LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Redukcja 2"/1,25" oraz złączka typu "jaskółczy ogon" made by Astrokrak
[RECENZJE] 2008-04-28 | polaris | źródło www.astronoce.pl


Drugi krótki wstęp:
spróbujcie w wyciągu EDka dokręcić kątówkę 2" z ciężkim okularem (w moim przypadku to Scopos 30mm lub Erfle WA 38mm). Dopóki okular sterczy pionowo w górę, nic złego się nie dzieje. Ale przy dokręceniu całości pod kątem mniejszym niż 90o do gleby, całość potrafi pod ciężarem dźwigni okularu polecieć w dół na śrubach wyciągu dociskających tuleję kątówki 2". Baaardzo nieprzyjemny widok i uczucie, a biada temu kto nie zblokował okularu w kątówce - Słoik (tak, to wystarczająco drastyczny przykład) leci na ziemię z wysokości metra lub większej ;-)

Wtedy zaświtała mi myśl o zastąpieniu "kitowego" pierścienia ze śrubkami dociskowymi z wyciągu EDka czymś bardziej chwytnym... Oczywiście, pierwszą ideą był pierścień z nomen-omen clamping ringiem. Mail do Astrokraka. Po nakreśleniu problemu Janusz zasugerował mi podmiankę tulei 2" z kątówki WO na pierścień/złączkę z mocowaniem typu jaskółczy ogon (taki profil mają pierścienie z zestawu radzieckiego mieszka makro i tuleje synciane 2" i 1,25"). Zgodziłem się na takie rozwiązanie i wysłałem kątówkę do Krakowa celem dopasowania nowej złączki. Nie licząc pracy naszej wspaniałej Poczty Polskiej, wykonanie i odesłanie kurierem gotowca to 3 dni. Dodatkowo, Janusz uzupełnił braki w śrubkach robaczkowych blokujących tuleje kątówki przed samoistnym odkręceniem na gwincie korpusu.

Kątówka ze złączką w towarzystwie oryginalnej tulei 2":





Wykonanie złączki na takim samym poziomie co opisanej wcześniej redukcji - schludnie i dokładnie wytoczona i czerniona. Wyczernienie wnętrza oceniam na nieco słabsze niż oryginalnej tulei 2" WO, za to o niebo lepsze niż np. w tulei Scoposa 30mm. Komplet wrócił już ze spasowaną złączką w kątówce. Całość wygląda zabawnie - coś w stylu kątówki z krótką złączką na SCT.



I docelowo w EDku z ciężkim Scoposem 30mm:



Jak widać, trzyma kąt. Nie zauważyłem samoistnego osuwania się na śrubkach dociskowych, aczkolwiek diabeł nie śpi i osobiście będę się starał jak najrzadziej przykręcać w/w zestaw pod takimi krytycznymi kątami. Lżejsze okulary nie sprawiają takich problemów. Dlaczego diabeł nie śpi? Dokręcenie ciężaru po drugiej stronie pionu grozi... pojechaniem całości w dół na gwincie kitowego pierścienia nakręcanego na tuleję wyciągu ;-) Więc dobrze jest pamiętać w którą stronę dokręca się tenże pierścień.

Pozdrawiam
Marcin




poprzedni rozdział


Spis treści

1. Redukcja 2"/1,25" z pierścieniem dociskowym
2. Złączka "jaskółczy ogon" do kątówki WO 2"


Komentarze

michu01

2008-04-30
06:26:24
"...prototypowa redukcja z pierścieniem dociskowym..." Takie rozwiazania (mowa o clamping ring) na swiatowym rynku astro istnieja od bardzo dawna. Obawiam sie ze byly na rynku zanim jeszcz w ogole powstal Astrokrak, Mam gdzies ksiazke o ATM z 64 roku gdzie takie rozwiazanie jest opisywane. Sam pisalem o zaletach clamping ring kilka lat temu i pamietam jak ten sam Janusz nasmiewal sie wtedy z tego rozwiazania gloryfikujac swoje jedynie sluszne wyciagi ze srubkami dociskowymi i "opluwajac" przy okazji wszystkich o innym zdaniu niz jego. Komentarz do tego zachowania jest zbyetczny ale skoro temat powrocil moze warto przypomniec w jakich bolach rodzila sie i nadal sie rodzi mysl technologiczna w Astrokraku. Wiec teraz co, minelo kilka lat i ni stad ni z owad mamy cudowna przemiane w podejsciu do tego samego zagadnienia, w dodatku oprawiona w jakies gornolotne slowa "prototypowe rozowiazanie" itp ? O prototypie czego mowa ? czegos co na rynku jest juz od dawna ? To juz predzej chyba trzeba rozpatrywac ten cudowny wynalazek w kategoriach plagiatu. Poza tym jeszcze jedno: Nie wszyscy musza znac sie na wszystkim ale czy naprawde tylko dla wlasnych intersow i udawania super autorytetu w jakiejstam dziedzinie trzeba robic wode w mozgu tym niewiedzacym ? Sorry ale jakbym nie patrzyl to nie potrafie traktowac tego artykulu powaznie. Dla mnie ma on charakter wylacznie ironiczny a gdy ironie odstawic to juz sama satyra zostaje. Pozdrawiam Michu
polaris

[REDAKTOR AN]

2008-04-30
11:50:29
"Prototypowa" odnosiło się do produkcji AK. W ich ofercie nie było wcześniej takich rozwiązań. PONADTO, pragnę sprostować, że rzecz dotyczy REDUKCJI, a nie wyciągu. Co do wyciągów, zdanie AK co do śrubek dociskowych się nie zmieniło. Zapraszam do doczytania drugiej części niniejszej recenzji. A za obszerny komentarz dziękuję i zapraszam do równie obszernych komentarzy w przypadku innych artykułów. Chyba, że to był wyjątek.
michu01

2008-04-30
17:42:56
[REDAKTOR AN] 2008-04-30 11:50:29 "Prototypowa" odnosiło się do produkcji AK. W ich ofercie nie było wcześniej takich rozwiązań... Uwazam, ze tak "drastycznie przecietne zmiany" w ofercie AK jak ta opisana powyzej nie tylko nie zasluguja na powazne traktowanie ale rowniez na rozpisywanie sie o nich (czy pisac czy nie i gdzie to juz nie moja sprawa).Ponownie zwracam uwage, ze caly cywilizowany swiat uzywa clamping ring we wszystkich odmianch od lat. Wiec ow prototyp jest zwyklym nihil novi. Zyjemy w Europie z ogromnym rynkiem a nie na bezludnej wyspie z jedynym AK gdzie mozna kupic "prototyp" tego co zawala polki innych sklepow od lat. Przepraszam za
michu01

2008-04-30
18:12:43
Przepraszam ze tak "naskakuje" na ten artykul, prosze nie traktowac tego poersonalnie. To tylko poruszony w artykule temat w kontekscie historycznych doswiadczen z AK zachecily mnie do wypowiedzi.
moralez

2008-05-01
13:24:41
No proszę....mała redukcja, a jak wielkie potrafi wzbudzić namiętności :-)
Andrzej Bałuczyński / Dziadek

2009-01-06
22:29:35
Stara bajka, to łatwe do wykonania amatora, a moze kolejne dociązenie ?

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria