2. Test z refraktorem SkyLux 70/700 i Celestronem 80ED - Jowisz, Saturn, Księżyc, DS
Testowane okulary Ortho 7mm i 9mm, oraz LV 7mm i LV 9mm.
Ogniskowa obiektywu pozwoliła na uzyskanie powiększeń 66x, 78x, 85x i 100x.
W SkyLuxie obrazy dawane zarówno przez okulary ortoskopowe jak i lantanowe były ostre i kontrastowe. Różnice dało się odczuć w zdecydowanie większym ER (eye relief) w lantanach co daje ogromną przewagę w komforcie obserwacji oraz w zabarwieniu aberracją chromatyczną. Jednak w przypadku refraktora achromatycznego, dużą część aberracji wprowadzał obiektyw, dlatego nie przywiązywaliśmy wagi do jej oceny w tej części testu bo wypaczyło by to wynik.
W refraktorze ED aberracja chromatyczna w przypadku lantanów pomijalna, objawiająca się jedynie przy nieosiowym patrzeniu. Okulary o ogniskowej 7mm, dające w ED powiększenie rzędu 85x, dają obrazy ostre i kontrastowe w całym polu widzenia. Okulary 9mm przy obserwacja planetarnych dające powiększenie około 66x rysują podobnie, lecz jest to powiększenie niesatysfakcjonujące ze względu na brak detalu. Można natomiast podziwiać planety zawieszone w przestrzeni wraz z otaczającymi je księżycami w widoku o niesamowitej plastyczności, co jest zresztą zaletą refraktorów w połączeniu z dobrze kontrastującymi okularami. Przy powiększeniach rzędu 45x (ogniskowa 12,5mm) można pokusić się o obserwacje obiektów głębokiego nieba i tu niekwestionowanym królem jest okular LVW13mm, którego pole, w połączeniu z bardzo dobrą jakością optyki, odstawia okular ortoskopowy. Jest to jednak zrozumiałe przy takich ogniskowych refraktorów.
Nie mniej, jeżeli chodzi o odwzorowanie koloru i detalu planet, należy powiedzieć, że o ile ortoskopy idealnie nadają się do obserwacji Saturna, o tyle LV/LVW doskonale spisują się na Jowiszu. Przy dobrym seeingu ostrość na identycznym poziomie, przy nieco gorszym - ostrość ortoskopów przewyższa LV/LVW. Obserwacje Księżyca utwierdziły nas w tym, że tak jedne jak i drugie charakteryzują się podobną ostrością, a obrazy detali na Księżycu są prawie identyczne. Pole widzenia minimalnie większe w LV 9mm, ale na granicy rozpoznania. Przy powiększeniach rzędu 80-100x w obserwacjach planetarnych różnica w polu ma drugorzędne znaczenie. Praktycznie żadne lub minimalne różnice w dawanych obrazach są po części „winą” małego powiększenia wynikowego, ale i takie powiększenie daje pewien pogląd na jakość testowanych okularów.
poprzedni rozdział |
następny rozdział
Spis treści
1. Ogólna charakterystyka
2. Test z refraktorami
3. Test z MCT
4. Test z Newtonem
5. Uwagi końcowe