LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Sky Master 25x100 - Celestron
[RECENZJE] 2006-05-13 | Leszek Marcinek


3. Obserwacje

Przejdę do testów obserwacyjnych i na początek przytoczę dwa przykłady obserwacji znanych obiektów z terenu miasta. Nie są one miarodajne gdyż określają tylko lokalne zaświetlenie nieba, a nie zasięg instrumentu jako taki, różny w zależności od kierunku względem centrum miasta.

Skierowawszy lornetę na gwiazdozbiór Woźnicy, jako że niebo w tym miejscu mam najciemniejsze, odszukałem gromadę otwartą M37 i dostrzegłem obłoczek gwiazd, w centrum kilka o jasności ok. 9,5 mag, a w tle kilkadziesiąt słabszych od 10,3 do 10,5 mag. Następnie skierowałem sprzęt na gwiazdozbiór Lwa w celu sprawdzenia widoczności obiektów rozmytych i z pośród trzech galaktyk słynnego „Tripletu” wypatrzyłem tylko jedną, najjaśniejszą wrzecionowego kształtu: M66 o jasności całkowitej 8,9 mag. Jednak całą trójkę mogłem obserwować swobodnie w lepszych warunkach, wyjechawszy 20 km. poza granice Lublina. Najsłabsza z nich: NGC 3628 o jasności całkowitej 9,5 mag (jasność pow. 13,8 mag) widoczna była w postaci podłużnego rozmycia 14’x4’.

Tej nocy skupiłem się na obserwacji wybranych galaktyk o zróżnicowanej jasności i rozmiarach, żeby móc określić przybliżony zasięg graniczny lornety. Ze znanych powszechnie i częściej obserwowanych wymienię M51, która akurat była blisko zenitu i mogłem dostrzec ją ze swoją towarzyszką NGC 5195 w postaci dwóch stykających się mglistych owali z jaśniejszymi centrami, ale bez widocznych struktur. Ze słabszych obiektów odszukałem NGC 6946 na pograniczu Łabędzia i Cefeusza. Jest to sporych rozmiarów galaktyka (13’x13’) o jasności całkowitej 8,8 mag, jednak bardzo małej jasności powierzchniowej 14,2 mag, co czyni ją obiektem słabo odcinającym się od tła. Pobliska gromada otwarta NGC 6939 jest równie słabym obiektem i w lornecie wygląda jak rozmyta galaktyka. Szukając słabszych i mniejszych obiektów skierowałem się w okolice M13, z zamiarem wypatrzenia niewielkiej kątowo (3’x1,1’) i  pod względem jasności (11,6 mag) galaktyki NGC 6207. Dostrzegłem ją nieco na północ od znanej „emki” w postaci słabiutkiego przecinka, sama gromada kulista zaś ukazywała już co jaśniejsze gwiazdy na swych obrzeżach. Z pośród innych obiektów jakie wówczas obserwowałem nie sposób pominąć komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3-C, która była już drugą jaką przyszło mi oglądać Sky Masterem. Lorneta pokazała swoje możliwości w całej krasie ukazując komę z jaśniejszym centrum i krótki szeroki warkocz długości ok. 10’.

Mógłbym wymienić dłuższą listę obiektów jakie obserwowałem, ale nie robiłem tam maratonu Messiera. Warunki pod względem zasięgu były średnie i być może w lepszych ostateczne wyniki okażą się nieco wyższe.

Generalnie oceniam że Sky Masterem 25x100 można zaobserwować słabe galaktyki o jasności do ok. 12 mag, co się przekłada na realne obserwacje komet o zbliżonej jasności, przy odpowiednim stopniu kondensacji otoczki.



Podsumowując. Sky Master 25x100 jest lornetą ze średniej półki pod względem jakości wykonania i ceny, przy stosunkowo dobrym jakościowo obrazie widocznym w okularach. Jest to sprzęt wybitnie nadający się do obserwacji komet i ich poszukiwania, oraz do dokładnego zapoznawania się z topografią nocnego nieba. Jego użytkowanie powinno odbywać się jednak na odpowiednim montażu w pozycji stojącej, gdyż jest to najwygodniejszy sposób obserwacji dużych połaci nieboskłonu. Na załączonym zdjęciu prezentuję własnoręcznie wykonany uchwyt widłowy osadzony na żurawiu ze statywem, który jest bardzo wygodną konstrukcją w użytkowaniu dosłownie za pomocą jednej ręki w zakresie od horyzontu po zenit. Statywy fotograficzne, nawet te bardzo solidne, nie są zbyt wygodne w obserwacjach, gdyż lorneta nie leży w środku ciężkości i każdą zmianę pozycji trzeba blokować śrubami. Nabywcę czeka więc dodatkowy, jednak konieczny wydatek w postaci przeróbki głowicy fotograficznej statywu, lub zakup dedykowanego statywu lornetowego.

Leszek Marcinek, Lublin, 25 kwietnia 2006r.




poprzedni rozdział


Spis treści

1. Budowa
2. Optyka
3. Obserwacje


Brak komentarzy do bieżącego wątku!


Możesz dodać swój komentarz po zalogowaniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria