LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Webcamery a planety
[ARTYKUŁY] 2006-09-11 | Kuba "Małek" Małecki | źródło www.joa.pl

5. Jakie uzyskam powiększenie?

Jest ono bardzo duże (chociaż poprawnie powinno się mówić, że kąt widzenia jest bardzo mały) co związane jest z małym chipem CCD w webcamach. Tak malutki chip wygląda przy klatce tradycyjnej kliszy 35mm jak pyłek. Małe pole widzenia kamery powodowane jest właśnie tym, że w przeciwieństwie do klatek kliszy, światło pada tylko na bardzo małe pole chipu CCD. Obraz jest następnie wyświetlany, "rozciągany" na niemałej powierzchni monitora, o wymiarach maksymalnie 640x480 pikseli. Im ogniskowa teleskopu dłuższa, tym kąt widzenia jest mniejszy ("powiększenie" większe).

O powiększeniu jako takim nie można jednak w przypadku fotografii w ognisku głównym mówić. Nie korzysta się z okularu, który je warunkuje. Można mówić jedynie o użytej ogniskowej. Podobnie jest w tradycyjnej fotografii - mówi się, że zdjęcie było robione przy ogniskowej np. 135mm, a nie przy powiększeniu "ileś-tam" razy!

Już zwykłym obiektywem fotograficznym o ogniskowej 50 mm (czyli podobnym do standardowych obiektywów jakie występują chociażby w popularnych aparatach Zenit) i kamerą internetową można spokojnie rejestrować tarczę Księżyca z jego morzami i większymi kraterami (powiedzmy obrazowo, ale i nieprecyzyjnie, że widok na monitorze będzie "pi razy drzwi" taki jak w lornetce). Obiektyw o ogniskowej 200-300mm sprawi, że tarcza Księżyca będzie wypełniać cały kadr, wiele detali będzie widocznych. Teleskopem o ogniskowej 800-1000 mm wyposażonym w webcamerę można uwieczniać już niewielkie szczegóły księżycowych kraterów, wyraźne są też tarcze planet (na Jowiszu widać 2 najszersze pasy, Wielką Czerwoną Plamę i co większe struktury atmosferyczne, w pierścieniach Saturna, w dobrych warunkach, rejestruje się przerwa Cassiniego). Dalsze wydłużanie ogniskowej spowoduje coraz większy przyrost rozmiarów obiektów na ekranie monitora, tak więc dochodząc do ogniskowej np. 7000-8000 mm tarcza Jowisza zajmuje połowę kadru (potrzeba do takiej ogniskowej oczywiście idealnych warunków i dużego, conajmniej 20-25 cm teleskopu)!




poprzedni rozdział | następny rozdział


Spis treści

1. Chcę robić zdjęcia planet. Co jest mi potrzebne? Czy to drogie zajęcie?
2. Jakie kamery są dobre do tych celów?
3. Jaki teleskop jest odpowiedni do zdjęć planet?
4. Mam już kamerę. Jak ją połączyć z teleskopem?
5. Jakie uzyskam powiększenie?
6. Co mogę zrobić, by powiększyć obraz na monitorze?
7. Co to jest światłosiła?
8. Jakie mam ustawić parametry kamery?
9. Jaki muszę mieć komputer?
10. Co dalej z nagranym filmikiem?
11. Kiedy skończyć obróbkę?
12. Czy webcamy nadają się tylko do planet?


Komentarze

hans


2006-09-12
08:31:37
Dobry artytkuł. Takich tu potrzebujecie.
Tomi

2006-09-14
14:27:54
Całkowicie zgadzam się z przedmówcą.

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria