LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Programowany pilot do lustrzanek Canona
[ARTYKUŁY] 2006-10-23 | Piotr Perczak | źródło www.astronoce.pl

 

3. Instrukcja obsługi Astropilota

 

Pikacza starałem się oprogramować tak, żeby korzystanie z niego było w miarę proste. Po włączeniu pilota na wyświetlaczu pokazuje się coś takiego:

 

  

 

Ustawiamy wtedy czas ekspozycji klawiszami S1 i S2. Najkrótszy to 15sekund. Z  takim też krokiem ustawiamy czas. Po zatwierdzeniu go klawiszem S3 przechodzimy do ustawiania pauzy między zdjęciami:

 

 

 

Czas pauzy ustawiamy również klawiszami S1 i S2 z krokiem 5 sekund. Najkrótszy dostępny czas to 5 sekund. Po zatwierdzeniu go klawiszem S3 przechodzimy do ustawiania ilości ekspozycji:

 

 

 

Ilość ustawiamy klawiszami S1 i S2. Po zatwierdzeniu klawiszem S3 Pikacz poprosi nas o potwierdzenie ustawień. W tym przykładzie ustawiono 6 ekspozycji po 45 sekund z pauzą 5 sekund

 

 

 

W tym momencie możemy rozpocząć serię zdjęć przez naciśnięcie klawisza S3 lub wrócić jeszcze raz od początku przez naciśnięcie klawisza S4. Podczas pracy, pilot wyświetla czas pozostały do końca danej ekspozycji oraz ich pozostałą ilość:

 

 

 

Oto kilka praktycznych uwag: Podczas działania pilota zawsze można mu przerwać przytrzymując trochę dłużej klawisz S4. Pauzę pilota można wydłużyć wciskając również klawisz S3. Rozpoczęcie każdego zdjęcia sygnalizowane jest jednym piknięciem natomiast zakończenie trzema piknięciami. Zakończenie załej serii zdjęć rozpoznamy po 10-ciu piknięciach. Przy pracy w ciemnościach takie pikanie pozwala zorientować się co dzieje się ze sprzętem.

 

Na koniec dziękuję Jarkowi Stróżykowi za pomoc przy zaprojektowaniu układu.




poprzedni rozdział


Spis treści

1. Wstęp
2. Budowa
3. Instrukcja obsługi


Komentarze

Paweł Łuczyński

2006-10-25
16:14:44
Bardzo przydatny sprzęcik. Nie trzeba targać ze sobą laptopa. Jedna tylko uwaga, przydała by się opcja wcześniejszego podnoszenia lustra w celu zminimalizowania wibracji. Pozdrawiam
Piotr Perczak

[REDAKTOR AN]

2006-10-25
19:29:16
Nie da się z zewnątrz przez gniazdo pilota sterować podnoszeniem lustra osobno. Mirror lock to funkcja zależna od firmware danej lustrzanki.
Paweł Łuczyński

2006-10-26
16:04:46
Zgadzam się, ale w C350D ustawiając tą funkcję w menu po pierwszym wciśnięciu spustu podnosi się lustro a po drugim otwiera migawka. Dlaczego tego nie wykożystać? Pozdrawiam.
Piotr Perczak

[REDAKTOR AN]

2006-10-26
19:36:20
Nie wiedziałem, że w 350D to tak działa. Używam 300d z oryginalnym firmware, więc pod niego zrobiłem pilota. Prawdę mówiąc, lustro 300d kłapie na tyle delikatnie (choć bardziej niż 300d), że nie zauważyłem jakiegoś wpływu na robione zdjęcia. Pomysł jednak jest jak najbardziej słuszny, moze jak zmienię aparat to przeprojektuję Pikacza.
Janusz Płeszka


2006-10-29
12:14:50
Radzę przy pilocie zwrócic uwagę na taki banał jak jakość wtyczki Mini Jack 2,5mm bo wcale nie jest łatwo dostać dobrą a kiepskie rozsypują się w aparacie powodujac jego poważną i kosztowną awarię. Ps. Do tej fajnej recenzji przydała by sie też informacja o cenie części i nakładzie pracy oraz ewentualnej dostępnosci tego pilota ?
Piotr Perczak

[REDAKTOR AN]

2006-10-29
17:08:58
Zgadza się. Tak jak napisałem, najlepiej użyć kątowej. Jeśli wtyczka nie chce gładko wchodzić to lepiej odpuścić i kupić inną. Jack to niby standard ale potkałem się z różnymi średnicami. Ja zakończyłem astropilota "zwykłym" małym Jackiem i dokupiłem przejściówkę w Media Markt z małego Jacka na mikro Jacka kątowego. P.S. O jaką ewentualną dostępność Ci chodzi?

Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria