9. Podsumowanie
Reasumując - teleskop bardzo miły w obsłudze - szybko można go rozłoży i złożyc, mobilny w 100% - drażnią drobne mankamenty które nakreśliłem wyżej - jednak są one niezauważalne prawie w czasie codzienego użytkowania. Sprzęt idealny bądź nawet na wyrost jak dla tak początkującego jak ja.
Czas na małe podsumowanie tego jak widać przez MT750.
Okulary które posiadam (Pl 25, 15 i 6 do tego Barlow x2) firmy Soligor niestety pozostawiają wiele do życzenia - aberracje na brzegach są znaczne, natomiast środek pola obserwacji jest praktycznie bez zarzutu - występuje efekt fasoli po założeniu Barlowa.
Słońce - obraz praktycznie od powiększenia minimalnego (x30) bez zarzutu - dobrze widoczna tarcza jak i (ewentualne) plamy.
Księżyc - obraz wyśmienity przy każdym powiększeniu, nawet po użyciu Barlowa i Pl6mm.
Saturn - praktycznie od najmniejszego powiększenia (x30) widać wyraźnie pierścienie oddzielone od tarczy samej planety - przy dobrych warunkach Cassini widoczny przy powiększeniu rzędu x100.
Jowisz - pasy widoczne na tarczy już przy powiększeniu x30, cztery najjaśniejsze księżyce również bardzo dobrze widoczne.
M42 - mój ulubiony obiekt - tu MT750 pokazuje pazurki - już przy powiększeniu x30 widać niesamowitą, sporą mgiełkę - widok zapierający dech - co ciekawsze już przy tym minimalnym powiększeniu dobrze widoczny trapez - widać ( i można bez problemu oddzielić) jego cztery główne składniki.
Kastor - przy powiększeniach x50-x60 widać już fasolkę - pełne rozdzielenie (dwóch składników) przy powiększeniu x100.
Ten model Soligora zalecany jest dla początkujących i średnich astroamatorów - co poczynione przeze mnie obserwacje w 100% potwierdzają. Moim skromnym zdaniem przełożenie - możliwości sprzętu na mobilność - czynią z MT750 dobry wybór dla początkujących - zgodnie z powiedzeniem - dobry sprzęt to sprzęt często używany.
poprzedni rozdział
Spis treści
1. Dane techniczne
2. Statyw
3. Głowica - montaż
4. Tubus
5. Wyciąg 1,25", pająk i szukacz
6. Cela i lustro
7. Podsumowanie