LOGOWANIE | REJESTRACJA


NowościTesty ANRecenzje użytkownikówKatalog sprzętuObserwacjeArtykułyGaleria

Okulary Baader Ortho
[TESTY AN] 2006-06-24 | redakcja | źródło www.astronoce.pl


5. Uwagi końcowe

Okulary Baadera nie są parafokalne z serią LV. Ortoskopy ostrzą bliżej obiektywu/zwierciadła.

Mały ER w ortoskopach jest poważną przeszkodą w komfortowych obserwacjach dla osób używających na codzień okularów korekcyjnych, natomiast nie wyklucza to udanych i satysfakcjonujących obserwacji co stwierdziliśmy osobiście. Przy prowadzeniu w osi RA i dobrym wycentrowaniu obiektu w polu widzenia zostaje nam pewien margines widocznego pola dookoła planety nawet przy obserwacjach w okularach. Osoby, które nie używają okularów korekcyjnych nie powinny mieć problemów z małym ER ortoskopów, który zresztą w przypadku 6-9mm jest i tak większy niż ER popularnych Plossli.

Cała gama ogniskowych pozwala na dobranie okularu do sprzętu jaki posiadamy. Ponieważ są to jednak typowe okulary planetarne ogniskowych 12.5 i 18mm z racji posiadanych teleskopów nie mogliśmy w pełni wykorzystać. Nadają się one za to do systemów optycznych o ogniskowej powyżej 2000mm i więcej (optymalnie 2500mm). Tabela umieszczona na początku testu może Wam być bardzo przydatna do wyboru konkretnej ogniskowej.

Zarówno okulary serii Genuine Ortho jak i LV to świetnej jakości okulary planetarne. Dają piękne, ostre obrazy i pozwalają cieszyć oczy pięknymi widokami planetarno-księżycowymi. W przypadku osób nie obarczonych wadą wzroku wymagającą używania szkieł korekcyjnych – wybór może paść na ortoskopy.

Za co płacimy w przypadku LV? Przede wszystkim za duży ER i za jaśniejsze obrazy, co pozwala cieszyć się również otaczającymi Saturna księżycami. Szkło lantanowe pozwala na otrzymanie obrazów o jasności bardzo zbliżonej do ortoskopów przy wykorzystaniu dwa razy większej liczby elementów optycznych.

sprzęt do testów wypożyczył sklep:
www.deltaoptical.pl



poprzedni rozdział


Spis treści

1. Ogólna charakterystyka
2. Test z refraktorami
3. Test z MCT
4. Test z Newtonem
5. Uwagi końcowe



Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved
Copyright © by Astronoce.pl | Design & Engine by Trajektoria