LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Astronoc Zadusznych
[OBSERWACJE] 2005-10-29 | redakcja | źródło www.astronoce.pl

28-29.10.2005
JEZIORY WIELKIE
20:00-02:00

Seeing 3-4

TAKAHASHI 128FS
PEGASUS 130/900
ORION StarMax 127
CELESTRON SkyMaster 25x100
C8N 200/1000
ED 80/600

ASTRONOC ZADUSZNYCH

































Dawno nie gościliśmy w Jeziorach takiej ilości ludzi! Toż to była ASTRONOC OTWARTA prawie jak zlot! Oprócz stałych bywalców – Waldi, Piotr, Marcin – dołączyli do na Radek i Mirek, oraz jeszcze z dziesięć innych osób zaproszonych przez Marka i przez mnie z całymi rodzinami. Było nas w sumie około 25 luda! Seeing był marny, a wiatr bardzo nieprzyjemny, choć momentami kiedy ucichał poprawiało się, wtedy jednak ktoś zawsze mówił „tej, przestało wiać” i wiatr obudzony tymi słowami zaczynał na nowo targać nami i sprzętem…




































Wszystkich zaproszonych i głodnych nieba postawiliśmy przy Taku, a Waldek – jak to Waldek – latał po obiektach pokazując im najpiękniejsze wybrane obiekty – Siostrzyczki, Hichotnice, Ogryzek, Trzydziechęjedynkę, Oriona i wiele innych… Co niektórzy pytali nas potem gdzie kupić jakiś teleskop, czyli możemy stwierdzić, że warto zapraszać nowych ludzi, bo być może udaje nam się w ten sposób roznosić tę naszą Astrochorobę na innych…




































Był też moment i taki, że mieliśmy seeing 10/10! Wtedy obrazy takich obiektów jak M42, M45, czy Księżyca zwalały z nóg! Powiem krótko – takich obrazów to jeszcze w Jeziorach nie widzieliśmy… Wszyscy stali jak porażeni, a obiekty wydawały się na wyciągnięcie ręki, przestrzenne, punktowe, ostre ja brzytwa i to do tego w kolorze! Coś niesamowitego… no, a potem z tego laptopa Waldiego, jak już obejrzeliśmy jego niesamowite foty, poszła muzyczka na całe Jeziory… :-)




































Ogólnie uprawialiśmy pospolite oglądactwo i wszechobecne pogaduchy. W międzyczasie wstał dostojny Król Nieba, dziadzia Orion i wtedy zaczęło się łupanie M42 wszystkimi sprzętami. Najpierw Radek ustawił lornetkę Celestrona 25x100. Obraz nas powalił! Przestrzenny do głebi, jasny i kontrastowy, trapez rozdzielony w punkt od ręki, a mgławica ogromna i przepiękna. Ogólnie ta lorneta zaskakuje nas swoimi możliwościami. Wszystkie obiekty jakie oglądaliśmy przez nią wyglądają niesamowicie – M45, M1, M35, M37, Hihi, M31. Widzenie dwuoczne ma swoje walory, daje fantastycznie przestrzenne obrazy, a obiekt przy tym powerze wydaje się naprawdę ogromny! Jest też i mała wada – trochę fioletu na jasnych gwiazdkach, ale oczywiście tu cudów nie można się spodziewać, natomiast walory estetyczne – rewelacja! Orion w ED z Naglerem 12mm też piękny (jak to Orion). Punktowość już legendarna, kontrast wysoki ale jasność już nie ta co w lornetce. Podobnie zresztą jak w Maku z tym, że tam niestety pole, i punktowość to nie to co w ED. Newton powalił nas wielkością mgławicy i jej szczegółem, po prostu apertury się nie oszuka, ale o punktowości to można niestety zapomnieć. Mile zaskoczył nas Pegasus z Plosslem, który pokazywał Oriona też pięknie i jasno, ale kiedy na końcu Waldi wmontował w wyciąg Taka Naglera 31mm skończyło się oglądanie Oriona w innych sprzętach… Bezapelacyjnie najpiękniejszy, łączy wszystkie z powyżej opisanych wrażeń i pokazuje estetycznie wspaniały obraz. Ale wczoraj zauważyliśmy jedną jego wadę na M42 – zbyt dobrze punktuje – co odwraca uwagę od samej mgławicy :-)

















Marcin przez pół nocy nagrywał Marsa i to co pokazywał na bieżąco wydaje się wielce obiecujące… Zbliżamy się przeto do opozycji, więc prawdopodobnie w Jeziorach zorganizujemy ASTRONOC OTWARTĄ poświęconą temu zjawisku. Będziemy o tym jeszcze informować… No cóż, podsumowując naszą ostatnią noc – fantastyczne spotkanko i serdecznie zawsze zapraszamy do Jezior na takie mini zloty wszystkich zainteresowanych. Czas się zarazić moi drodzy, a na tę chorobę, całe szczęście, jeszcze nie ma szczepionki...








Brak komentarzy do bieżącego wątku!


Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria