ASTROSNAP - Ustawienia
Pierwszą rzeczą którą będziemy musieli wykonać będzie poprawne skonfigurowanie Astrosnapa. W tym celu otwieramy z górnego menu >Options< i po wybraniu zakładki >optics< nazywamy swój teleskop oraz wprowadzamy jego ogniskową.
Wprowadzenie błędnej odległości ogniskowej jak również nieuwzględnienie użycia kompresora lub barlowa, prowadzić będzie do obliczenia błędnych danych! Następnie wybieramy zakładkę >Camera< i ustalamy parametry kamerki, która będzie dokonywała pomiaru.
Astrosnap posiada kilka predefiniowanych urządzeń. Są to popularne kamerki Philipsa. Jeżeli nasza będzie na tej liście to po prostu ją wybieramy, a program automatycznie sam uzupełni z bazy danch odpowiednie pola. Mamy również możliwość wybrania kamer zmodyfikowanych, czy z wgranym oprogramowaniem RAW. Podanie błędnych danych będzie powodowało błędne obliczenie błędu okresowego !
2. Camera angle - obliczenie kąta usytułowania kamerki. Jeżeli poprawnie zainstalowaliśmy kamerkę w systemie i po uruchomieniu Astrosnapa otrzymujemy poprawny obraz, przechodzimy do określenia kąta pochylenie kamerki względem poszczególnych osi. Po uruchomieniu kamerki porgram automatycznie uruchamia drugie okno z obrazem z kamery >Integration window<. Minimalizujemy je. To okienko służy do rejestracji obrazów i nie będziemy go potrzebować w tych testach. W bocznym menu >Operations< zaznaczamy >Reticle< a następnie z górnego wybieramy >Camera Angle< -wybieramy gwiazdkę, najlepiej jak najbliżej środka i klikamy na nią myszką - powinno pojawić się wokół gwiazdki kółeczko, którego wielkość jest uzależniona od wybranej wartości na suwaku umieszczonym w górnej prawej części menu >Zones< - >detections<.
Wielkość okna powinna być identyczna z wielkością wybraną w >Options< zakładce kamera. Jeżeli wielkość jest inna, zmieniamy ją w ustawieniach kamerki dostępnych w menu w Video lub w >Zones< - >display< Następnie program poprosi nas w okienku Message o wykonanie kolejnych kroków: Wyłączamy napęd montażu. W trakcie pomiaru w miarę jak gwiazdka dryfuje, krzyż pomiarowy na ekranie ustawia sie pod odpowiednim kątem.