LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Najkrótsze obserwacje w historii najnowszej Jezior
[OBSERWACJE] 2008-04-13 | polaris | źródło www.astronoce.pl

13.04.2008

Noc zakryciowa zapowiadała się doskonale. Po popołudniowym niepokojącym zachmurzeniu wieczór powitał nas błękitem na którym lśnił przepiękny Księżyc. Zdecydowaliśmy, że jedziemy. Piotr, Grzergorz (Moralez) i ja. Emde zrezygnował w ostatniej chwili (taka specjalność zakładu ;) ) alarmując o groźnym zachmurzeniu idącym z zachodu.

Spotkaliśmy się w Jeziorach około 20:40 i już widzieliśmy, że faktycznie, z zachodu nadciąga syf. Jednak rozstawiliśmy sprzęta - 2x ED80 na Porcie + LB 8" i korzystaliśmy z dziur pomiędzy chmurami aby podziwiać Księżyc. Jak zwykle poświeciliśmy sobie w optykę czy czysta ;), oblukaliśmy sprzęt, pogadaliśmy i... około 21:00 padło hasło: "Kropi!". Uwierzcie - każde oszronienie czy wilgoć na teleskopie jest lepsze od widoku powiększającej się liczby kropel deszczu na Waszych teleskopach!!! Jeszcze nigdy tak szybko się nie spakowaliśmy :) Piotr najszybciej - pożegnaliśmy się i pojechał do domu. My z Grzegorzem dopakowaliśmy drobnicę (kończyliśmy w narastającym deszczu) i też czym prędzej się pożegnaliśmy. Zaraz po tym rozpętało się piekło - wiatr i ulewa - tak wracaliśmy na trasie Jeziory-Bnin.

Była 21:10. Sesja obserwacyjna trwała 30 minut.

Czy to koniec obserwacji? Ależ skąd! Jak tylko wyjechałem na autostradę na węźle Krzesiny moim oczom ukazał się widok iście sielankowy - gwiazdy, Księżyc, a piekielne chmury zostały daleko za mną... Zadzwoniłem do Piotra, który właśnie przenosił sprzęt do domu pod parasolem - tam, na południu, była kiszka. Ja z miejsca rozstawiłem się na balkonie, Grzegorz na swoim ogródku i zeszliśmy z obserwacji dopiero około północy! Czyli jednak się udało... Księżyc, Żłóbek, Saturn. Cudne - szczególnie w EDku wychłodzonym w Jeziorach w powietrzu zalatującym wiosenną kiszonką.

To nasza grupka jeszcze przed alarmem:


A to już trzy fotki z balkonu:


Aha... LVW 13mm doskonale "pracuje" w połączeniu z soczewką rozpraszającą z barlowa x2 Vixena wkręconą w tuleję 1,25". Krotność ok. 1,6x czyli wychodzi nieco ponad 8mm. Myślę, że akurat tu wychodzi nieco dłużej przy porównaniu z XW 7mm. A obrazy są bardzo dobre! Po raz kolejny przekonałem się, że to doskonałe wykorzystanie ekonomicznego barlowa bez konieczności wydawania setek złociszy na kolejny okular. Warunek? Okular źródłowy musi być z półki docelowej.Komentarze

emde

[REDAKTOR AN]

2008-04-14
16:06:30
Taaaa... "specjalność zakładu"... a kto miał racyję? Hę? :-)
Piotr Perczak

[REDAKTOR AN]

2008-04-17
08:31:53
No to przynajmniej przewietrzyliśmy sprzęt. A i Księżyc ze Żłóbkiem zdążyliśmy zobaczyć.
moralez

2008-04-18
22:51:54
No cóż mogę jeszcze dodać, Marcin wyczerpująco opisał to spotkanie, które z założenia miało być długą sesją obserwacyjną. Faktycznie pierwszy raz wystąpiła sytuacja, żeby podczas obserwacji zaskoczył nas deszcz, nigdy wcześniej mi się to nie zdarzyło. Pogoda tego wieczoru zmieniała się bardzo dynamicznie, po obfitych opadach całkowicie sie wypogodziło, i pozwoliło nam to kontynuować obserwacje, już na swoim podwórku. A Księżyc tego wieczoru był znakomity, z niezwykle ciekawymi obiektami w rejonie terminatora

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria