obrazy jasne, wyraźne, choć szukacz optyczny by się przydał...

Ja w 8" spróbowałem sił z Sh2-101, mgławicą Tulipan w Łabędziu. Nie przypuszczałem, że będzie tak trudna, ale w końcu coś tam zamajaczyło, ale ogólnie to marność. Na koniec pojadę jesiennie i wspomnę, że wyhaczyłem Pacmana z UHC. Bardzo ładny widok.

Tej nocy znów królował Saturn z zestawem pięciu księżyców. Do tego Jowisz z tranzytem cienia Io i zielonkawa tarczka Urana.

Do zobaczenia!
Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria