LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Tele Vue Paracorr
[RECENZJE] 2006-09-12 | Mirek Dymek | źródło www.teleskopytaurus.plTeoria

Paracorr to zespół optyczny którego zadaniem jest likwidowanie komy w światłosilnych Newtonach.
Zgodnie ze specyfikacją producenta dla teleskopu ze światłosiłą F/4.5 po zastosowaniu Paracorra pole wolne od komy powinno wzrosnąć z 3mm do 18mm.
Dodatkowo Paracorr działa jak bardzo słaby Barlow o krotności 1,15x.

Praktyka

Dzięki uprzejmości Domka i Janusza miałem możliwość przetestowania Paracorra.

Paracorr testowany był w nocy 8 na 9 października 2005 na Kudłaczach (wysokość 710 m npm).
Teleskopem użytym do testów był reflektor systemu Newtona o średnicy lustra 410mm i ogniskowej 1856mm co daje światłosiłę F/4.5 (taką samą jak w przykładowych materiałach producenta).

Mechanika

- Paracorr wyglądem przypomina 2 calowego Barlowa.
- Posiada redukcję 2" na 1,25", która jest parfokalna (tzn. nie dodaje nic do odległości okularu). Poniżej napisze dlaczego jest to tak ważne.
- Dodatkowo Paracorr posiada regulowany pierścień dystansujący służący do regulacji odległości okularu od Paracorra. Jest to podyktowane tym, że pełna korekcja komy następuje dla konkretnej odległości okularu od szkieł Paracorra. Dzięki pierścieniowi możliwe jest ustawienie dowolnego okularu TeleVue w optymalnej odległości.
- instrukcja obsługi podaje ustawienie pierścienia dla poszczególnych modeli okularów TeleVue.


Obserwacje

Paracorr zastosowany z okularami Nagler 31mm, Nagler 22mm i Nagler 17mm przyniósł poprawę punktowości gwiazd w polu widzenia. W pierwszej chwili poprawa jest dość subtelna. Widać dopiero pogorszenie punktowości po usunięciu Paracorra. Ilościowo ująłbym to tak. Jeżeli przesiadka z "normalnego" okularu szerokokątnego (np. ST80) na Naglera daje 10 krotną poprawę punktowości, to zastosowanie Paracorra daje kolejne 2,5 krotne polepszenie odwzorowania punktu.

Z okularami innych producentów: ST80 30mm, Antares SWA 14mm, Wide Scan 16mm - Paracorr nie przyniósł wyraźnej poprawy obrazów.
Wyniki tych testów są zgodne z twierdzeniami producenta na temat działania Paracorra. Jest on przeznaczony do okularów serii Nagler ze skorygowanym astygmatyzmem własnym.

Z Paracorem spędziłem 8 godzin pod ciemnym górskim niebem. Oglądałem wszystkie typy obiektów: gromady otwarte, i kuliste, galaktyki, mgławice, gwiazdy podwójne i planety (Mars i Saturn).
Podczas tej sesji nie zauważyłem żadnych ujemnych efektów ubocznych.
Obiektem na którym widać największą poprawę po zastosowaniu Paracorra są gromady Hi i Ha w Perseuszu.

Podsumowanie

Jeżeli jesteś posiadaczem światłosilnego teleskopu i właśnie wymieniłeś wszystkie okulary na Naglery aby cieszyć się szerokim polem, to Paracorr powinien stać się obowiązkowym dodatkiem do Twojej kolekcji.

W każdym innym przypadku - jest na niego za wcześnie.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Brak komentarzy do bieżącego wątku!


Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria