LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Klar i kometa na Folwarku, czyli TA noc
[OBSERWACJE] 2023-09-26 | polaris | źródło www.astronoce.pl

Sulejewo Folwark
15/16.09.2023 21.00 - 0.00


Taffik - SW 8" (?) Dob + ED80 do foto
Amigo z kolegą - SW 8" (?) Dob
Mik0łaj - achro 60/400 na AZ3
Paweł Sz. - lornetka
Polaris - GSO 8" Dob


Dojechałem jako trzeci.

Lekki chłodny wiatr wyeliminował wilgoć, ale zepsuł też seeing, więc tej nocy planety nie były w centrum naszej uwagi. Za to przejrzystość atmosfery była doskonała po sam widnokrąg. Warunki były tak dobre, że całą sesję poświęciłem znanym i lubianym obiektom, które tej nocy wyglądały jeszcze lepiej niż zazwyczaj. Taffikowi pokazałem "przy okazji" Kwintet Stephana, NGC 188 i NGC 6791.

Wisienką na torcie była jednak tej nocy kometa 103P/Hartley, która szybko przesuwa się obecnie od Perseusza do Woźnicy. Ostatnio próbowaliśmy ją złapać zachęceni jej jasnością w SkySafari, ale jej położenie nad rozjaśnionym północno-wschodnim horyzontem, wilgoć wisząca w powietrzu i jej bardzo niska jasność powierzchniowa postawiły nam warunki nie do pokonania.

Tym razem się zawziąłem. Poczekałem aż Woźnica będzie w miarę wysoko i zacząłem starhopping. Miejsce było dość łatwe do namierzenia. Niestety, na pierwszy rzut oka nic tam nie dostrzegłem. Po chwili spróbowałem ponownie i w pewnym momencie zerkaniem wyskoczyła w tła bardzo słaba, spora poświata dotykająca gwiazdki 12mag. Z początku myślałem, że to może być gwiazdopodobne jądro komety, ale było zbyt "gwiazdowe" i zbyt przesunięte względem poświaty. Im dłużej zerkałem na kometę, tym bardziej ona tam była i w końcu mogłem z pełnym przekonaniem ogłosić jej dostrzeżenie. Taffik również potwierdził jej widoczność w 8". Kiedy już się spakowałem kończąc obserwacje, postanowliśmy spróbować ją sfotografować, ale mapa na tablecie Taffika błędnie pokazywała pozycję komety. Z pomocą SkySafari i po kilkukrotnym kadrowaniu ED80, w końcu udało się ją namierzyć. Na zdjęciu pojawiła się Wyraźna zielona mgiełka! Radocha jak na placu zabaw :)


Kometa 103P/Hartley. Fot. Taffik

Trochę chaotyczna ta relacja, ale kończyłem ją już po zlocie w Zatomiu, a tam działy się zupełnie inne historie...
Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria